13 ważnych informacji o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych!

Przedsiębiorca korzystający z ryczałtu powinien zadbać o kilka spraw: ustalić limity, dopełnić formalności, pamiętać o kasie fiskalnej i o tym, z jakich ulg podatkowych nie może skorzystać. Sprawdź swoją wiedzę – zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem ważnych informacji o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych!

1. Ryczałt czy VAT?

Jeden z najbardziej palących problemów osób rozważających założenie własnej firmy. Nie trzeba jednak dokonywać wyboru, bowiem ryczałt i VAT to dwa zupełnie różne rodzaje podatków i można rozliczać się równocześnie z obu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania podatkiem dochodowym, czyli PIT. Stanowi ona alternatywę dla skali podatkowej, podatku liniowego i karty podatkowej. Uproszczona do minimum dokumentacja, niskie stawki podatku zależne od rodzaju prowadzonej działalności i – co ważne – brak możliwości rozliczania kosztów.

Firma budowlana a ryczałt

Fitness a ryczałt

Usługi fotograficzne a ryczałt

Najem powierzchni reklamowej a ryczałt

Programista a ryczałt

Poza wyborem formy opodatkowania podatkiem dochodowym przedsiębiorca musi zdecydować, czy chce zostać czynnym podatnikiem VAT. VAT jest podatkiem od towarów i usług, który nie zawsze musi być przez przedsiębiorcę rozliczany – można skorzystać ze zwolnienia.

Wyróżniamy 2 rodzaje zwolnień z rozliczania podatku VAT:

 • ze względu na osiągane przychody
 • ze względu na rodzaj działalności.

Zwolnienie z VAT – limit 150 tys. zł

2. Kto nie może skorzystać z ryczałtu?

Z ryczałtu mogą skorzystać tylko niektórzy przedsiębiorcy – lista działalności wraz ze stawkami podatku.

Do przedsiębiorców, którzy nie mają prawa rozliczania się ryczałtem, zaliczamy:

 • działalność reklamowa, pośrednictwo finansowe, usługi detektywistycznych i ochroniarskie,
 • prowadzenie apteki, lombardu, kantoru,
 • wykonywanie fotografii reklamowych,
 • handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
 • wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł.

Dodatkowo ograniczenia dotyczą małżonków, którzy przenoszą firmę pomiędzy sobą lub osób świadczących pracę na rzecz byłego pracodawcy4 powody, dla których nie możesz być na ryczałcie.

Ważne jest pilnowanie limitu przychodu z działalności gospodarczej (prowadzonej osobiście lub spółki) – z ryczałtu wykluczeni są ci przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku przekroczyły 150 tys. euro (636 555 zł).

3. Ile wynosi ryczałt?

Stawka podatku jest zależna od rodzaju wykonywanej działalności – dokładną listę stawek wraz z przypisanymi do nich działalnościami znajdziecie w naszym artykule: Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przykładowo: wolne zawody to aż 20%, usługi fotograficzne i obsługa centrali radio-taxi to 17%, punkty gastronomiczne i najem 8,5 %, a roboty budowlane tylko 5,5%. Firmy gastronomiczne nie sprzedające napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% skorzystają z 3% stawki podatku.

Podatek liczy się od przychodów, nie rozliczając kosztów firmowych!

4. Jak zgłosić ryczałt?

Przedsiębiorca, który zakłada firmę lub dokonuje zmiany formy opodatkowania, musi zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego.  Zgłoszenia tego dokonuje w formie pisemnej, składając oświadczenie, dodatkowo należy zaktualizować wpis do CEiDG poprzez wypełnienie wniosku CEiDG-1.

W przypadku zmiany formy opodatkowania, należy dokonać zgłoszenia do urzędu w terminie do 20. stycznia.

Zmiana formy opodatkowania tylko do 20. stycznia!

Szukasz biura rachunkowego?

Poznaj nowy standard biura rachunkowego

 • Bez dojazdów do Księgowego
 • Bez papierowych faktur
 • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

5. Kiedy nie mogę rozliczać się kwartalnie?

Ryczałtem można się rozliczać na 2 sposoby:

 • miesięcznie
 • kwartalnie.

W przypadku pierwszej opcji podatek należy wpłacić do 20. dnia kolejnego miesiąca. Przedsiębiorca decydujący się na wpłacanie podatku raz na kwartał, czyli do 20. dnia miesiąca po zakończonym kwartale, jest zobowiązany dbać o limit przychodu. Wynosi on 25 tys. euro (ok. 105 tys. zł) dla przychodów osiągniętych w roku poprzedzającym (przychody z działalności prowadzonej osobiście lub spółki).

UWAGA – w przypadku ryczałtu wyjątkowo można przejść na kwartalne rozliczanie podatku tylko do 20. stycznia! W przypadku skali podatkowej czy podatku liniowego jest to aż 20. lutego.

Kto może wybrać kwartalny ryczałt?

6. Kiedy tracę prawo do ryczałtu?

Przedsiębiorca, który rozlicza się ryczałtem, ale:

 • wykona transakcję, która nie daje prawa do bycia opodatkowaną w ten sposób
 • przekroczy limit przychodu wynoszący 150 tys. euro w roku podatkowym

jest zobowiązany do przejścia na rozliczanie się wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym. W pierwszym przypadku przejście to następuje natychmiast, w drugim dopiero od nowego roku podatkowego. Przedsiębiorca będzie mógł wrócić do ryczałtu dopiero w kolejnym roku podatkowym.

7. Czy mogę wliczać zakupy firmowe w koszty?

Ryczałt jest jedną z najprostszych form opodatkowania – liczy się go jako określony procent od osiąganych przychodów, ale bez uwzględnienia kosztów. Nie ma możliwości księgowania zakupów firmowych w koszty uzyskania przychodu i pomniejszania w ten sposób podstawy opodatkowania. Największą korzyścią w przypadku ryczałtu są same stawki podatkowe, bowiem w większości są one bardzo niskie.

8. Czy mogę odliczać ZUS od podatku?

Tak. W przypadku tej formy opodatkowania przedsiębiorca ma możliwość pomniejszać przychody o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo od wyliczonego podatku odejmuje część zapłaconej składki zdrowotnej – w wysokości 7,75% podstawy wymiaru (cala składka wynosi 9%).

9. Co to jest ewidencja przychodów?

Przedsiębiorca – ryczałtowiec nie prowadzi KPiR, ale ewidencję przychodów, w której ujmuje wszystkie przychody z działalności. Jest ona podstawą do wyliczenia podatku do zapłaty.

Dodatkowo przedsiębiorca prowadzi wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencję wyposażenia – jeśli je w ogóle posiada.

Zasady prowadzenia ewidencji przychodów

10. Jak wyliczyć podatek do zapłaty?

W pierwszej kolejności należy podsumować wszystkie przychody w danym okresie rozliczeniowym – miesiącu lub kwartale, w zależności od wybranego okresu rozliczania podatku.

Zsumowany przychód należy pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Od tak wyliczonej podstawy liczymy podatek – wg wybranej wcześniej prawidłowej stawki podatku.

Uzyskany w ten sposób podatek można pomniejszyć o część zapłaconej składki zdrowotnej, a konkretnie 7,75% podstawy wymiaru – czyli tak samo, jak w przypadku skali podatkowej czy podatku liniowego.

11. Czy muszę mieć kasę fiskalną?

Kasa fiskalna jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy sprzedają na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych, a jednocześnie nie mogą skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej.

Wyróżniamy 2 rodzaje zwolnień:

 • sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w roku 20 tys. zł. Jeśli firma istnieje mniej niż rok, należy ten limit proporcjonalnie wyliczyć.
 • jeżeli zapłata za towar lub usługę w całości jest dokonywana za pośrednictwem poczty, banku bądź spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Przedsiębiorca musi prowadzić dodatkową ewidencję sprzedaży, na podstawie której można połączyć transakcje z poszczególnymi płatnościami.

15 pytań o kasę fiskalną w firmie

12. Czy w 2016 roku zmieniają się stawki ryczałtu?

W 2016 roku wykaz stawek ryczałtu jest rozszerzony o jedną – 2%. Jest ona przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy zarabiają na sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

13. Jakie zeznanie roczne składa ryczałtowiec?

Przedsiębiorca, który rozlicza działalność wg skali podatkowej, składa zeznanie roczne PIT-36. W przypadku podatku liniowego jest to PIT-36L, a przy dochodach np. z etatu PIT-37.

Jak wygląda to u ryczałtowca? Ryczałtowiec składa zeznanie roczne PIT-28. Co najistotniejsze, musi złożyć je do końca stycznia! W związku z tym, że w 2016 r. 31 stycznia wypada w niedzielę, termin składania dokumentu przesuwa się na 1 lutego.

Jakie PITY składa ryczałtowiec?

Jeśli małżonkowie rozliczają się ryczałtem, nie ma możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego na koniec roku! Nie jest możliwe rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko ani zastosowanie ulgi na dziecko.

16 sposobów na ulgi podatkowe

Chcesz rozliczać ryczałt miesięczny w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Wystawiaj faktury za darmo

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu