Coraz popularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego przez przedsiębiorcę staje się leasing. Nie ma w tym przypadku znaczenia typ działalności oraz branża, w której działa firma. Przedsiębiorca musi odpowiednio ująć leasing w KPiR.
CO TO JEST LEASING?
- Leasing operacyjny W tym systemie przedsiębiorca w pewnym sensie wynajmuje samochód od leasingodawcy, który jednak pozostaje jego właścicielem. Ten rodzaj leasingu wiążę się z koniecznością wniesienia jednorazowej opłaty wstępnej, a także opłacaniem faktur za raty leasingowe przez wynikający z umowy czas.
Po jego upływie przedsiębiorca może (choć nie musi) wykupić pojazd za określoną kwotę lub procent jego wartości.
- Leasing finansowy To model, w którym choć auto zalicza się do majątku przedsiębiorcy i dokonuje on odpisów amortyzacyjnych to właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Samochód staje się własnością przedsiębiorcy z dniem opłacenia ostatniej raty – chyba, że inny zapis znajduje się w umowie.
Rozliczenie leasingu w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
ISTOTNE ZAPISY W UMOWIE
Niejednokrotnie w umowie leasingu mogą bowiem zostać zawarte punkty, których przedsiębiorca w ogóle się nie spodziewa. W konsekwencji może on zostać zobligowany do dodatkowej zapłaty za np.:
- zmianę harmonogramu płatności,
- wyjazd leasingowanym samochodem poza granice Polski,
- wysłanie upomnienia w przypadku spóźnienia ze spłatą raty,
- zwrot samochodu leasingodawcy po terminie.
LEASING KPIR Z INFAKTEM
Trzeba tylko pamiętać, aby w opcji „Rodzaj dysponowania” wybrać „Leasing”. Po uzupełnieniu danych pojazdu można rozpocząć wprowadzanie kosztu leasingu do KPiR. Wydatki związane z leasingowanym samochodem wprowadza się funkcjami:
- Koszty leasingu (raty leasingowe).
- Koszty paliwa.
- Koszty pojazdu (inne wydatki, np. części zamienne, serwis).
Jest to o tyle wygodne, że dodanie do kosztów raty leasingowej jest poprawnie rozliczane pod względem VAT w automatyczny sposób. inFakt odlicza tyle VAT-u, ile przysługuje według polskich przepisów. Po przeprowadzeniu odpowiednich danych wystarczy przejść do zakładki „Księgowość” i wydrukować KPiR z prawidłową zaksięgowanymi informacjami dotyczącymi leasingu.
Chcesz sprawnie księgować raty leasingowe? Wybierz Program do Księgowości zakładając konto i wypełniając dane księgowe. Każdy użytkownik może przetestować usługę przez 30 dni zupełnie za darmo. Szybko przekonasz się, że inFakt.pl idealnie dostosowuje się do potrzeb Twojej firmy.
Program do księgowości umożliwiający rozliczenie leasingu w KPiR? Sprawdź za darmo inFakt.pl i dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już nas wybrali.