Jakich transakcji dotyczy mechanizm odwrotnego obciążenia?

Zasada odwrotnego obciążenia najczęściej stosowana jest w kontekście transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Może jednak odnosić się do dostawy towarów w obrębie Polski. Z jakimi zasadami wiąże się odwrotne obciążanie VAT?

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MOŻE SIĘ SPOTKAĆ Z ODWROTNYM OBCIĄŻENIEM?

Odwrotne obciążenie VAT to specyficzna sytuacja zgodnie, z którą do rozliczenia tego podatku zobligowany jest nie sprzedawca, ale nabywca. Najczęściej dochodzi do tego przy transakcjach z zagranicznymi kontrahentami. Kraj pochodzenia kontrahenta nie jest tu istotny.Należy jednak wiedzieć, że z mechanizmem odwrotnego obciążenia można się również spotkać, kiedy dostarcza się towary na terenie Polski. Odnosi się to do specyficznej grupy towarów. Chodzi tu przede wszystkim o wyroby ze stali oraz m.in. odpadów szklanych, surowców wtórnych z papieru, tektury, tworzyw sztucznych i gumy.Z odwrotnym obciążeniem VAT można się spotkać jednak wyłącznie w przypadku, gdy kontrahent to inny przedsiębiorca, a towar nie jest zwolniony z VAT ze względu na jego wykorzystywanie wyłącznie do działalności zwolnionej. Jeśli nabywcą jest osoba prywatna to do rozliczenia VAT zobligowany jest sprzedawca.Nie wiesz z czym wiąże się odwrotne obciążenie VAT ? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! Sprawdź już dziś.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
ODWROTNE OBCIĄŻENIE VAT – CO ZAMIEŚCIĆ NA FAKTURZE?Oczywiście przedsiębiorca ma każdorazowo obowiązek wystawienia faktury dokumentującej konkretną transakcję.Dane wymagane na fakturze to przede wszystkim:
 • pełne dane obu stron transakcji wraz z numerami NIP (w przypadku przedsiębiorców),
 • numer faktury,
 • data wystawienia i data dostawy towaru lub wykonania usługi,
 • nazwa towaru lub usługi,
 • ilość dostarczonych towarów/wykonanych usług,
 • cena netto,
 • stawka VAT,
 • kwota VAT,
 • cena brutto.
Oczywiście możliwe jest również, że przepisy obligują do zamieszczenia na wystawianym dokumencie pewnych dodatkowych elementów. Tak jest właśnie w sytuacji, gdy VAT rozlicza nabywca. W takich przypadkach przedsiębiorcy muszą umieścić na fakturze adnotację „odwrotne obciążenie”.

DOŁĄCZ DO INFAKTU – KORZYSTAJ Z WIEDZY NASZYCH KSIĘGOWYCH

Nie wiesz czy w przypadku transakcji jakich dokonuje Twoja firma ma miejsce odwrotne obciążenie VAT? Dołącz do inFaktu, a skorzystasz z pomocy zespołu profesjonalnych księgowych, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Możesz się z nimi kontaktować poprzez e-mail, czat oraz telefonicznie.Ale to nie wszystko. Możesz swobodnie korzystać z Programu do Księgowości od inFaktu. Aplikacja pomoże Ci w dopilnowaniu terminów opłacania zaliczek i usprawni pracę Twojej firmy.Program na podstawie wprowadzonych przychodów (tzn. wystawionych faktur) i dodanych kosztów generuje:
 • KPiR,
 • deklaracje podatkowe,
 • rejestry.
Chcesz lepiej poznać możliwości aplikacji? Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby sprawdzić Program do Księgowości. Dzięki temu otrzymasz 30-dniowy okres testowy i przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online.Odwrotne obciążenie VAT w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj koniecznie!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"