Co to jest VAT naliczony i co to jest VAT należny? Kiedy przysługuje zwrot podatku VAT i ile czeka się na pieniądze?

Dzięki zmianom w przepisach podatkowych, jakie weszły w życie z początkiem 2013 r. zwrot VAT może być dla firmy formą pomostowego finansowania lub pomóc w spłacie kredytu. Kiedy przedsiębiorca może uzyskać zwrot naliczonego podatku?

VAT NALICZONY I NALEŻNY – JAK JEST RÓŻNICA?

VAT (z ang. Value Added Tax) to jeden z podstawowych podatków, z jakimi spotyka się przedsiębiorca, prowadząc działalność gospodarczą. Jak wskazuje angielska nazwa, podatek jest pobierany od wartości dodanej, czyli marży naliczanej przy sprzedaży towarów lub usług. Prawo podatkowe wyróżnia dwa pojęcia – podatek VAT należny i naliczony. Na czym polega różnica?Otóż podatek VAT naliczony zawarty jest na fakturach zakupowych, czyli dokumentach, które otrzymuje firma od dostawców. Przykładowo, prowadząc zakład stolarski, podatek VAT naliczony znajduje się na fakturach za zakupu drewna, klejów i innych środków, potrzebnych do wytworzenia mebli, które finalnie trafiają do klientów.Z kolei podatek VAT należny osoba prowadząca firmę zarejestrowana jako VAT-owiec wpłaca do właściwego urzędu skarbowego. Podatek należny jest wyliczany na podstawie przychodów, jakie trafiają do firmy ze sprzedaży usług lub towarów. W przykładzie z zakładem stolarskim, będzie to zatem podatek od marży, jaką stolarz nalicza od każdego sprzedanego mebla.Przepisy uwzględniają fakt, że aby wytworzyć produkt lub wyświadczyć usługę, przedsiębiorca musi wcześniej ponieść koszty (takie jak zakup drewna do zrobienia mebli). Może zatem pomniejszyć należną kwotę podatku o podatek naliczony, wykazany w fakturach zakupu. Podatek należny po odjęciu podatku naliczonego wpłaca się na konto urzędu skarbowego podczas rozliczenia.Nie orientujesz się jak uzyskać zwrot VAT? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i  bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Sprawdź koniecznie!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ZWROT VAT – KIEDY MOŻLIWY?

Może zdarzyć się, że różnica pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym jest ujemna. Dzieje się tak w sytuacji, gdy podatek zawarty na fakturach od dostawców jest większy niż podatek należny, wynikający ze sprzedaży. To sytuacja, do której dochodzi np. gdy firma dokonuje dużych inwestycji, przewyższających kwoty sprzedaży.W takich przypadkach powstaje nadwyżka. Do przedsiębiorcy należy decyzja czy chce skorzystać z nadwyżki, by obniżyć wartość podatku należnego na kolejne okresy lub otrzymać zwrot, przelewany na rachunek bankowy.Pewną nowością jest możliwość wykorzystania należnej nadwyżki jako części spłaty kredytu. To rozwiązanie dopuszcza obowiązująca od początku 2013 r. ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zwrot nadwyżki podatku VAT urząd skarbowy może przekazać nie na rachunek podatnika, ale na konto banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.Takie rozwiązanie dla przedsiębiorcy może okazać się dogodną formą finansowania pomostowego, umożliwiającą szybszą realizację zaplanowanych inwestycji.

JAK UZYSKAĆ ZWROT PODATKU VAT?

Rozliczając podatek VAT za dany okres, przedsiębiorca ma czas do 25. dnia miesiąca następującego po okresie, który jest rozliczany, aby wpłacić na konto urzędu skarbowego należną kwotę podatku.W tych terminach składa się deklaracje:
  • VAT-7 – przy rozliczeniu miesięcznym, lub
  • VAT-7K w przypadku rozliczenia kwartalnego.
Jeśli podczas rozliczania podatku okaże się, że przedsiębiorcy należy się zwrot podatku, może zdecydować w jakiej formie pieniądze zostaną zwrócone. Domyślnie kwota nadwyżki jest przenoszona na kolejny okres rozliczeniowy. Aby otrzymać pieniądze na konto, należy wypełnić właściwe pozycje w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

JAKIE OBOWIĄZUJĄ TERMINY ZWROTU VAT?

Zgodnie z przepisami możliwy jest jeden z następujących terminów, w których następuje zwrot VAT:
  • 60 dni – to termin dla tych podatników, którzy w danym okresie rozliczeniowym dokonywali jakichkolwiek transakcji opodatkowanych, w tym transakcji ze stawką 0%,
  • 180 dni – dla przedsiębiorców, którzy nie dokonywali żadnych transakcji opodatkowanych,
  • 25 dni – to termin przyspieszony, przewidziany dla podatników, którzy zapłacili wszystkie faktury i podatki wynikające z dokumentów celnych na czas.

ZWROT VAT W INFAKCIE – TO PROSTE

Rozliczenie podatku VAT może być bardzo proste, jeśli korzysta się z dedykowanego programu do księgowości, takiego jak inFakt.pl.W inFakcie po prostu dodaje się koszty firmowe i wystawia faktury przychodowe, a program automatycznie wypełnia deklarację VAT-7 (K). Jeśli kwota VAT-u od zakupów przewyższa kwotę VAT-u od sprzedaży – w inFakcie pojawi się nadwyżka. W związku z tym, zaznaczając odpowiednią opcję w programie, można wygenerować deklarację VAT w taki sposób, że uzyska się zwrot VAT. Należy ją tylko złożyć w urzędzie i zaczekać na przelew. Proste!Najlepiej założyć darmowe konto na inFakcie i wypełnić dane księgowe. Dzięki temu uzyskuje się darmowy 30-dniowy okres testowy Programu do Księgowości, który pozwala przetestować wszystkie funkcje serwisu, w tym opcję zwrotu VAT.Rozlicz zwrot VAT w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy. Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś – to nic nie kosztuje!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"