Kto i kiedy płaci podatek PCC? Ile wynosi PCC?

Podstawowe podatki, z którymi mają styczność jednoosobowi przedsiębiorcy to oczywiście VAT i podatek dochodowy. W niektórych sytuacjach może pojawić się jednak konieczność zapłaty innej daniny publicznej to np. podatek PCC (od czynności cywilnoprawnych).

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MOŻE SPOTKAĆ SIĘ Z PCC?

Generalnie podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się przy zawieraniu umów sprzedaży, pożyczki itp. pomiędzy osobami fizycznymi. Czasami jednak PCC musi zapłacić jednoosobowy przedsiębiorca, który zawiera w ramach firmy umowę z osobą prywatną. Wysokość podatku zależy od rodzaju umowy, najczęściej jest to 2% wartości dokonywanej transakcji. Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych może pojawić się m.in. w sytuacji gdy przedsiębiorca dokona zakupu nieruchomości lub rzeczy ruchomej od osoby fizycznej. W praktyce częstym przypadkiem jest kupno na firmę samochodu od osoby, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej.Nie wiesz z czym wiąże się podatek PCC? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Przetestuj koniecznie – to nic nie kosztuje!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

PCC A ZAKUP SAMOCHODU

Zgodnie z przepisami zakup samochodu od osoby niebędącej podatnikiem VAT skutkuje powstaniem obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Taki obowiązek powstaje u nabywcy w przypadku, gdy wartość transakcji przekracza 1 000 zł.W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien:
 • wyliczyć wartość podatku PCC w wysokości 2% wartości rynkowej pojazdu,
 • zapłacić podatek w terminie do 14 dni od momentu transakcji,
 • złożyć formularz PCC-3 w urzędzie skarbowym.
Co istotne PCC powiększa wartość początkową samochodu, jako środka trwałego, a co za tym idzie wysokość odpisów amortyzacyjnych.

POŻYCZKA NA PROWADZENIE FIRMY A PODATEK PCC

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z zaciągnięciem kredytu na firmę często ratują się pożyczką pieniężną od rodziny lub znajomych. Generalnie umowa pożyczki wiąże się z koniecznością zapłaty 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (liczonych od kwoty pożyczonych pieniędzy), czasem można jednak uniknąć tego obowiązku.Ze zwolnienia od podatku PCC bez konieczności dokumentacji transakcji w urzędzie skarbowym, korzystają pożyczki zarówno od najbliższej (małżonek, dzieci, rodzice, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha) jak i dalszej rodziny (zięć, synowa, teściowie), ale tylko do kwoty 9 637 zł. Jeżeli kwota pożyczki przekracza 9 637 zł, aby nie płacić PCC konieczne jest:
 • spisanie umowy pożyczki (określając w niej m.in. warunki i termin zwrotu pieniędzy, a także ewentualne odsetki należne pożyczkodawcy),
 • złożenie deklaracji PCC-3 właściwemu urzędowi skarbowemu oraz
 • udokumentowanie faktycznego otrzymania pożyczki na rachunek bankowy (nie jest możliwe więc przekazanie pieniędzy z ręki do ręki).
Nie warto zatajać przed fiskusem faktu zaciągnięcia pożyczki na firmę i unikać zapłaty ewentualnego 2% podatku, nawet jeżeli pożyczkodawcą jest członek rodziny lub znajomy. Jeżeli podczas kontroli podatkowej organ podatkowy odkryje, że taka transakcja miała miejsce podatek do zapłaty wyniesie 20% od kwoty pożyczonych pieniędzy.

PODATEK PCC A KOSZTY FIRMOWE

W sytuacji, gdy przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty PCC, warto pamiętać że istnieje możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli transakcja zakupu dotyczyła środka trwałego podatek od czynności cywilnoprawnych podlega rozliczeniu w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne.

ROZLICZAJ PODATKI Z INFAKTEM!

Masz problem z rozliczeniem zakupu od osoby prywatnej? Nie wiesz jak rozliczyć PCC w kosztach firmowych? Skorzystaj z pomocy zespołu ekspertów inFakt.pl – zadzwoń lub napisz do nas. Nasi specjaliści rozwieją Twoje wszelki wątpliwości, również te które rodzi podatek PCC. Program do Księgowości inFakt.pl to:
 • samodzielne prowadzenie księgowości w intuicyjny sposób,
 • kompletny i wygodny program do księgowości online,
 • prostota obsługi,
 • automatyczna aktualizacja aplikacji.
Każdy przedsiębiorca może przetestować możliwość, jakie daje aplikacja. I to zupełnie za darmo! Wystarczy założyć bezpłatne konto i wypełnić dane księgowe. Z Programem do Księgowości prowadzenie firmowych rozliczeń jest o wiele łatwiejsze.Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź już teraz!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"