Ile wynosi limit małej księgowości? Co to jest Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów?

Właściciele niewielkich firm mogą prowadzić uproszczoną formę księgowości (tzw. mała księgowość) w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów. Rozliczanie przy pomocy ksiąg rachunkowych przeznaczone jest bowiem w głównej mierze dla większych przedsiębiorstw. Z czym wiąże się prowadzenie małej księgowości?

MAŁA KSIĘGOWOŚĆ W CEIDG-1

Przy rejestrowaniu działalności przedsiębiorca musi podjąć decyzję, w jaki sposób będzie prowadził księgowość swojej firmy (mała księgowość czy pełna). Odpowiednie informacje należy wpisać w formularzu CEIDG-1. CEIDG to po prostu spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy działają na terenie Polski. Jeszcze w 2011 r. mała księgowość wymagała złożenia formularza wniosku rejestracyjnego EDG-1.Złożenie formularza CEIDG-1 to jednocześnie wniosek o REGON i NIP, informacja o wyborze formy opodatkowania i okresów płatności (miesięcznego lub kwartalnego). Rejestracja działalności wymaga od przyszłego przedsiębiorcy złożenia podpisanego wniosku. Można to uczynić na różne sposoby:
 • wypełniając wniosek online i podpisując profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym,
 • przygotowując wniosek online i podpisując w urzędzie miasta lub gminy,
 • pobierając i składając wniosek w formie papierowej w urzędzie gminy,
 • przysyłając wniosek listem poleconym do wybranego urzędu, co wymaga to notarialnego potwierdzenia podpisu.
Ewidencja umożliwia istniejącym już firmom również zawieszenie, wznowienie lub zakończenie działalności gospodarczej.Mała księgowość nie musi być trudna jeżeli korzysta się z prostego i szybkiego programu. Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KSIĘGOWOŚĆ DLA MAŁEJ FIRMY

W przypadku zdecydowanej większości małych przedsiębiorców rozliczanie z urzędami odbywa się na podstawie KPiR. Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów to prosta ewidencja pozwalająca zapisywać zdarzenia gospodarcze zachodzące w firmie. Najprościej rzecz ujmując – przychody i koszty.W oparciu o dane zapisane w Księdze możliwe jest wyliczenie kwoty zaliczki na podatek dochodowy. KPiR czyli tzw. mała księgowość to opcja, z której mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Konieczne jest jednak spełnienie dwóch warunków:
 • przychód z działalności w poprzednim roku nie przekroczył 1,2 mln euro,
 • przedsiębiorca opodatkowany jest na zasadach ogólnych (18 i 32%) lub liniowo (19%).
Przedsiębiorca, którego przychody za poprzedni rok przekroczyły 1,2 mln euro, zobligowany jest przejść na pełną księgowość. Może on również zdecydować się na taki krok nie przekraczając wspomnianego limitu. Nie jest to jednak częsta praktyka, jako że pełna księgowość oznacza o wiele wyższe koszty prowadzenia niż ma to miejsce w przypadku KPiR.Konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych odgórnie dotyczy kapitałowych spółek prawa handlowego (spółek akcyjnych i z o.o.), a także spółek osobowych prawa handlowego (komandytowych i komandytowo-akcyjnych).

MAŁA KSIĘGOWOŚĆ W PROSTY SPOSÓB – TYLKO W INFAKCIE!

Prowadzenie KPiR na własną rękę naraża przedsiębiorcę na ryzyko popełnienia błędu. Można je ograniczyć programem do księgowości. Choć samodzielne dokonywanie wpisów w KPiR oznacza konieczność znajomości przepisów, które tego dotyczą oraz bieżącego śledzenia zmian, jakie w nich zachodzą, ale i tu można liczyć na wsparcie księgowych.Jeśli chcesz poprowadzić w prosty sposób małą księgowość, załóż darmowe konto w serwisie inFakt.pl i przetestuj jego funkcje. Program do Księgowości działa na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu. Konto w inFakcie pozwala:
 • wystawiać faktury przychodowe,
 • dodawać koszty firmowe,
 • automatycznie generować i drukować KPiR (tworzoną w programie na podstawie dodanych przychodów i kosztów),
 • automatycznie wyliczać kwoty podatków i sprawdzać aktualne składki ZUS,
 • tworzyć rejestry VAT i deklaracje VAT-7.
Mała księgowość prowadzona w inFakt.pl jest prosta i intuicyjna – z pewnością poradzisz sobie z nią bez problemu. Zanim zdecydujesz się przejść na inFakt, możesz przetestować Program do Księgowości.Po prostu załóż darmowe konto, aby przez 30 dni bez opłat korzystać z dostępnych funkcji. Przekonasz się, że z inFaktem mała księgowość jest naprawdę łatwa!Mała księgowość w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do ponad 390 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj za darmo!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"