Spis treści
Co to jest deklaracja VAT – IM?
Jeżeli nasze przedsiębiorstwo czy też działalność gospodarcza wiążą się z importem towarów i dóbr, warto dowiedzieć się w jaki sposób w takich przypadkach rozliczać się z podatku VAT. Deklaracją, która będzie interesowała w takim przypadku jest formularz VAT – IM. Czym jest ten formularz? Jest to deklaracja importowa dla podatku od towarów i usług. Co jest podstawą prawną tej właśnie deklaracji? Jest nią artykuł 33b, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.
Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
Kto i kiedy składa deklarację VAT – IM?
Bardzo wielu przedsiębiorców trudni się importem produktów, towarów i dóbr w wymiarze wewnątrzwspólnotowym. Kto w takim razie ma obowiązek złożenia deklaracji VAT – IM? Przede wszystkim osobami, które składają deklaracje VAT – IM są podatnicy z Polski. Jak jednak rozumie c to stwierdzenie? Czy chodzi o to, że siedziba podatnika VAT mieści się w Polsce? Otóż nie. Siedziba podatnika może być zarejestrowana za granicą, chodzi tutaj bowiem o to, gdzie dokonują się czynności objęte opodatkowaniem. Jeżeli ma to miejsce na terenie naszego kraju, a podatnik nie posiada siedziby w naszym kraju – wówczas i tak musi się rozliczyć z podatku VAT – może to zrobić wypełniając formularz deklaracji VAT – IM.
Natomiast z jakimi terminami podatnik musi się liczyć jeżeli jest zobowiązany do złożenia deklaracji VAT – IM? Deklarację VAT – IM składa się w terminie do 16 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji VAT – 7 za okres rozliczeniowy. Czy jest to wobec tego jednoznaczne ze stwierdzeniem, że deklaracja VAT – 7 i jednocześnie VAT – IM mogą być składane przez podatnika VAT mającego siedzibę na terenie naszego kraju? Otóż, deklaracja VAT – IM jest składana w przypadku rozliczania importu towarów zgodnie z podstawą prawną tej deklaracji, czyli art. 33b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku, czyli w przypadku stosowania przez podatnika z tytułu importu towarów pojedynczego pozwolenia . Podatnik, który posiada to pozwolenie może składać zgłoszenia celne w państwie, w którym ma siedzibę, mimo że towary znajdują się na terenie innego państwa.
Jak poprawnie wypełnić deklarację VAT – IM?
Deklaracja VAT – IM składa się z sześciu części, oznaczonych literami: A, B, C, D, E oraz F. Zanim jednak rozpoczniemy wypełniania poszczególnych części deklaracji VAT – IM, nie możemy zapomnieć o kilku szczegółach, które ta deklaracja zawiera. Jednym z nich jest numer NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) podatnika VAT, który powinien być wpisany w lewym górnym rogu formularza deklaracji VAT – IM. Pod tytułem deklaracji należy także wpisać numer zgłoszenia celnego z datą, oraz uwzględnić za jaki miesiąc i rok składana jest deklaracja. Jeżeli zadbaliśmy o te szczegóły, możemy przejść do wypełniania deklaracji.
Część A jest miejscem, gdzie wpisujemy adresata deklaracji, czyli urząd celny, w którym towary powinny być przedstawione i udostępnione do kontroli celnej. Część B z kolei powinna zawierać wszelkie wymagane dane podatnika VAT, czyli określenie, czy podatnik jest osobą fizyczną czy też prawną, oraz dane identyfikacyjne wymagane przez urząd celny, czyli pełną nazwę i numer REGON (podatnik będący osoba prawną) bądź też imię i nazwisko wraz z numerem PESEL (podatnik będący osobą fizyczną). Należy również podać wszelkie wymagane dane adresowe.
Następnie przechodzimy do najważniejszej dla nas części, jaką jest część C, w której zawarte jest rozliczenie importu towarów. W pozycji 22 wykazujemy import towarów opodatkowanych stawką 22% lub 23%. W kolejnej pozycji, czyli w pozycji 23 wpisujemy podatek należny od tych transakcji. W pozycji 24 podatnik VAT wykazuje import towarów opodatkowanych stawką 7% lub 8%, oraz podatek należny od tych transakcji w pozycji 25. Pozycja 26 powinna zawierać import towarów opodatkowanych stawką 5%, a kolejna, czyli pozycja 27 – podatek należny od tych transakcji. I wreszcie pozycja 28 – tutaj podatnik VAT wykazuje import towarów opodatkowanych stawką 0%. W pozycji 29 podatnik wykazuje import towarów zwolnionych od podatku. Pozycja 30 jest miejscem, gdzie podatnik oblicza kwotę, jaka będzie podlegała wpłaceniu do urzędu celnego, z którym się rozliczamy w odpowiednim terminie.
Następnie przechodzimy do części D, która w deklaracji VAT – IM stanowi informację o załącznikach. Wystarczy wpisać liczbę załączników do deklaracji VAT – IM/A. Część E jest oświadczeniem podatnika (lub osoby go reprezentującej) na temat prawdziwości wypełnionej deklaracji VAT – IM. W tej części podatnik wpisuje swoje imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres e – mail , datę wypełnienia deklaracji oraz podpis (i ewentualnie pieczątkę). Ostatnia część deklaracji VAT – IM to adnotacje dla pracowników urzędu celnego.
Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.