Z czego składa się KPiR (wzór)? Kto może ją prowadzić, a kto musi przejść na pełne księgi?

Najmniejsze firmy najczęściej rozliczają się w oparciu o Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, czyli w skrócie KPiR. Wielu przedsiębiorców korzysta z programów do księgowości online, które znacznie ułatwiają prowadzenie ewidencji księgowej. Jak powinna być prowadzona Księga Przychodów i Rozchodów?

CO TO JEST KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW?

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to prosta i przejrzysta ewidencja, w której zapisuje się zdarzenia gospodarcze następujące w firmie – przychody i koszty. KPiR to podstawa pozwalająca wyliczać zaliczki na podatek dochodowy dla firm korzystających z zasad ogólnych lub podatku liniowego.W KPiR zapisuje się daty, w których nastąpiły przychody i koszty, ich opisy, kwoty, a także komentarze i uwagi. Każde zdarzenie gospodarcze ma swój numer porządkowy. Ewidencja zawiera także sumy wszystkich przychodów i kosztów z danego okresu.Księgę Przychodów i Rozchodów, czyli tzw. uproszczoną księgowość, mogą prowadzić jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy:
 • korzystają z opodatkowania na zasadach ogólnych lub z podatku liniowego,
 • jednocześnie spełniają status małego podatnika, tzn. wysokość ich przychodu wraz z podatkiem VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro.
Przedsiębiorcy, których przychód był równy bądź wyższy niż 1,2 mln euro są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli tzw. pełnej księgowości.Księga Przychodów i Rozchodów prowadzona w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAK WYGLĄDA KPIR?

Wzór oraz zasady prowadzenie KPiR zostały ściśle określone poprzez Rozporządzenie Ministra Finansów. Księga składa się z 16 kolumn, w które wpisuje się dane dotyczące np. kontrahentów, wartości sprzedanych towarów i usług, a także wydatków.Za podstawę zapisów dokonywanych w KPiR służą m.in. faktury, rachunki, a także dowody wewnętrzne. Ważną sprawą jest odpowiednie uporządkowanie zawartości, tak aby książka przychodów była w pełni czytelna, a znalezienie w niej odpowiednich danych nie było problematyczne.

PODATKOWA KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW – OBWIĄZUJĄCY WZÓR

Zgodnie z obowiązującym wzorem, poszczególne kolumny Księgi Przychodów i Rozchodów wyglądają następująco:
 • kolumna 1 – zawiera numer porządkowy,
 • kolumna 2 – obejmuje informacje o dacie poniesienia wydatku lub uzyskania przychodu,
 • kolumna 3 – to numer dokumentu stanowiącego podstawę wpisu, np. numer faktury lub rachunku,
 • kolumny 4 i 5 – tutaj przedsiębiorca zamieszcza nazwy i adresy swoich kontrahentów,
 • kolumna 6 – zawiera informacje o rodzaju przychodu lub wydatku,
 • kolumna 7 – obejmuje dane dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług,
 • kolumna 8 – mieści pozostałe przychody, jak np. wynagrodzenia przedsiębiorcy, odpłatne zbycie składników majątku,
 • kolumna 9 – zawiera sumę przychodów z kolumn 7 i 8,
 • kolumna 10 – tutaj przedsiębiorca wpisuje wartość zakupionych towarów i usług według cen zakupu,
 • kolumna 11 – zawiera koszty uboczne, jakie przedsiębiorca ponosi w związku z zakupem, jak np. koszty transportu, załadunku czy ubezpieczenia towaru w drodze,
 • kolumna 12 – to wynagrodzenia brutto wypłacane pracownikom, również wynikające z umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
 • kolumna 13 – wpisujemy tu pozostałe koszty nieuwzględnione w kolumnach 10-12, np.: czynsz za lokal, opłaty za energię, gaz wodę, telefon, zakup paliw, wydatki na remont, koszty podróży służbowej, składki na ubezpieczenia pracowników, amortyzację środków trwałych,
 • kolumna 14 – tutaj przedsiębiorca sumuje koszty wskazane w kolumnach 12 i 13,
 • kolumna 15 – może pozostać wolna. Przedsiębiorca wpisuje tu inne zaszłości gospodarcze nie wymienione we wcześniejszych kolumnach,
 • kolumna 16 – zawiera komentarze i uwagi dotyczące zapisków we wcześniejszych kolumnach.

INFAKT.PL AUTOMATYCZNIE UTWORZY DLA CIEBIE KPIR

Program księgowy online to najwygodniejszy sposób prowadzenia KPiR. Wykorzystywanie do tego celu arkuszy kalkulacyjnych, jak choćby Excel nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli używasz inFaktu, wystarczy, że dodasz koszty i wystawisz faktury przychodowe, a Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów wygeneruje się automatycznie. Dzięki temu nie musisz znać zasad tworzenia księgi – eksperci inFaktu znają te zasady, a Ty możesz korzystać z ich wiedzy.Księga Przychodów i Rozchodów w inFakcie jest zgodna z prawem – tworzona według wytycznych ministerstwa. Można ją przeglądać online po zalogowaniu oraz zapisywać w postaci plików PDF, aby móc ją później wydrukować. Jeśli potrzebujesz zapisów z KPiR do celów kredytowych – nie ma problemu. Wystarczy, że zalogujesz się na konto inFakt.pl i pobierzesz księgę, a później wydrukujesz ją.Chcesz wygodnie prowadzić KPiR? Zdecyduj się na Program do Księgowości. Po założeniu konta i wypełnieniu danych księgowych masz możliwość jego przetestowania przez 30 dni zupełnie za darmo. W tym czasie przekonasz się jak szybka, wygodna oraz intuicyjna to usługa online. Nie zastanawiaj się dłużej – już dziś dołącz do inFaktu.Księga Przychodów i Rozchodów w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do ponad 390 tys. przedsiębiorców, którzy wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"