Kto musi prowadzić rejestr zakupów VAT? Jakie dane powinny się w nim znaleźć?
Jednym z obowiązków firm będących podatnikami VAT, jest prowadzenie rejestru zakupów VAT. To ewidencja prowadzona do celów rozliczenia podatku VAT. Jakie elementy powinien zawierać rejestr zakupów VAT?
Najprościej rzecz ujmując podatnik VAT musi doliczać do sprzedaży VAT, podsumowywać go w danym okresie i wpłacać do urzędu skarbowego. Trzeba wiedzieć, że rejestracja VAT niekiedy jest po prostu obowiązkowa.Do takiego kroku zobowiązaniu jest każdy przedsiębiorca, który:
sprzedaje alkohol oraz inne towary objęte akcyzą (z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych),
dostarcza wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
dostarcza nowe środki transportu,
sprzedaje tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę,
świadczy usługi prawnicze, doradztwa, a także usługi jubilerskie,
nie posiada siedziby na terenie kraju.
Przepisy niekiedy wymagają rejestracji VAT bez względu na jej charakter. Dzieje się tak kiedy roczna sprzedaż firmy przekroczyła kwotę 150 tys. zł. W przypadku firm, które działają niepełny rok limit ten obliczany jest proporcjonalnie do tego czasu.VAT-owcy najczęściej prowadzą dwie niezależne ewidencje: pierwszą, która odzwierciedla dokonaną sprzedaż (rejestr sprzedaży VAT) oraz drugą, w której wykazywane są zakupy (rejestr zakupów VAT). W ewidencji zakupów VAT nie trzeba wykazywać zakupów, w stosunku do których przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.Nie wiesz jak prowadzić rejestr zakupów VAT? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!
Księguj samodzielnie
Przetestuj za darmo Program do Księgowości.
JAKIE ELEMENTY POWINIEN ZAWIERAĆ REJESTR ZAKUPÓW VAT?
Nie ma określonego wzoru ewidencji zakupu VAT. Zgodnie z przepisami takie zestawienia powinno jednak gwarantować prawidłowe ustalenie wartości podatku VAT. W rejestrze zakupów powinno się zawrzeć m.in.:
kolejny numer,
datę wpływu faktury,
datę wystawienia faktury,
numer faktury,
NIP sprzedawcy,
nazwę i siedzibę sprzedawcy,
wartość dostawy w cenie zakupu brutto (łącznie z VAT),
wartość zakupu w cenie netto,
kwoty podatku naliczonego,
wartość zakupów nieopodatkowanych,
wartość zakupów, od których VAT nie podlega odliczeniu.
Zestawienie najczęściej wykonywane jest w formie tabeli – nie ma jednak takiej konieczności. Przedsiębiorca sam może wybrać odpowiednia formę. Istotne jest jedynie odpowiednie prowadzenie zapisów.
PROWADŹ REJESTR ZAKUPÓW VAT W INFAKT
Rejestry prowadzone w Programie do Księgowości inFakt gwarantują precyzję oraz pełną zgodność z przepisami prawa. Ich działanie powiązane jest wzajemnie, poprzez co pojedynczy zapis księgowy odnotowywany jest we wszystkich ewidencjach prowadzonych przez użytkownika.Rejestr zakupów VAT dostępny jest w aplikacji równolegle z rejestrem sprzedaży, w zakładce „Księgowość”. Może być wydrukowany lub zapisywany na dysku w formacie PDF. Jeżeli przedsiębiorca nie zdecyduje się na wydruk lub zapis ewidencji na dysku, będzie ona automatycznie zapisywana w programie.Rejestr zakupów VAT automatycznie podsumowuje kwoty z niego wynikające w danym okresie, za który jest sporządzany. Suma kwot z rejestru zakupów VAT jest przenoszona na deklarację VAT-7, w której następuje rozliczenie podatku. Na ich podstawie program rozlicza podatek VAT i wystawia deklaracje VAT-7/VAT-7K, automatycznie uzupełnia dane w rubrykach deklaracji.W celu uwzględnienia w rejestrze zakupów VAT dokonanego przez użytkownika zakupu, wystarczy wpisać ją jako koszt do aplikacji. Automatycznie czynność zostanie również uwzględniona do ewidencji zakupów VAT i zsumowana z pozostałymi transakcjami danego okresu.Żeby skorzystać z Programu do Księgowości wystarczy założyć darmowe konto. Każdy użytkownik testuje aplikację przez 30 dni zupełnie bez opłat. Zarejestruj się i przekonaj się, że warto dołączyć do grona użytkowników inFaktu.Rejestr zakupów VAT w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!
Księguj samodzielnie
Przetestuj za darmo Program do Księgowości.
Program do księgowości
Szukasz więcej informacji na temat: Kto musi prowadzić rejestr zakupów VAT? Jakie dane powinny się w nim znaleźć??
Dzięki zmianom w przepisach podatkowych, zwrot VAT może być dla firmy formą pomostowego finansowania lub pomóc w spłacie kredytu. Kiedy przedsiębiorca może uzyskać zwrot naliczonego podatku?
Jedną z zalet bycia tzw. małym podatnikiem jest możliwość, żeby stosować VAT kasowy. Dzięki temu rozliczenia podatku dokonuje się dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta.
Metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy na rozliczenie VAT-u zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta. Przeciwdziała to konieczności zapłaty podatku w przypadku, gdy faktura nie została jeszcze uregulowana przez nabywcę towaru lub usługi.