Od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące możliwości odliczania VAT od samochodu – jego zakupu, części zamiennych, serwisu, a także paliwa. Zgodnie z nowymi regulacjami istotny jest sposób użytkowania pojazdu. Jak w tym kontekście wygląda odliczanie VAT od paliwa?
Spis treści
Ile VAT może odliczyć przedsiębiorca?
Zgodnie z przepisami, jakie weszły w życie 1 kwietnia 2014 wysokość odliczenia VAT zależy od sposobu użytkowania samochodu. Tym samym przedsiębiorca odliczy:50% VAT – jeśli używa samochodu w tzw. systemie mieszanym, czyli zarówno na cele firmowe, jaki prywatne,
100% VAT – w sytuacji, gdy pojazd służy mu wyłącznie na potrzeby związane z działalnością gospodarczą.
Takie regulacje sprawiają, że większość przedsiębiorców ma możliwość odliczenia tylko 50% VAT od zakupu samochodu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją.
Nie wiesz jak rozliczać VAT od paliwa? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! Sprawdź już dziś.
Odliczenie 50% VAT od paliwa – kiedy możliwe?
Sejm przyjął również zapisy dające możliwość odliczenia 50% VAT-u od zakupu paliwa dla przedsiębiorców, którzy używają samochodu w systemie mieszanym. Niestety w odróżnieniu od innych wydatków taka opcja nie jeszcze możliwa.Przepisy umożliwiające odliczenie połowy VAT-u od zakupu paliwa przypadku samochodów używanych w „systemie mieszanym” mają wejść w życie dopiero od 1 lipca 2015 r. Do tego czasu przedsiębiorca, który używa samochodu zarówno w firmie, jak i prywatnie nie będzie mógł w ogóle odliczyć VAT-u od nabycia paliwa.
Jedynie wykorzystanie samochodu tylko do użytku firmowego pozwala odliczyć VAT od paliwa już od 1 kwietnia 2014 r.
inFakt automatycznie odlicza przysługujący VAT
Szereg wygodnych opcji ułatwiających rozliczenie kosztów firmowego samochodu posiada inFakt.pl. W aplikacji szybko i wygodnie dodasz takie koszty, jak: amortyzacja, raty leasingowe, wydatki na paliwo czy części zamienne i naprawy.Co więcej program pozwala sprawnie dodawać pojazdy, dzięki czemu automatycznie odlicza tyle VAT-u, ile jest możliwe. Dotyczy to również VAT od paliwa. Konieczne jest zaznaczenie odpowiedniej opcji „Rodzaj dysponowania”. Jest ona dostępną przy każdym samochodzie dodanym przez użytkownika. Obecnie zawiera ona dwie możliwości:
1. Firmowy.
2. Mieszany.
Trzeba jedynie wybrać odpowiednią dla konkretnego pojazdu. Użytkownicy Programu do Księgowości w inFakcie nie muszą pamiętać o powyższych zasadach – aplikacja zastosuje je automatycznie na podstawie danych dotyczących samochodu firmowego.
Każdy z wydatków trzeba przypisać do wybranego pojazdu firmowego. Oprócz tego trzeba podać dane sprzedawcy, wprowadzić daty, opisać koszt, podać kwoty, ustawić status jako zapłacony lub niezapłacony oraz (opcjonalnie) dodać skan dokumentujący koszt.
To wystarczy, aby inFakt zaksięgował dany wydatek w KPiR oraz włączył go do rejestru zakupów VAT, automatycznie odliczając taką część VAT-u, jaka przysługuje przedsiębiorcy.
Aplikację możesz testować aż przez 30 dni za darmo. Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby wypróbować Program do Księgowości.
VAT od paliwa w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj koniecznie!