Planujesz rozpoczęcie działalności polegającej na prowadzeniu klubu fitness? Sprawdź, jakie zasady opodatkowania wchodzą w grę.

Klub fitness nie może być opodatkowany ryczałtem

Podczas zakładania działalności gospodarczej przedsiębiorca wybiera formę opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową. Formę opodatkowania może zmienić do 20 stycznia każdego roku podatkowego. Myśląc o niej trzeba wziąć pod uwagę: wysokość przychodów, kosztów, skalę prowadzonej działalności i obowiązujące przepisy.

Jeśli przedsiębiorca decyduje się uruchomić klub fitness i tym samym rozpoczyna świadczenie usług rekreacyjno-sportowych, nie ma możliwości skorzystania z opodatkowania ryczałtem ani w formie karty podatkowej.

 Czy fitness może być na ryczałcie?

Fitness opodatkowany wg skali podatkowej to najczęstszy wybór

Najczęstszą formą opodatkowania działalności fitness jest podatek wg skali – czyli w dużym uproszczeniu: 18% (a po przekroczeniu progu – 32%) od przychodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu oraz część opłacanej składki zdrowotnej odliczanej od podatku.

Kiedy opłaca się płacić podatek liniowy?

W przypadku dochodów przekraczających 100 tys. zł rocznie korzystny może się okazać wybór podatku liniowego. Warto tutaj pamiętać, że nie będzie nam wtedy przysługiwała możliwość skorzystania z ulg podatkowych (ulga na dzieci i rozliczanie z małżonkiem).

Ryczałt czasami jest nieopłacalny

Ryczałt polega na obliczaniu podatku bezpośrednio od przychodów – bez uwzględniania kosztów działalności. Opodatkowanie ryczałtem wybierają więc najczęściej ci przedsiębiorcy, których działalność nie przynosi dużych kosztów, a jednocześnie mogą liczyć na niską stawkę podatku.

Jeśli okazałoby się, że w trakcie prowadzenia działalności ponoszone koszty są dużo wyższe niż przychody – podatek dochodowy i tak trzeba naliczyć i zapłacić.

Dla tych, którzy zastanawiają się, jakie są różnice między zasadami ogólnymi a ryczałtem, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Chcesz rozliczać swoją działalność online i w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.