Ile wynoszą stawki ryczałtu? Kiedy można stracić prawo do ryczałtu?

Ryczałt jest jedną z czterech form opodatkowania, na które może się zdecydować polski przedsiębiorca. Pod kątem rozliczeń i formalności podatkowych nie jest skomplikowany. Jakie są wady i zalety tej formy opodatkowania?

RYCZAŁT – NISKA STAWKA PODATKU I UPROSZCZONE FORMALNOŚCI

Zasady ogólne, liniówka, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa – wśród tych czterech form opodatkowania mogą wybierać przedsiębiorcy. W ryczałcie podatek oblicza się jako procent od przychodu, którego nie da się jednak pomniejszyć o żadne koszty. Nie ma możliwości korzystania z ulg podatkowych, kwoty wolnej od podatku, a także wspólnego rozliczania ze współmałżonkiem.

Brak powyższych opcji – dostępnych przy wyborze zasad ogólnych – rekompensowany jest w dużej mierze przez niską stawkę podatku, która zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Stawki ryczałtu kształtują się w wysokości: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 15% i 17%.

Inną zaletą ryczałtu są uproszczone formalności. Jako, że przedsiębiorca nie ma możliwości rozliczania kosztów, to  jednocześnie nie prowadzi KPiR. Konieczne jest wyłącznie sporządzenie ewidencji przychodów, w której ujmuje się wszystkie przychody z działalności. Wymagane jest również prowadzenie wykazu środków trwałych i wartości materialnych i prawnych oraz ewidencji wyposażenia. 
Rok podatkowy zamyka złożenie PIT-28, o co trzeba zadbać do końca stycznia.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

RYCZAŁT DOSTĘPNY JEDYNIE DLA CZĘŚCI FIRM

Trzeba jednak wiedzieć,  że ryczałt nie jest formą opodatkowania dostępną dla wszystkich przedsiębiorców. Prawo do korzystania z niego mają przede wszystkim:

 • właściciele punktów gastronomicznych,
 • przedstawicieli wolnych zawodów (np. tłumacz, lekarz dentysta),
 • budowlańcy,
 • przedsiębiorcy prowadzący wynajem samochodów osobowych,
 • pośrednicy handlowi.

Istnieje jednak pewna grupa przedsiębiorców, którzy nie posiadają możliwości wyboru ryczałtu. Chodzi tu przykładowo o firmy prowadzące działalność reklamową, świadczące usługi detektywistyczne i ochroniarskie, handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, a także lombardy, kantory i apteki.

Z tej formy opodatkowania nie skorzystają też przedsiębiorcy świadczący usługi dla byłego pracodawcy. Opcji rozliczania ryczałtem nie mają również firmy, których przychody w ubiegłym roku przekroczyły 150 tys. euro.

WYLICZENIE PODATKU DO ZAPŁATY – W JAKI SPOSÓB TO ZROBIĆ?

Przedsiębiorca prowadzący firmę na ryczałcie zobligowany jest do wyliczenia podatku do zapłaty. Niezbędne w tym kontekście jest podsumowanie wszystkich przychodów w konkretnym okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale).
Ustalony przychód pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a następnie wylicza się podatek zgodnie z obowiązującą stawką. Otrzymaną wartość przedsiębiorca może pomniejszyć o opłaconą składkę zdrowotną (7,75% z podstawy wymiaru).

Właściwie wyliczony podatek wpłaca się do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca za rozliczany okres. Jeżeli firma osiągnęła w ubiegłym roku przychód niższy niż 25 tys. euro, może opłacać ryczałt w systemie kwartalnym.

UTRATA PRAWA DO RYCZAŁTU

Są pewne sytuacje, w których przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem może stracić do niego prawo. Stanie się tak jeżeli dokona transakcji, która zabrania korzystania z tej formy opodatkowania albo też jego firma wygeneruje w danym roku przychód przekraczający 150 tys. euro.

Jeżeli któryś z powyższych przypadków będzie miał miejsce, to przedsiębiorca zostanie zmuszony do przejścia na zasady ogólne lub podatek liniowy. W odniesieniu do zabronionej przy ryczałcie transakcji stanie się to natychmiast, z kolei przy przekroczeniu limitu 150 tys. euro, będzie to konieczne od nowego roku podatkowego.

INFAKT UŁATWIA ROZLICZANIE RYCZAŁTU

Właściwe rozliczenie ryczałtu umożliwia Program do Księgowości inFakt.pl. Aplikacja pozwala na wystawianie wielu rodzajów faktur oraz ustawienie domyślnej stawki ryczałtu dla danego produktu.

Ponadto użytkownik ma podgląd deklaracji za wszystkie okresy rozliczeniowe, możliwość ich wydrukowania, a także oznaczenia zapłaty podatku dochodowego.

Chcąc w ławy sposób rozliczać ryczałt wybierz inFakt.pl. W zamian dostaniesz 30 dni okresu testowego Programu do Księgowości – zupełnie za darmo. Sprawdź koniecznie!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"