Nota korygująca

Nota korygująca służy do poprawiania na fakturach prostych błędów niezwiązanych z liczbami, które jednak w wielu przypadkach mogą być istotne. Ten dokument wystawia wyłącznie nabywca i przekazuje go sprzedawcy.

CO TO JEST NOTA KORYGUJĄCA?


Nota korygująca pozwala na poprawienie danych umieszczonych na fakturze otrzymanej od kontrahenta. W odróżnieniu do faktury korygującej, dokument taki umożliwia skorygowanie błędów formalnych, które nie wpływają na prawo przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT.

Co do zasady, nota korygująca obejmuje swoim zakresem błędy mniejszej wagi, które nie mają istotnego znaczenia dla istoty transakcji. Taki dokument wystawia nabywca towaru lub usługi.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


W sytuacji dostrzeżenia pomyłki kupujący powinien sporządzić notę korygującą w dwóch egzemplarzach. Dokument może obejmować jeden lub wszystkie błędy, jakie pojawiły się na fakturze. Powinny się na nim znaleźć:
 • nazwa dokumentu – „Nota Korygująca”,
 • kolejny numer i data wystawienia,
 • dane nabywcy i sprzedawcy – nazwy firm lub nazwiska, adresy i numery NIP,
 • dane, które znalazły się na korygowanej fakturze,
 • wskazanie treści błędnej oraz danych zgodnych z prawdą.
Trzeba przy tym widzieć, że nota korygująca wymaga akceptacji sprzedawcy. Przepisy nie precyzują jednak, czy musi to być podpis. Zapewne wystarczy potwierdzenie w formie e-maila.

W JAKICH SYTUACJACH NIE MOŻNA POSŁUŻYĆ SIĘ NOTĄ KORYGUJĄCĄNota korygująca nie pozwala na poprawianie błędów, które dotyczą następujących elementów faktury:
 • jednostek miar i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług,
 • ceny jednostkowej towaru lub usługi bez uwzględnienia podatku należnego (cena netto),
 • ogólnej wartości sprzedanych towarów lub usług bez uwzględnienia podatku należnego (wartość netto),
 • stawki podatku,
 • sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku,
 • kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych,
 • wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku,
 • kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem.
Jeżeli nabywca stwierdzi istnienie takiego błędu, musi zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury korygującej.


NOTA KORYGUJĄCA DO RACHUNKU


Przy dokumentowaniu sprzedaży może się zdarzyć, że wystawiony dokument będzie nieprawidłowy. Konieczne może stać się więc wystawienie noty korygującej. Z czym dokładnie się to wiąże?

Firmy zwolnione z VAT wystawiają fakturę na żądanie klienta.

Zgodnie ze zmianami, które funkcjonują od 1 stycznia 2014 r. również firmy zwolnione z VAT, które do tego czasu wystawiały rachunki, muszą transakcje dokumentować fakturami. W ich przypadku taki obowiązek istnieje tylko, jeśli o wystawienie dokumentu poprosi nabywca – zarówno inna firma, jak i osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.

Należy także pamiętać o konkretnym terminie odnoszącym się do tej kwestii. Otóż przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury do trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż. Po przekroczeniu tego terminu fakturę wciąż może wystawić, jednak nie musi tego robić.

DRUK NOTY KORYGUJĄCEJ – CO POWINIEN ZAWIERAĆ?


Zgodnie z przepisami druk nota korygująca powinien zawierać szereg elementów, wśród których można wymienić m.in.:
 • numer i datę wystawienia,
 • dane firmy, która notę wystawia - dane nabywcy,
 • dane firmy, która wystawiła fakturę - dane sprzedawcy,
 • dane korygowanej faktury: numer, datę sprzedaży oraz datę wystawienia,
 • wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.
Dokument ten musi być przesłany do wystawcy faktury razem z kopią. Należy pamiętać, że nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Przepisy nie określają formy takiej akceptacji, przy czym może, ale na pewno nie musi, to być podpis. Można zatem założyć, że wystarczy akceptacja np. w postaci e-maila.

PRZYKŁAD NOTY KORYGUJĄCEJNajłatwiej zrozumieć każdy temat na konkretnym przykładzie. Poniżej załączamy dwa dokumenty. Pierwszy to faktura kosztowa, jaką my jako inFakt moglibyśmy otrzymać od naszego kontrahenta, sprzedawcy, etc. Po dokładnym przyjrzeniu się zauważamy, że są tam drobne błędy, których poprawienie łączy się z wystawieniem noty korygującej. Błąd polega na nieprawidłowym numerze budynku w adresie firmy.
 


Po zgłoszeniu informacji o błędzie nabywca powinien go skorygować i wystawić notę korygującą. Poniżej przykład takiego dokumentu:

NOTĘ KORYGUJĄCĄ WYGENERUJ W INFAKCIEDzięki inFakt.pl nie trzeba samodzielnie szukać wzoru noty korygującej – wystarczy kilka kliknięć, aby wygenerować zgodną z przepisami notę w pliku PDF. Jak tego dokonać?  W tym celu użytkownik powinien kliknąć w zakładkę „Przychody”, a następnie w opcję „Nota korygująca”.

Przed wystawieniem noty korygującej trzeba odnaleźć fakturę, która ma zostać poprawiona, ponieważ nota musi zawierać część danych z oryginalnej faktury:
 • daty wystawienia i sprzedaży,
 • dane sprzedawcy,
 • treść korygowaną.
Oczywiście trzeba też przygotować prawidłową treść, która zastąpi błędną dzięki nocie korygującej. Po wypełnieniu formularza wystawiania noty korygującej, należy kliknąć w przycisk „Zapisz”. Teraz pozostaje skorzystać z przycisku „Drukuj”, który pozwala zapisać notę korygującą w wygodnym formacie PDF oraz wysłać ją do sprzedawcy.

Potrzebujesz odpowiedniej aplikacji ułatwiającej wystawianie not korygujących? Wypróbuj Program do Fakturowania, który można testować bez zobowiązań do 3 faktur w miesiącu za darmo. Dzięki inFaktowi nie trzeba się dłużej zastanawiać, co to jest nota korygująca. Przekonaj się już dziś o szerokich możliwościach dotyczących fakturowania, jakie daje przedsiębiorcom inFakt.pl.

Szybko i sprawnie wystawiona nota korygująca? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że można ją wystawić w kilka chwil. Już dziś poznaj możliwości inFakt.pl!

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!
Poleć artykuł:
2015-11-20

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak prawidłowo opisać fakturę

Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Umiejętność prawidłowego wystawienia i opisania faktury jest istotna dla każdego, kto chce sprzedawać swoje towary lub usługi. Pewne ważne informacje powinni przyswoić sobie już początkujący przedsiębiorcy.

Podatek VAT - kiedy można anulować fakturę

Aktualnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się do kwestii anulowania faktury. Nie znaczy to wcale, że takie postępowanie jest zabronione. Przedsiębiorca może anulować wystawioną fakturę – dochodzi do tego jednak w specyficznych sytuacjach.

Błędna stawka VAT na fakturze, co wtedy?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się.