Z czego składa się KPiR (wzór)? Kto może ją prowadzić, a kto musi przejść na pełne księgi?
Najmniejsze firmy najczęściej rozliczają się w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, czyli w skrócie KPiR. Wielu przedsiębiorców korzysta z programów do księgowości online, które znacznie ułatwiają prowadzenie ewidencji księgowej. Jak powinna być prowadzona Księga Przychodów i Rozchodów?
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to prosta i przejrzysta ewidencja, w której zapisuje się zdarzenia gospodarcze następujące w firmie – przychody i koszty. KPiR to podstawa pozwalająca wyliczać zaliczki na podatek dochodowy dla firm korzystających z zasad ogólnych lub podatku liniowego.W KPiR zapisuje się daty, w których nastąpiły przychody i koszty, ich opisy, kwoty, a także komentarze i uwagi. Każde zdarzenie gospodarcze ma swój numer porządkowy. Ewidencja zawiera także sumy wszystkich przychodów i kosztów z danego okresu.Księgę Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. uproszczoną księgowość, mogą prowadzić jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy:
korzystają z opodatkowania na zasadach ogólnych lub z podatku liniowego,
jednocześnie spełniają status małego podatnika, tzn. wysokość ich przychodu wraz z podatkiem VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro.
Przedsiębiorcy, których przychód był równy bądź wyższy niż 1,2 mln euro są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości.Księga Przychodów i Rozchodów prowadzona w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
Księguj samodzielnie
Przetestuj za darmo Program do Księgowości.
JAK WYGLĄDA KPIR?
Wzór oraz zasady prowadzenie KPiR zostały ściśle określone poprzez Rozporządzenie Ministra Finansów. Księga składa się z 16 kolumn, w które wpisuje się dane dotyczące np. kontrahentów, wartości sprzedanych towarów i usług, a także wydatków.Za podstawę zapisów dokonywanych w KPiR służą m.in. faktury, rachunki, a także dowody wewnętrzne. Ważną sprawą jest odpowiednie uporządkowanie zawartości, tak aby książka przychodów była w pełni czytelna, a znalezienie w niej odpowiednich danych nie było problematyczne.
PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW – OBWIĄZUJĄCY WZÓR
Zgodnie z obowiązującym wzorem, poszczególne kolumny Księgi Przychodów i Rozchodów wyglądają następująco:
kolumna 1 – zawiera numer porządkowy,
kolumna 2 – obejmuje informacje o dacie poniesienia wydatku lub uzyskania przychodu,
kolumna 3 – to numer dokumentu stanowiącego podstawę wpisu, np. numer faktury lub rachunku,
kolumny 4 i 5 – tutaj przedsiębiorca zamieszcza nazwy i adresy swoich kontrahentów,
kolumna 6 – zawiera informacje o rodzaju przychodu lub wydatku,
kolumna 7 – obejmuje dane dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług,
kolumna 8 – mieści pozostałe przychody, jak np. wynagrodzenia przedsiębiorcy, odpłatne zbycie składników majątku,
kolumna 9 – zawiera sumę przychodów z kolumn 7 i 8,
kolumna 10 – tutaj przedsiębiorca wpisuje wartość zakupionych towarów i usług według cen zakupu,
kolumna 11 – zawiera koszty uboczne, jakie przedsiębiorca ponosi w związku z zakupem, jak np. koszty transportu, załadunku czy ubezpieczenia towaru w drodze,
kolumna 12 – to wynagrodzenia brutto wypłacane pracownikom, również wynikające z umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
kolumna 13 – wpisujemy tu pozostałe koszty nieuwzględnione w kolumnach 10-12, np.: czynsz za lokal, opłaty za energię, gaz wodę, telefon, zakup paliw, wydatki na remont, koszty podróży służbowej, składki na ubezpieczenia pracowników, amortyzację środków trwałych,
kolumna 14 – tutaj przedsiębiorca sumuje koszty wskazane w kolumnach 12 i 13,
kolumna 15 – może pozostać wolna. Przedsiębiorca wpisuje tu inne zaszłości gospodarcze nie wymienione we wcześniejszych kolumnach,
kolumna 16 – zawiera komentarze i uwagi dotyczące zapisków we wcześniejszych kolumnach.
INFAKT.PL AUTOMATYCZNIE UTWORZY DLA CIEBIE KPIR
Program księgowy online to najwygodniejszy sposób prowadzenia KPiR. Wykorzystywanie do tego celu arkuszy kalkulacyjnych, jak choćby Excel nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli używasz inFaktu, wystarczy, że dodasz koszty i wystawisz faktury przychodowe, a Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów wygeneruje się automatycznie. Dzięki temu nie musisz znać zasad tworzenia księgi – eksperci inFaktu znają te zasady, a Ty możesz korzystać z ich wiedzy.Księga Przychodów i Rozchodów w inFakcie jest zgodna z prawem – tworzona według wytycznych ministerstwa. Można ją przeglądać online po zalogowaniu oraz zapisywać w postaci plików PDF, aby móc ją później wydrukować. Jeśli potrzebujesz zapisów z KPiR do celów kredytowych – nie ma problemu. Wystarczy, że zalogujesz się na konto inFakt.pl i pobierzesz księgę, a później wydrukujesz ją.Chcesz wygodnie prowadzić KPiR? Zdecyduj się na Program do Księgowości. Po założeniu konta i wypełnieniu danych księgowych masz możliwość jego przetestowania przez 30 dni zupełnie za darmo. W tym czasie przekonasz się jak szybka, wygodna oraz intuicyjna to usługa online. Nie zastanawiaj się dłużej – już dziś dołącz do inFaktu.Księga Przychodów i Rozchodów w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do ponad 390 tys. przedsiębiorców, którzy wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś!
Księguj samodzielnie
Przetestuj za darmo Program do Księgowości.
Program do księgowości
Szukasz więcej informacji na temat: Z czego składa się KPiR (wzór)? Kto może ją prowadzić, a kto musi przejść na pełne księgi??
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z form opodatkownia działalności gospodarczej. Zastosowanie tej formy polega na obliczaniu podatku od przychodu. Zobacz!
Podatek progresywny szerzej znany jest jako skala podatkowa lub zasady ogólne. Jego cechą charakterystyczną jest uzależnienie stawki podatku od wysokości dochodu. Posiada także sporo zalet, z których istnienia powinien zdawać sobie sprawę każdy przedsiębiorca.
Czym jest deklaracja vat – z oraz czeg ona dotyczy? Deklaracja VAT – Z jest formularzem, za pomocą którego podatnik VAT zgłasza w urzędzie skarbowym zaprzestanie wykonywania czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
Umowa leasingu dotyczy transakcji, w której jedna ze stron zakupuje rzeczy lub prawa majątkowe, a następnie użycza ich w zamian za regularne płatności (tzw. raty leasingu).
Kiedy powstaje obowiązek płacenia składek ZUS? Kiedy stanowią one koszty uzyskania przychodu, a kiedy możemy je odliczyć? Księgowanie składek ZUS w KPiR jest proste.
OT druk to dokument przyjęcia środka trwałego. Jest do dowód przychodowy dokumentujący zarówno przychód nowych środków trwałych z zakupu, jak również środków trwałych używanych, ulepszonych lub wytworzonych w zakresie własnym.
Zgodnie z przepisami mianem małego podatnika określa się osobę posiadającą status podatnika czynnego czyli zarejestrowanego, posiadającego numer identyfikacji podatkowej, która spełnia odpowiednie wymagania
Rozliczenia podatkowe to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Większość wykorzystuje do tego celu KPiR, zaś podatnicy VAT muszą także rozliczać i płacić VAT.
Wielu przedsiębiorców rozpoczynających i kontynuujących działalność gospodarczą zastanawia się nad wyborem rozliczania dochodu w oparciu o skalę podatkową lub podatek liniowy.
Skala podatkowa to opcja rozliczania podatku dochodowego według dwóch stawek podatku - 18 i 32%. Stosowanie ich zależy od kwoty osiągniętego dochodu. Dochód powyżej 85 528 zł trzeba opodatkować stawką 32%.
Deklaracja Nip-1. Kto uzupełnia deklarację Nip-1. Zmiany w deklaracji Nip-1. Czy nadal obowiązuje deklaracja Nip-1? Jak złożyć Nip-1? W jaki sposób uzyskać Nip?
Czym jest deklaracja vat – 8 i kto jest zobowiązany ją złożyć? VAT – 8 jako deklaracja podatku od towarów i usług, jest składana w celu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Deklaracja VAT jest dokumentem składanym w urzędzie skarbowym, w którym przedsiębiorca określa wysokość podatku VAT do zapłaty lub do zwrotu. Właściwie wypełniony dokument należy złożyć w ściśle określonym terminie.
Dzięki zmianom w przepisach podatkowych, zwrot VAT może być dla firmy formą pomostowego finansowania lub pomóc w spłacie kredytu. Kiedy przedsiębiorca może uzyskać zwrot naliczonego podatku?
Amortyzacja środków trwałych. Jak amortyzować środki trwałe? Zasady amortyzacji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne. Zagadnienie amortyzacji środków trwałych.
Samochód firmowy pozwala rozliczać całość wydatków związanych z pojazdem i amortyzacje bez ograniczenia kilometrówką. Jednak jego sprzedaż może wymagać zapłaty podatków. Jakich?
Mała Księgowość w Infakt. Co to jest Mała Księgowość i kogo dotyczy? Sprawdź z czym się to wiąże oraz przetestuj za darmo profesjonalny program do księgowości.
Jakie są koszty prowadzenia firmy? Co może stanowić koszty w jednoosobowej działalności gospodarczej? Nietypowe pomysły na koszty? Dowiedz się więcej z prostego artykułu na inFakt.pl.
Do czego służy KPiR? Jak wygląda prawidłowy wzór KPiR? Jakie elementy powinien zawierać? Sprawdź jak wygenerować Księgę Przychodów i Rozchodów w programie online.
Jak wysyłać JPK_VAT? Jak często? Kogo obowiązuje? JPK_VAT a deklaracja VAT? JPK_VAT a kasa fiskalna? Wszystkie niezbędne informacje o JPK_VAT znajdziesz w tym artykule!
Kogo obowiązuje JPK? Od kiedy JPK będzie dotyczyło mikroprzedsiębiorców? Jakich terminów jest zobligowany przestrzegać mikroprzedsiębiorca w przypadku JPK? Jakie konsekwencje grożą za nie wywiązanie się z obowiązku dostarczania JPK? Sprawdź!
Czym jest i co zawiera Jednolity Plik Kontrolny? Od kiedy muszę wysyłać JPK i jak to zrobić? Wielu przedsiębiorców wciąż nie zna odpowiedzi na te pytania. Tymczasem obowiązek przekazywania JPK_VAT od 2018 roku obejmować będzie wszystkie firmy. Sprawdź, jakie dokładnie zmiany czekają twoje przedsiębiorstwo i przygotuj się na nie.
JPK_VAT to pierwsza struktura JPK, która zaczyna od nowego roku obowiązywać mikroprzedsiębiorców. Jak należy wysyłać JPK_VAT? Jak często to robić? Co w przypadku rozliczania się z VAT kwartalnie?
Formularze podatkowe służą do właściwych rozliczeń przedsiębiorcy z państwem. Składanie ich we właściwych terminach to jeden z podstawowych obowiązków.
Informacja podatkowa pozwala w prosty sposób dowiedzieć się szczegółów dotyczących przepisów, a zwłaszcza podatku dochodowego i VAT-u. Warto z niej korzystać zawsze wtedy, gdy pojawiają się wątpliwości.
Ulga podatkowa to różne zwolnienia, odliczenia, obniżki lub zmniejszenia, których zastosowanie powoduje obniżenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku. Najwięcej z nich przysługuje osobom na zasadach ogólnych.
Progi podatkowe dotyczą osób i firm rozliczających się na zasadach ogólnych. Próg decyduje o tym, jaką stawkę podatku można płacić. Obecnie w Polsce funkcjonują dwa progi uzależnione od kwoty dochodu. Jakiej?
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a także przy właściwie większości przeprowadzanych przez nas transakcji, Państwo wymaga od nas odprowadzenia części naszych przychodów do budżetu centralnego lub lokalnego.
Podatek na zasadach ogólnych jest najpopularniejszą i najszerzej dostępną formą opodatkowania w Polsce. Jego wybór pozwala m.in. na korzystanie ze wszystkich dostępnych ulg podatkowych. Ale to nie jedyna jego zaleta.
Wybór podatku liniowego niesie ze sobą wiele korzyści - pozwala opodatkować całość dochodów osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką 19%. Wysokość stawki podatku jest podstawową różnicą pomiędzy podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi. W przypadku skali podatkowej, stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów.
Ministerstwo finansów, podążając za rozwojem technologicznym, umożliwiło obywatelom i podmiotom gospodarczym internetowy kontakt z urzędem skarbowym. Od początku 2008 roku możliwe jest składanie e-deklaracji
Co to jest deklaracja vat-7 d, oraz kto jest zobowiązany ją złożyć? Gdzie można zaopatrzyć się w formularz vat-7 d? Deklaracja VAT-7 D jest deklaracją podatkową, którą zobowiązany jest złożyć podatnik VAT jako deklarację podatku od towarów i usług
Rozważając tematykę zakupów w ramach Unii Europejskiej postaramy się wskazać kilka przydatnych informacji dla przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT dokonujących tzw
Import – jak się rozliczać z podatku? Co to jest deklaracja vat – im? Jeżeli nasze przedsiębiorstwo czy też działalność gospodarcza wiążą się z importem towarów i dóbr, warto dowiedzieć się w jaki sposób w takich przypadkach rozliczać się z podatku VAT
Czym jest deklaracja vat – 24, w jakim przypadku trzeba ją wypełnić i w jakim terminie złożyć? Deklaracja VAT – 24 jest to wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu z innego państwa członkowskiego środka transportu
Deklaracja vat – 25 – czego dotyczy ? VAT-25 to wniosek podatnika o uzyskanie zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak obowiązku uiszczenia VAT z tytułu nabycia środka transportu
Czym jest deklaracja vat – 9 m, oraz czym się różni od deklaracji vat – 9? Deklaracja VAT – 9 M jest deklaracją dla podatku od towarów i usług od importu usług lub dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca
Jedną z zalet bycia tzw. małym podatnikiem jest możliwość, żeby stosować VAT kasowy. Dzięki temu rozliczenia podatku dokonuje się dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta.
Metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy na rozliczenie VAT-u zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta. Przeciwdziała to konieczności zapłaty podatku w przypadku, gdy faktura nie została jeszcze uregulowana przez nabywcę towaru lub usługi.
Leasing operacyjny, leasing finansowy. Jak rozliczać leasing podatkowo? Jak księgować leasing samochodu? Z inFakt.pl dowiesz się wszystkiego. Zarejestruj się za darmo!
Jak rozliczyć koszty leasingu? Rozliczaj koszty leasingu automatycznie w InFakt.pl programie księgowym online z profesjonalnym wsparciem księgowych. Sprawdź!
Załóżmy, że we wrześniu 2011 roku podpisano na samochód osobowy umowę leasingu operacyjnego (osoba podpisująca umowę leasingową prowadzi księgi rachunkowe)
Możliwość zawarcia umowy leasingowej lub wzięcia kredytu na dany towar bądź też usługę może skutkować w przyszłości pewnymi korzyściami, dzięki którym zaistnieje możliwość zaliczenia niektórych wydatków do kosztów.
Leasing to nic innego jak umowny stosunek cywilnoprawny. Biorą w nim udział dwie strony. Jedną z nich jest leasingodawca, czyli osoba finansująca, a drugą leasingobiorca, czyli osoba korzystająca.
Jak księgować zakup samochodu? Na co zwracać uwagę? Samochód osobowy, czy ciężarowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Warto sprawdzić i rozliczać się zgodnie z prawem.
Wyjazdy służbowe stanowią nieodłączną część biznesu, nawet w czasach zdominowanych przez kontakty zdalne. Dla pracownika sprawa jest prosta, właściciel firmy powinien pokryć koszty wyjazdu.
Jak księgować koszty firmy? Co może stanowić koszty Firmy? Jak nie popełnić błędu przy księgowaniu kosztów firmy? Sprawdź na InFakt.pl Wypróbuj księgowość teraz!
Jak zaksięgować fakturę? W jaki sposób można prowadzić ewidencjonowanie faktur? Wystawiaj faktury za darmo w InFakt. Sprawdź teraz księgowość i faktury.
W działalności biznesowej, mamy do czynienia z wieloma działaniami, które w ostatecznym rozrachunku mają prowadzić nas do celu ostatecznego, czyli zysku.
Składki społeczne ZUS przedsiębiorców mogą zostać rozliczone w kosztach lub odjęte od dochodu. Natomiast składki zdrowotne można odejmować wprost od podatku.
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli nie są ryczałtowcami ani nie rozliczają się na podstawie karty podatkowej płacą podatek tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy ich działalność generuje zyski.
Prosty program ksiegowy? A może spróbuj InFakt.pl Program księgowy online z wsparciem księgowych przez telefon mail i czat. Testuj za darmo program księgowy online!
Samochód osobowy Samochód osobowy jest podstawowym środkiem transportu służącym do bezpiecznego przemieszczania się o dopuszczalnej masie trzech i półtony ponadto przeznaczonym do przewozu maksymalnie dziewięciu osób z uwzględnieniem kierowcy