Leasing KPiR

Coraz popularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego przez przedsiębiorcę staje się leasing. Nie ma w tym przypadku znaczenia typ działalności oraz branża, w której działa firma. Przedsiębiorca musi odpowiednio ująć leasing w KPiR.


CO TO JEST LEASING?


Najprościej rzecz ujmując leasing jest formą wypożyczenia pojazdu od firmy leasingowej na uzgodnionych wcześniej warunkach. Najczęściej spotykane rodzaje leasingu to:
 • Leasing operacyjny
 • W tym systemie przedsiębiorca w pewnym sensie wynajmuje samochód od leasingodawcy, który jednak pozostaje jego właścicielem. Ten rodzaj leasingu wiążę się z koniecznością wniesienia jednorazowej opłaty wstępnej, a także opłacaniem faktur za raty leasingowe przez wynikający z umowy czas.

Po jego upływie przedsiębiorca może (choć nie musi) wykupić pojazd za określoną kwotę lub procent jego wartości.

 • Leasing finansowy
 • To model, w którym choć auto zalicza się do majątku przedsiębiorcy i dokonuje on odpisów amortyzacyjnych to właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Samochód staje się własnością przedsiębiorcy z dniem opłacenia ostatniej raty – chyba, że inny zapis znajduje się w umowie.
Ważnym aspektem jest konieczność, by ująć leasing KPiR. O tym jak wygląda w inFakcie w dalszej części tekstu.

Rozliczenie leasingu w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!


Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ISTOTNE ZAPISY W UMOWIE


Warto zwrócić uwagę na fakt, że umowa leasingowe to zwykłe porozumienie handlowe w związku z czym można ja negocjować. Co za tym idzie przedsiębiorca ma szansę na korzystną zmianę niektórych z jej początkowych zapisów. Należy także zwrócić uwagę na wszelkie zapisy jakie znajdują się w dokumencie.

Niejednokrotnie w umowie leasingu mogą bowiem zostać zawarte punkty, których przedsiębiorca w ogóle się nie spodziewa. W konsekwencji może on zostać zobligowany do dodatkowej zapłaty za np.:
 • zmianę harmonogramu płatności,
 • wyjazd leasingowanym samochodem poza granice Polski,
 • wysłanie upomnienia w przypadku spóźnienia ze spłatą raty,
 • zwrot samochodu leasingodawcy po terminie.
Tego typu zapisy najczęściej można znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji. Stanowi ona nieodzowny element każdej umowy leasingu.

LEASING KPIR Z INFAKTEM


Rozliczanie VAT-u z faktur oraz wydatków związanych z leasingowanym samochodem ułatwia inFakt.pl. Jak tego dokonać? W tym celu należy skorzystać z funkcji „Zakup pojazdu osobowego” – tej samej, którą w aplikacji wprowadza się do majątku firmy samochody kupione np. za gotówkę.

Trzeba tylko pamiętać, aby w opcji „Rodzaj dysponowania” wybrać „Leasing”. Po uzupełnieniu danych pojazdu można rozpocząć wprowadzanie kosztu leasingu do KPiR. Wydatki związane z leasingowanym samochodem wprowadza się funkcjami:

 • Koszty leasingu (raty leasingowe).
 • Koszty paliwa.
 • Koszty pojazdu (inne wydatki, np. części zamienne, serwis).
Każdy z wydatków należy przypisać do wybranego pojazdu firmowego. Oprócz tego, koszt pojazdu dodaje się analogicznie do innych kosztów firmowych. Oznacza to, że trzeba podać dane sprzedawcy, wprowadzić daty, opisać koszt, podać kwoty, ustawić status jako zapłacony lub niezapłacony oraz (opcjonalnie) dodać skan dokumentujący koszt.

Jest to o tyle wygodne, że dodanie do kosztów raty leasingowej jest poprawnie rozliczane pod względem VAT w automatyczny sposób. inFakt odlicza tyle VAT-u, ile przysługuje według polskich przepisów. Po przeprowadzeniu odpowiednich danych wystarczy przejść do zakładki „Księgowość” i wydrukować KPiR z prawidłową zaksięgowanymi informacjami dotyczącymi leasingu.

Chcesz sprawnie księgować raty leasingowe? Wybierz Program do Księgowości zakładając konto i wypełniając dane księgowe. Każdy użytkownik może przetestować usługę przez 30 dni zupełnie za darmo. Szybko przekonasz się, że inFakt.pl idealnie dostosowuje się do potrzeb Twojej firmy.

Program do księgowości umożliwiający rozliczenie leasingu w KPiR? Sprawdź za darmo inFakt.pl i dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już nas wybrali.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"