Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania, szczególnie korzystna dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich kosztów związanych z prowadzeniem działalności. W przypadku tej formy opodatkowania istnieje możliwość rozliczania się z fiskusem co miesiąc lub co kwartał. Kiedy możemy skorzystać z tej drugiej opcji?

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania, w której płaci się stały podatek od przychodu. Nie mamy więc możliwości odjęcia od przychodu kosztów, a stawka podatku uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności.

Lista stawek ryczałtu

Z tego rozwiązania skorzystać mogą osoby prowadzące działalność w formie spółki osobowej lub w formie indywidualnej. Warunkiem jest uzyskanie w ubiegłym roku podatkowym przychodów nie wyższych niż odpowiadające kwocie 150 tysięcy euro. W roku 2016 z ryczałtu mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, których przychody z firmy nie przekroczyły 636 555 zł.

Jeśli dopiero rozpoczynamy prowadzenie działalności, nie musimy się obawiać – przekroczenie limitu za pierwszym razem nie spowoduje utraty prawa do tej formy rozliczenia; musimy natomiast uważać na limity w kolejnych okresach rozliczeniowych.

Kiedy trzeba przejść z ryczałtu na zasady ogólne?

 Dla kogo kwartalny ryczałt?

Prawo do rozliczenia kwartalnego

Osoby rozliczające swoją działalność ryczałtem zobowiązane są do zapłaty podatku od przychodów za dany miesiąc do dnia 20. następnego miesiąca. Możemy jednak wybrać rozliczenie kwartalne – wówczas zapłaty dokonać należy do dnia 20. następnego miesiąca po ostatnim okresie rozliczeniowym.

Istnieje jednak pewne obostrzenie: kwartalne rozliczenie jest możliwe jedynie w przypadku podatników, których przychody w ubiegłym roku rozliczeniowych wyniosły nie więcej niż 25 tysięcy euro (ok. 105 tysięcy złotych).

Aby zmienić sposób rozliczenia z miesięcznego na kwartalny, musimy zawiadomić o tej decyzji Urząd Skarbowy – mamy na to czas do 20. stycznia każdego roku rozliczeniowego.

Ryczałt czy VAT?

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu