Deklaracja VAT– 23 to informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowego środka transportu. Nie jest tu istotne czy zakupiony pojazd jest nowy czy używany. Taka transakcja jest opodatkowana w kraju, w którym pojazd ma być używany.
Spis treści
KIEDY SKŁADANA JEST DEKLARACJA VAT-23?
W przypadku zakupu pojazdu w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej nabywca ma obowiązek rozliczenia podatku VAT z tego tytułu. Może to wymagać złożenia deklaracji VAT-23. Taka konieczność występuje jeśli:
środek transportu został zakupiony w innym kraju UE, oraz
ma być zarejestrowany w Polsce, jak również, kiedy nie podlega takiemu obowiązkowi, a ma być użytkowany na jej terytorium.
Zgodnie z przepisami deklaracja VAT-23 musi zostać złożona w terminie 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego.
Na tej podstawie otrzymuje się z urzędu zaświadczenie o uiszczeniu podatku VAT z tytułu przywozu środka transportu z innego państwa członkowskiego.
Nie orientujesz się z czym wiąże się deklaracja VAT-23? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!
JAK WYGLĄDA DEKLARACJA VAT-23?
Deklaracja VAT-23 to dokument, który wypełnia nabywca konkretnego środka transportu. Dokument składa się z pięciu części, które są oznaczone literami A, B, C, D oraz E. Przed wypełnieniem kolejnych części formularza należy pamiętać o wpisaniu numeru NIP w lewym, górnym rogu. W części A należy wpisać miejsce składania deklaracji. W części B podatnik zobligowany jest określić czy jest osobą prawną czy też nie.
W zależności od wybranej wcześniej opcji, następnie powinno się wpisać albo swoje imię i nazwisko, albo pełną nazwę. Później trzeba adres siedziby firmy lub adres zamieszkania.
W części C podatnik opisuje szczegóły, dotyczące nowego środka transportu m.in.:
czy to nowy czy używany środek transportu,
rodzaj,
markę,
model,
kolor,
numer rejestracyjny,
numer fabryczny,
rok produkcji,
przebieg (w km),
datę i cenę nabycia.
Ostatnią częścią, jaką wypełnia podatnik jest część D, która pełni rolę oświadczenia podatnika. Należy w niej wpisać swoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, datę wypełnienia formularza oraz złożyć podpis i ewentualnie pieczątkę. Deklaracja VAT–23 posiada jeszcze jedną, ostatnią część, która jest poświęcona na adnotacje pracowników urzędu skarbowego.
WŁAŚCIWY PROGRAM DO KSIĘGOWOŚCI? WYBIERZ INFAKT.PL
Nieskomplikowane prowadzenie firmowej księgowości? To możliwe jeśli korzysta się z Programu do Księgowości w inFakcie. Dzięki aplikacji użytkownik:
wystawia faktury przychodowe,
sprawnie dodaje koszty firmowe,
generuje i drukuje KPiR,
nie musi samodzielnie wyliczać kwot zaliczek na podatek dochodowy,
sprawdza aktualne składki ZUS.
A jeśli nie wiesz jak powinna zostać wypełniona deklaracja VAT-23 możesz o to zapytać naszych księgowych.
Załóż konto, a otrzymasz 30-dniowy darmowy okres próbny korzystania z Programu do Księgowości. Szybko przekonasz się, że to narzędzie idealnie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Deklaracja VAT w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!