Podatek od nieruchomości

Przedsiębiorca, którego działalność wiąże się z posiadaniem nieruchomości – lokalu, budynku, gruntu – musi liczyć się z koniecznością płacenia kolejnej prócz VAT-u, podatku dochodowego i ZUS-u daniny publicznej. Podatek od nieruchomości to tzw. podatek lokalny, którego wysokość może różnić się w poszczególnych miastach czy gminach.


PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI – KTO I ILE MUSI PŁACIĆ?


Podatek ten muszą płacić wszyscy właściciele nieruchomości, jednak jego wysokość jest uzależniona od przeznaczenia lokalu czy budynku. Najwyższą stawką podatku obciążeni są przedsiębiorcy będący właścicielami nieruchomości przeznaczonej na prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.

Przepisy przewidują jedną stawkę podatku od nieruchomości dla wszystkich rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej (nielicznym wyjątkiem jest obniżona stawka dla lokali związanych z wykonywaniem świadczeń zdrowotnych).

Nie wiesz z czym wiąże się podatek od nieruchomości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKIE ZASADY W 2015 R.?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym tzn. każda gmina ustala co roku jego wysokość dla swoich mieszkańców. Inna stawka obowiązuje dla gruntów (np. działki), inna dla budynku (np. biurowca, lokalu użytkowego), a jeszcze inna dla budowli (np. wiata, magazyn).

Co roku Minister Finansów ogłasza wysokość maksymalnych stawek podatku od nieruchomości na rok następny, a konkretne stawki dla danego obszaru ustala gmina w drodze uchwały. Oczywiście w związku z inflacją stawki te są co rok wyższe.

Górne granice stawek kwotowych na 2015 r. podatku od nieruchomości:

1. Podatek od nieruchomości od gruntów.

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,90 zł od 1m2 powierzchni,
 • pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych – 4,58 zł od 1m2 powierzchni,
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,47 zł od 1m2 powierzchni.

2. Podatek od nieruchomości od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych – 0,75 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 23,13 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 10,80 zł od 1m2 powierzchni użytkowej,
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych – 4,70 zł od 1m2powierzchni użytkowej,
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 7,77 zł od 1m2powierzchni użytkowej.

JAK OBLICZYĆ I GDZIE ZAPŁACIĆ PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI?

Informację o posiadanych nieruchomościach przedsiębiorca powinien złożyć w urzędzie gminy na formularzu IN-10. Formularz składa się do 14 dni od założenia firmy lub od nabycia nieruchomości, jeśli nastąpiło ono w trakcie prowadzenia działalności.

W przypadku budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą przy obliczaniu podatku należy wziąć pod uwagę jego powierzchnię użytkową (powierzchnię pomieszczeń od 1,40 m do 2,20 m wysokości zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 proc., a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się).

GDY PRZEDSIĘBIORCA PROWADZI FIRMĘ W MIEJSCU ZAMIESZKANIA

Wątpliwości w jakiej wysokości powinien być zapłacony podatek od nieruchomości mogą pojawić się w sytuacji, gdy firma jest zarejestrowana w miejscu zamieszkania. Mogą mieć wówczas miejsce dwie sytuacje:

1. Przedsiębiorca wydziela część mieszkania lub domu na prowadzenie działalności gospodarczej, a wyodrębniony lokal wyłączony jest z jakichkolwiek funkcji mieszkaniowych.

Wówczas przedsiębiorca musi płacić wyższy, przewidziany dla działalności gospodarczej podatek od nieruchomości, oczywiście jedynie za pomieszczenie na nią przeznaczone.

2. Przedsiębiorca prowadzi swoją działalność głównie przez internet lub telefonicznie, a w mieszkaniu zarówno pracuje jak i mieszka.

Dotyczy to m.in. grafików, tłumaczy, analityków, dziennikarzy, pisarzy ale także np. budowlańców, którzy firmę mają zarejestrowaną w domu, ale wszystkie usługi wykonują u klientów. Tacy przedsiębiorcy płacą podatek od nieruchomości według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych.

PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI ROZLICZ Z INFAKTEM

Przedsiębiorca, który jest właścicielem nieruchomości może zaliczyć podatek z tego tytułu do kosztów firmowych o ile faktycznie wykonuje w niej działalność gospodarczą. Dowodem potwierdzającym poniesienie wydatku jest dowód zapłaty podatku.

Jeżeli masz wątpliwości jak wyliczyć stawkę podatku od nieruchomości i jak rozliczać go w kosztach, skorzystaj z pomocy księgowych inFaktu. Są oni do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty od 9 do 17.

Wybierając Program do Księgowości dostajesz wygodną aplikacje pozwalającą prowadzić księgowość firmy na własną rękę w intuicyjny sposób. Za jego pomocą wygenerujesz niezbędne dokumenty, takie jak: KPiR, deklaracje podatkowe w tym deklaracje VAT i rejestry na podstawie wprowadzonych przychodów i kosztów

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby sprawdzić Program do Księgowości. Dzięki temu otrzymasz 30-dniowy okres testowy i przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"