VAT kasowy

Jedną z zalet bycia tzw. małym podatnikiem jest możliwość, żeby stosować VAT kasowy. Dzięki temu rozliczenia podatku dokonuje się dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta, a nie wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towaru lub wykonanie usługi.

ODPOWIEDŹ NA PROBLEMY Z PŁYNNOŚCIĄ FINANSOWĄ


Z pewnością każda firma spotkała się kiedyś z sytuacją braku zapłaty od kontrahenta w wyznaczonym terminie. Jeżeli nie jest to sytuacja nagminna, nie ma czym przejmować. Gorzej, gdy zaczyna się to często powtarzać.

Nie tylko z uwagi na fakt otrzymania pieniędzy po dłuższym czasie. Może się również pojawić konieczność zapłaty podatku VAT, choć kontrahent nie uregulował swoich zobowiązań. Żeby uniknąć problemów z płynnością finansową wynikających z nierzetelności kontrahentów warto stosować VAT kasowy. Daje on zazwyczaj prawo uregulowania należności w zakresie podatku VAT dopiero po opłaceniu faktury przez nabywcę.

Trzeba wziąć poda uwagę, że ta zasada posiada pewien wyjątek. Otóż w przypadku, gdy klient to „nievatowiec” (np. osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej albo firma zwolniona z VAT), sprzedawca choćby nie otrzymał zapłaty musi odprowadzić VAT po upływie 180 dni, liczonych od momentu wydania towaru lub wykonania usługi.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

VAT KASOWY – NIEZBĘDNE ZAWIADOMIENIE URZĘDU SKARBOWEGO


Możliwość wyboru VAT-u kasowego mają przedsiębiorcy będący tzw. małymi podatnikami. To firmy, których wartość sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro.

VAT kasowy wymaga od przedsiębiorcy przejścia na kwartalne rozliczanie VAT (o ile już się tak nie rozlicza). Trzeba również powiadomić o tym urząd skarbowy składając formularz VAT-R. Terminem na dokonanie tej czynności jest koniec miesiąca poprzedzającego okres, za który chce się stosować tą metodę. Przykładowo przedsiębiorca zamierzający rozpocząć  stosowanie VAT-u kasowego od II kwartału danego roku powinien właściwie wypełniony VAT-R złożyć do końca marca.

MINUSY VAT-U KASOWEGO


Poza niezaprzeczalną zaletą jaką jest opcja rozliczania VAT dopiero po uzyskaniu zapłaty, kasowa metoda rozliczania VAT ma pewną wadę.

Jest nią brak prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupowej przed dokonaniem przez sprzedawcę zapłaty. Szczególną uwagę na ten aspekt powinni zwrócić przedsiębiorcy, którzy mają problemy z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań finansowych.

Istnieje również obowiązek śledzenia płatności i przekazywania tych informacji księgowym (zarówno w kontekście rozliczania kosztów jak też przychodów). Przedsiębiorca, który sam zajmuje się swoją księgowością musi prowadzić dodatkowe ewidencje w zakresie terminów wydania towaru i płatności za faktury.

Od strony nabywcy fakt stosowania przez sprzedawcę VAT-u kasowego jest o tyle istotny, że prawo do odliczenia przez niego VAT-u jest możliwe w okresie uiszczenia zapłaty, a nie w momencie otrzymania faktury (jak ma to miejsce przy metodzie memoriałowej).

INFAKT UŁATWI FAKTUROWANIE W TWOJEJ FIRMIE


Istnieje jeszcze jeden obowiązek, na który wpływa VAT kasowy. Otóż przedsiębiorca, który zdecyduje się na jego wybór musi wystawiać faktury opisane jako „metoda kasowa”.

Nie stanowi to problemu jeśli korzysta się z dedykowanej fakturowaniu aplikacji, np. inFakt.pl. Program do Fakturowania automatycznie generuje faktury posiadające oznaczenie „metoda kasowa”. Użytkownik musi jedynie zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach.

Wybierając inFakt.pl masz pewność, że Twoje faktury będą w pełni zgodne z przepisami. Po założeniu darmowego konta, aplikację można przetestować wystawiając do trzech faktur w miesiącu bez żadnych opłat.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"