JPK dla mikroprzedsiębiorców

Kogo obowiązuje JPK? Od kiedy JPK będzie dotyczyło mikroprzedsiębiorców? Jakich terminów jest zobligowany przestrzegać mikroprzedsiębiorca w przypadku JPK? Jakie konsekwencje grożą za nie wywiązanie się z obowiązku dostarczania JPK? Sprawdź w artykule. 

Jednolity Plik Kontrolny to rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów w celu uszczelnienia systemu podatkowego. Przedsiębiorcom ma ono ułatwić przesyłanie danych podatkowych do urzędu skarbowego i zmniejszyć uciążliwość kontroli skarbowych. 

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o JPK: Jednolity Plik Kontrolny – wszystko, co musisz wiedzieć

Kogo obowiązuje JPK? 

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony dla części podmiotów już od 1 lipca 2016 roku – dotyczy to dużych przedsiębiorstw; małe i średnie firmy obowiązek ten objął 1 stycznia 2017. Natomiast mikroprzedsiębiorstwa JPK obowiązuje od 1 stycznia 2018. W ramach uściślenia, od tego terminu JPK przesyłają tylko przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT – dostarczają oni JPK_VAT. 

Ponadto, obowiązek przesyłania JPK dotyczy tylko przedsiębiorców rozliczających się w za pomocą programu komputerowego, za który uznaje się również excel, a także programy do fakturowania czy księgowości. Należy pamiętać, że od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT będą mieli obowiązek prowadzić rejestry VAT w formie elektronicznej. 

Jak się przygotować do JPK? 

Obecnie liczba dokumentów przesyłanych do Ministerstwa w ramach JPK wynosi ok. 100 tys. miesięcznie. Ponieważ liczba mikroprzedsiębiorstw w Polsce to około 1,6 miliona, liczba przesyłanych dokumentów wzrośnie kilkunastokrotnie. Należy się więc spodziewać dużego obłożenia systemów informatycznych Ministerstwa w 26 lutego 2018 – a więc warto przygotować się do przesyłania JPK wcześniej. Jak to zrobić? 

Co zawiera JPK? 

Przede wszystkim należy wiedzieć, co zawiera i jaka jest struktura JPK. Ministerstwo opublikowało 7 struktur logicznych JPK, które obejmują najważniejsze księgi podatkowe i dowody księgowe. Są to: 

  • Struktura 1 – księgi rachunkowe: JPK_KR;

  • Struktura 2 – wyciąg bankowy: JPK_WB 

  • Struktura 3 – magazyn: JPK_MAG 

  • Struktura 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT: JPK_VAT 

  • Struktura 5 – faktury VAT: JPK_FA 

  • Struktura 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów: JPK_PKPIR 

  • Struktura 7 – ewidencja przychodów: JPK_EWP  

Co ważne, wszystkie powyższe struktury, poza jedną, przedsiębiorcy są zobowiązani przesyłać tylko na wezwanie organu podatkowego. Jednakże na każde wezwanie organu dokumenty te powinny być przedstawiane i udostępniane. Bez wezwania przesyłać należy natomiast JPK_VAT

Jak wysyłać JPK? 

 Przedsiębiorcy podlegający obowiązkowi JPK powinni wysyłać pliki do Ministerstwa Finansów w formie elektronicznej za pomocą podpisu kwalifikowanego. Ważne jest, aby pliki przekazywane były w formacie xml zgodne z wytycznymi Ministerstwa. Potwierdzeniem przesłania pliku będzie otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO_JPK). 

JPK terminy

JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, mikroprzedsiębiorcy od początku 2018 powinni wysyłać co miesiąc. Co ważne, dotyczy to również przedsiębiorców, którzy z VAT rozliczają się kwartalnie – oni mogą pozostać na rozliczeniu VAT kwartalnym, ale JPK_VAT powinni wysyłać z częstotliwością miesięczną. Rozliczenie za dany miesiąc należy przesłać do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. W praktyce więc w 2018 mikroprzedsiębiorcy pierwszy raz wyślą JPK do 26 lutego (ponieważ 25 luty wypada w niedzielę). 

Jednakże, częstotliwość przesyłania JPK może się zwiększyć w dłuższej perspektywie czasowej, zgodnie z nieoficjalnymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów. Należy się więc dobrze przygotować do generowania i wysyłki JPK, aby czynność ta zajmowała przedsiębiorcy jak najmniej cennego czasu. 

JPK kary 

Niedopełnienie przesyłania JPK_VAT w terminie traktowane jest jako udaremnianie lub utrudnianie wykonania czynności służbowej. Grozi za to kara grzywny na podstawie art. 83 kodeksu karnego skarbowego, w wysokości do 720 stawek dziennych. Stawka dzienna ustalana jest przez sąd, który bierze pod uwagę szereg czynników np. dochody, stosunki majątkowe czy możliwości zarobkowe sprawcy. 

Natomiast nie przesłanie JPK na żądanie organu podatkowego grozi kara porządkowa za nieprzedstawienie w wyznaczonym terminie dokumentów. W 2017 r. Kara tak, zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów, wynosi 2 800 zł.


Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"