przekazanie środka trwałego

Przedsiębiorca wprowadzając środek trwały do majątku firmy zobligowany jest do dokonania jego wyceny. Sytuacja jest prosta, gdy posiadamy dowód potwierdzający jego zakup. Co jednak w przypadku, gdy takiego dokumentu jednak nie mamy? Czy wycena środka trwałego bez dokumentu zakupu jest możliwa? Jeżeli tak, to w jaki sposób należy jej dokonać?

Oprogramowanie w firmie 2

Wielu przedsiębiorców w swojej działalności wykorzystuje komputer. Urządzenie to musi jednak posiadać specjalne oprogramowanie, bądź licencję na dany program komputerowy. Zakup takiego oprogramowania traktowany jest jako wartość niematerialna i prawa. W jaki sposób można rozliczyć zakup WNiP w działalności oraz czy możliwa jest amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

zapłata podatku po rozliczeniu PIT

Rozliczenie roczne to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Zawieszenie działalności i brak dochodów nie zwalniają osoby prowadzącej działalność ze złożenia deklaracji PIT do urzędu skarbowego. Co zrobić, żeby podatek był niższy? Sprawdź jakie przysługują Ci ulgi i odliczenia za 2016 rok.

dziecko a rozliczenie roczne

Zazwyczaj podatnicy traktują coroczne dostarczenie deklaracji PIT do urzędu skarbowego jak niedogodny obowiązek. Warto jednak mieć na uwadze, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy posiadający dzieci mogą otrzymać zwrot. Dziecko a rozliczenie roczne – poznaj zależności.

blokada dostępu

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą posiada telefon komórkowy, który w obecnych czasach jest nieodłącznym elementem każdego biznesu. Telefon służy głównie do kontaktu z kontrahentami, załatwianiu bieżących spraw ale także pozyskiwaniu nowych kontaktów. Zakupione urządzenie podatnik może bezpośrednio „wrzucić” w koszty lub wprowadzić do majątku firmy jako środek trwały. Kiedy amortyzacja telefonu komórkowego będzie stanowiła konieczność, […]

Zasilek macierzynski dla przedsiebiorcy

Kobieta prowadząca działalność gospodarczą zazwyczaj ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, pod warunkiem opłacania dobrowolnej składki chorobowej. Czy przy preferencyjnym ZUS-ie warto zwiększyć podstawę wymiaru składek społecznych? Zasiłek macierzyński a mały ZUS – sprawdź jaka jest zależność.

Kasa fiskalna

Każdy nowy rok niesie ze sobą szereg zmian w przepisach podatkowych. Tym razem zajmiemy się zmianami jakie zaszły w stosowaniu kas fiskalnych. Dla kogo od roku 2017 kasa fiskalna jest nadal obowiązkowa, a kto może być zwolniony z jej korzystania? Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi zmianami!

kontroli podatkowej

Kontrola skarbowa to dla każdej osoby prowadzącej działalność nie tylko dodatkowy stres, ale również konieczność poświęcenia swojego czasu na czynności z nią związane. Od stycznia 2017 roku zostały wprowadzone dla przedsiębiorców pewne ułatwienia w zakresie kontroli podatkowych, a dwa miesiące później nowy rodzaj kontroli. Zapraszamy do lektury.

indywiudualna interpretacja podatkowa

Przepisy często są niejednoznaczne, dlatego podlegają interpretacji podatników oraz urzędników. Przedsiębiorcy mogą jednak wnioskować o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, która będzie ich chronić. Warto zatem wiedzieć jak złożyć wniosek i jakie mamy przywileje. Wraz z początkiem roku 2017 wprowadzony został nowy termin „utrwalona praktyka interpretacyjna”. Dwa miesiące później, czyli w marcu bieżącego roku zaszły kolejne zmiany […]

Pokaż więcej artykułów