Standardowo jednoosobowi przedsiębiorcy składają do urzędu deklarację roczną PIT-36, w której rozliczają osiągnięte w danym roku dochody z tytułu prowadzonej działalności. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak, złożenie jeszcze innych deklaracji np. formularza PIT-39. Kiedy jest się do tego zobowiązanym?
Spis treści
ROZLICZENIE SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI
Każdy kto sprzedaje nieruchomość – dom, mieszkanie, działkę – powinien mieć świadomość, że taka transakcja ma konsekwencje nie tylko majątkowe, ale także podatkowe. Generalnie przedsiębiorcy, którzy sprzedali nieruchomość należącą do majątku firmowego rozliczają to w ramach przychodów z tej działalności (czyli na formularzu PIT-36). Od tej zasady istnieje jednak ważny wyjątek. Jeżeli przedsiębiorca w danym roku podatkowym sprzedał dom lub mieszkanie, które było wykorzystywane na potrzeby działalności, wówczas konieczne jest złożenie dodatkowego formularza PIT-39. Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
PIT-39 – TYLKO W PRZYPADKU NIERUCHOMOŚCI NABYTYCH PO 2008 R.
PIT-39 to deklaracja, którą składa się w związku z rozliczeniem przychodu z tytułu zbycia prywatnie nieruchomości i realizacji prywatnych praw związanych z nieruchomościami. Najczęściej więc składają ją osoby fizyczne, które sprzedadzą dom lub mieszkanie. Przedsiębiorcy, składają ją tylko w sytuacji, gdy prywatną nieruchomość wykorzystywali w firmie. W praktyce nie są to wcale rzadkie sytuacje, jednoosobowi przedsiębiorcy często rejestrują firmy w miejscu zamieszkania i stamtąd prowadzą swój biznes. Co istotne w zeznaniu rocznym za 2014 r. trzeba rozliczyć sprzedaż nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 i 2014. Jeżeli nieruchomość została kupiona lub np. odziedziczona przed 2009 r. przedsiębiorca nie musi składać żadnego formularza ani płacić podatku (dlatego że od końca roku jej nabycia upłynął okres 5 lat).
ILE I KIEDY TRZEBA ZAPŁACIĆ?
Podobnie jak inne rozliczenia roczne PIT-39 należy złożyć do urzędu skarbowego najpóźniej do końca kwietnia. Do tej daty trzeba także zapłacić należny podatek. Aby go obliczyć trzeba wziąć cenę widniejącą na umowie sprzedaży nieruchomości, odjąć od niej wszelkie koszty związane z transakcją (koszty notariusza, biura nieruchomości itp.) i z uzyskanej kwoty wyliczyć 19 % ryczałtowego podatku dochodowego do zapłaty. PIT-39 przedsiębiorcy mogą złożyć także przez Internet. Nie trzeba do tego celu posiadać elektronicznego podpisu, fiskus weryfikuje podatników poprzez podanie danych takich jak: imię i nazwisko, numer NIP, PESEL, kwotę przychodu za poprzedni rok.
ROZLICZENIA ROCZNE WSPÓLNIE Z INFAKTEM!
Jeżeli masz wątpliwości jak prawidłowo wypełnić formularz PIT-39 lub inne deklaracje roczne skorzystaj z pomocy inFaktu. Z nami szybko i bez ryzyka pomyłki wypełnisz wszystkie deklaracje podatkowe i zeznania roczne. Aplikacja wymaga od użytkownika jedynie wykonania najprostszych czynności – pozostałe przeprowadza samodzielnie. Dodatkowo do dyspozycji każdego użytkownika pozostaje nasz zespół ekspertów, który odpowiada na wszystkie pytania związane z prowadzeniem firmy. Aby przetestować Program do Księgowości należy założyć konto i wypełnić dane księgowe. Przez pierwsze 30 dni każdy użytkownik może sprawdzić aplikację za darmo. W ten prosty sposób przetestujesz choćby funkcję generowania deklaracji PIT-39 oraz innych deklaracji rocznych. Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.