VAT 7K

Deklaracja VAT 7K służy do okresowego obliczania podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku. Opisywany formularz oznaczony literą „K” przeznaczony jest dla podatników, którzy zdecydowali się na kwartalną formę rozliczenia podatku VAT. Jak to wygląda w praktyce?

KTO I W JAKIM TERMINIE ROZLICZA SIĘ ZA POMOCĄ VAT 7K


Deklaracja VAT 7K przeznaczona jest wyłącznie dla małych podatników, którzy zarówno, składają formularz, jak i wpłacają podatek wyłącznie raz na kwartał. Firmy bez statusu „małego podatnika” mają możliwość składania deklaracji kwartalnie, ale podatek płacą co miesiąc. Wówczas korzystają ze specjalnej deklaracji VAT 7D.

Obydwie wspominanie deklaracje – zarówno VAT 7K, jak i VAT 7D składa się do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale. Tym samym przedsiębiorca zobligowany jest złożyć odpowiedni formularz do:
 • 25 kwietnia – za I kwartał,
 • 25 lipca – za II kwartał,
 • 25 października – za III kwartał,
 • 25 stycznia następnego roku – za IV kwartał.
Należy również pamiętać, by w tym samym terminie należy zapłacić podatek wynikający z deklaracji. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do generowania VAT 7K? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAK ZBUDOWANA JEST DEKLARACJA VAT 7K?


Deklaracja VAT 7K składa się z części identyfikującej właściwy urząd skarbowy (cz. A), a także zawierającej podstawowe dane podatnika (cz. B). Kolejne części są niezbędne do rozliczenia podatku VAT:
 • część C zawierająca wykaz czynności opodatkowanych wraz z podziałem na odpowiednie stawki. W tej części podatnik oblicza podatek należny wynikający ze sprzedaży towarów lub usług,
 • cześć D, czyli obliczenie podatku naliczonego wynikającego z zakupionych usług/towarów,
 • część E, w której podatnik oblicza kwotę podatku do zapłaty bądź deklaruje jej przeniesienie na kolejny kwartał.
Tak jak bliźniaczy formularz VAT 7, deklaracja VAT 7K umożliwia uzyskanie od urzędu skarbowego zwrotu podatku. Taką sposobność daje część E dokumentu, w której umieszczone jest pole „zwrot podatku”. 

Załączniki konieczne do nadania biegu takiemu wnioskowi widnieją w części G, która jest praktycznie zakończeniem całego formularza. Na samym końcu, w części H, znajduje się część przeznaczoną na podpis podatnika bądź jego pełnomocnika.
JAK ZADEKLAROWAĆ KWARTALNE ROZLICZENIE VAT?


Kwestię wyboru kwartalnego rozliczenia VAT-u należy rozpatrywać w odniesieniu do dwóch sytuacji:
 1. VAT kwartalny wybierany przy zakładaniu działalności gospodarczej.

 2. W tej sytuacji, podatnik dokonuje wyboru już na etapie składania do właściwego urzędu skarbowego wniosku VAT-R. Rozliczenie kwartalne deklaruje się poprzez zaznaczenie pozycji 44 punkt 1 oraz pozycji 51. Od chwili złożenia wniosku, przedsiębiorca jest uprawniony do takiej formy rozliczenia.

 3. Przejście na VAT kwartalny w trakcie prowadzenia firmy.

 4. Zmiana również deklarowana jest na druku VAT-R poprzez zaznaczenie pozycji jak w powyższym punkcie. Należy jednak pamiętać o terminie takiej zmiany – dokonuje jej się maksymalnie do 25 dnia drugiego miesiąca danego kwartału, za który przedsiębiorca chce rozliczyć się kwartalnie. 

Co ważne możliwość powtórnego zadeklarowania miesięcznej formy rozliczenia zostaje przywrócona dopiero po upływie czterech pełnych kwartałów.

WYGENERUJ VAT 7K W INFAKCIE


Rozliczasz VAT kwartalnie? Wobec tego pamiętaj, że VAT 7K nie musisz wypełniać samodzielnie. Możesz do tego stosować program księgowy, który w prosty sposób generuje w pełni zgodną z przepisami deklarację. 

Idealnym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z możliwości jakie daje inFakt.pl. Jak to działa? Wystawiasz faktury przychodowe i dodajesz koszty, a inFakt na tej podstawie uzupełnia dane w deklaracji VAT 7, w tym także oblicza podatek do zapłaty.

W Programie do Księgowości VAT 7K generuje się automatycznie. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Księgowość” i wybrać dowolny okres w zakładce „Podatek VAT”, aby uzyskać gotowy do wydruku dokument, który można przesłać do urzędu skarbowego.

O możliwość jakie daje inFakt.pl najlepiej przekonać się osobiście. W tym celu załóż darmowe konto wypełniając poniższy formularz, które pozwala korzystać z Programu do Księgowości przez 30 dni. To wystarczy, abyś zobaczył jak proste i intuicyjne może być tworzenie VAT 7K i wszelkich innych dokumentów. 

VAT 7K w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"