Na jaki sposób opodatkowania zdecydować się zakładając działalność gospodarczą – zasady ogólne czy ryczałt? Przed takim wyborem stanął niejeden fotograf. W przypadku usług fotograficznych wybór formy opodatkowania może być zależny od rodzaju wykonywanych zdjęć.

Kiedy fotograf może być ryczałtowcem?

Opodatkowanie ryczałtem jest dostępne dla fotografów, ale tylko w przypadku, kiedy nie są fotoreporterami bądź nie zajmują się fotografią reklamową. Jeśli więc fotograf robi tylko np. zdjęcia portretowe w swoim zakładzie może być ryczałtowcem. W przeciwnym razie pozostają mu zasady ogólne (ew. podatek liniowy).

Zasady ogólne mogą być jednak bardziej opłacalne od ryczałtu, którego stawka na usługi fotograficzne wynosi sporo – aż 17%. W przypadku zasad ogólnych dochód do kwoty 85 528 zł opodatkowany jest stawką 18%, ale podatek do zapłaty można wyraźnie zmniejszyć rozliczając koszty. Natomiast ryczałt nie pozwala rozliczać kosztów i nie daje dostępu do wielu ulg (m.in. prorodzinnej).

Co za tym idzie, zasady ogólne mają swoje plusy w sytuacji, w której fotograf ma spore wydatki związane z zakupem profesjonalnego sprzętu – np. w momencie zakładania działalności. Stosując zasady ogólne „wrzuci” taki zakup w koszty czym obniży podatek dochodowy do zapłaty. W przypadku zasad ogólnych przedsiębiorca płaci bowiem podatek od dochodu, a w ryczałcie od przychodu.

Usługi fotograficzne – zasady ogólne czy ryczałt_

Zasady ogólne pozwalają rozliczać koszty

Opodatkowanie powadzonej działalności na zasadach ogólnych sprowadza się do stosowania jednej z dwóch stawek 18% lub 32%. Zależne jest to od wysokości rocznego dochodu:

  • poniżej 85 528 zł – stawka 18%,
  • powyżej 85 528 – stawka 32%.

Natomiast w przypadku ryczałtu stosuje się jedną z pięciu stawek – 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3,0%, która zależy od charakteru działalności.

Czym jeszcze – poza wysokością stawek – różni się opodatkowanie na zasadach ogólnych od ryczałtu? Istotną kwestią jest fakt, że zasady ogólne pozwalają rozliczać koszty uzyskania przychodu a ryczałt nie daje takiej możliwości. Co za tym idzie w przypadku, gdy firma generuje wysokie i stałe koszty, wówczas nawet niska stawka ryczałtu może nie być opłacalna.

Kiedy fotograf przejdzie z ryczałtu na zasady ogólne?

Jeśli fotograf na ryczałcie stwierdzi, że ten sposób nie jest dla niego odpowiedni może przejść na zasady ogólne w dowolnym momencie – o ile spełni poniższy warunek.

Nie musi czekać do standardowego terminu 20 stycznia kolejnego roku, który stosuje się przy pozostałych formach opodatkowania. Automatyczne przejście z ryczałtu na zasady ogólne następuje w przypadku, gdy przedsiębiorca osiąga przychód z działalności wykluczającej ryczałt – choćby jednorazowy.

Nie mają tutaj znaczenia kody PKD podawane przy zakładaniu firmy, ale faktycznie uzyskane przychody. W praktyce sprowadza się to do wystawienia rachunku lub faktury w związku z działalnością, która uniemożliwia stosowanie ryczałtu.

Jeśli więc fotograf, który na co dzień zajmuje się robieniem zdjęć portretowych w swoim zakładzie, zrobi fotografię reklamową, będzie musiał przejść z ryczałtu na zasady ogólne. Analogicznie stanie się wówczas, gdy zdecyduje się osiągnąć przychód np. pracując jako fotoreporter.

Formalności po przejściu z ryczałtu na zasady ogólne

Fotograf przechodzący z ryczałtu na zasady ogólne zobowiązany jest do założenia KPiR i obliczania zaliczek zgodnie z zasadami ogólnymi – trzeba o tym zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego.

A czy od dnia pierwszej transakcji wyłączonej z ryczałtu przedsiębiorca musi skorygować rozliczenia wszystkich wcześniejszych transakcji? Nie musi. Przychody należy podzielić w tej sytuacji na dwie części – osiągnięte przed zmianą opodatkowane są ryczałem, a uzyskane już po zmianie – na zasadach ogólnych.

Przedsiębiorca, który w trakcie roku przeszedł z ryczałtu na zasady ogólne ma również obowiązek złożenia dwóch deklaracji podatkowych po zakończeniu roku, w którym nastąpiło przejście. Dla przychodów opodatkowanych ryczałtem jest to PIT-28, z kolei dla zasad ogólnych PIT-36.