Do czego przedsiębiorcy potrzebne są faktury kosztowe? Czym są koszty uzyskania przychodu?

Faktura kosztowa to dokument wystawiony na towary i usługi, które są nabywane w celu uzyskania przychodów przez firmę. Prowadząc działalność każdy przedsiębiorca ponosi pewne koszty, które mogą być ujęte w ramach kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście, nie wszystkie koszty są zaliczane do tej grupy, ponieważ nie wszystkie służą uzyskaniu lub utrzymaniu źródeł przychodów.

POJĘCIE FAKTURY KOSZTOWEJ

Generalnie, definicja faktury kosztowej wskazuje, że jest to dokument księgowy, który jest wystawiany na zakupione przez firmę towary lub usługi, niezbędne do osiągnięcia przez przedsiębiorcę przychodu. Dokumentuje więc te wydatki, które można włączyć do kosztów. W uproszczeniu można powiedzieć, że faktura kosztowa to faktura na koszty zmniejszające dochód, a tym samym także podatek dochodowy. Wszystkie towary nie przeznaczone do dalszej odsprzedaży, ale zakupione na potrzeby firmy, w celu prowadzenia jej działalności gospodarczej, mogą być przedmiotem faktury kosztowej. Nie wiesz jak wystawić fakturę kosztową? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i wystawiaj faktury w prosty i szybki sposób. Sprawdź koniecznie!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW

Dla faktur kosztowych kluczowe jest pojęcie kosztu uzyskania przychodów, bowiem tylko takie koszty mogą znaleźć się na tego rodzaju fakturze. Przepisy mówią, że „koszt uzyskania przychodu” jest wydatkiem ponoszonym przez firmę w celu uzyskania przychodu bądź też utrzymania źródła przychodu. Ogólnie, koszty te odejmuje się od przychodu, aby wyliczyć dochód firmy. Następnie, po dokonaniu dopuszczalnych prawem odliczeń, staje się on podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Przepisy definiują także odgórnie wydatki, których nie można włączyć do kosztów działalności, np. reprezentacja.

FAKTURA KOSZTOWA – ELEMENTY

Każda faktura kosztowa, jaką otrzymuje przedsiębiorca, powinna zawierać określone elementy, m.in.:
 • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
 • datę dokonania sprzedaży,
 • cenę jednostkową kupowanego towaru lub usługi bez podatku,
 • podstawę opodatkowania,
 • stawkę i kwotę podatku,
 • kwotę należności,
 • dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Wypróbuj program do fakturowania! Sprawdź już dziś! Faktura kosztowa w programie online idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"