Zasada odwrotnego obciążenia najczęściej stosowana jest w kontekście transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Może jednak odnosić się do dostawy towarów w obrębie Polski. Z jakimi zasadami wiąże się odwrotne obciążanie VAT?
Spis treści
KIEDY PRZEDSIĘBIORCA MOŻE SIĘ SPOTKAĆ Z ODWROTNYM OBCIĄŻENIEM?
Odwrotne obciążenie VAT to specyficzna sytuacja zgodnie, z którą do rozliczenia tego podatku zobligowany jest nie sprzedawca, ale nabywca. Najczęściej dochodzi do tego przy transakcjach z zagranicznymi kontrahentami. Kraj pochodzenia kontrahenta nie jest tu istotny.
Należy jednak wiedzieć, że z mechanizmem odwrotnego obciążenia można się również spotkać, kiedy dostarcza się towary na terenie Polski. Odnosi się to do specyficznej grupy towarów. Chodzi tu przede wszystkim o wyroby ze stali oraz m.in. odpadów szklanych, surowców wtórnych z papieru, tektury, tworzyw sztucznych i gumy.
Z odwrotnym obciążeniem VAT można się spotkać jednak wyłącznie w przypadku, gdy kontrahent to inny przedsiębiorca, a towar nie jest zwolniony z VAT ze względu na jego wykorzystywanie wyłącznie do działalności zwolnionej. Jeśli nabywcą jest osoba prywatna to do rozliczenia VAT zobligowany jest sprzedawca.
Nie wiesz z czym wiąże się odwrotne obciążenie VAT ? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! Sprawdź już dziś.
ODWROTNE OBCIĄŻENIE VAT – CO ZAMIEŚCIĆ NA FAKTURZE?
Oczywiście przedsiębiorca ma każdorazowo obowiązek wystawienia faktury dokumentującej konkretną transakcję.
Dane wymagane na fakturze to przede wszystkim:
- pełne dane obu stron transakcji wraz z numerami NIP (w przypadku przedsiębiorców),
- numer faktury,
- data wystawienia i data dostawy towaru lub wykonania usługi,
- nazwa towaru lub usługi,
- ilość dostarczonych towarów/wykonanych usług,
- cena netto,
- stawka VAT,
- kwota VAT,
- cena brutto.
Oczywiście możliwe jest również, że przepisy obligują do zamieszczenia na wystawianym dokumencie pewnych dodatkowych elementów. Tak jest właśnie w sytuacji, gdy VAT rozlicza nabywca. W takich przypadkach przedsiębiorcy muszą umieścić na fakturze adnotację „odwrotne obciążenie”.
DOŁĄCZ DO INFAKTU – KORZYSTAJ Z WIEDZY NASZYCH KSIĘGOWYCH
Nie wiesz czy w przypadku transakcji jakich dokonuje Twoja firma ma miejsce odwrotne obciążenie VAT? Dołącz do inFaktu, a skorzystasz z pomocy zespołu profesjonalnych księgowych, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Możesz się z nimi kontaktować poprzez e-mail, czat oraz telefonicznie.
Ale to nie wszystko. Możesz swobodnie korzystać z Programu do Księgowości od inFaktu. Aplikacja pomoże Ci w dopilnowaniu terminów opłacania zaliczek i usprawni pracę Twojej firmy.
Program na podstawie wprowadzonych przychodów (tzn. wystawionych faktur) i dodanych kosztów generuje:
- KPiR,
- deklaracje podatkowe,
- rejestry.
Chcesz lepiej poznać możliwości aplikacji? Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby sprawdzić Program do Księgowości. Dzięki temu otrzymasz 30-dniowy okres testowy i przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online.
Odwrotne obciążenie VAT w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj koniecznie!