PIT ZG

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej szukają klientów na rynkach zagranicznych. W przypadku jednoosobowych firm szczególnie popularny jest tzw. „eksport usług”, gdyż nie wymaga dużych inwestycji finansowych (nie trzeba inwestować w towar, transport itp.). Trzeba jednak pamiętać o prawidłowym rozliczaniu dochodów z zagranicy. Przygotowując zeznanie roczne warto sprawdzić, czy konieczne jest wypełnienie formularza PIT ZG.


KIEDY NALEŻY ZŁOŻYĆ ZAŁĄCZNIK PIT ZG

PIT ZG składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Obowiązuje on tylko przedsiębiorców, którzy osiągnęli w danym roku podatkowym dochód poza granicami kraju. Wykazuje się w nim:

  • dochód z zagranicy, oraz
  • pobrane z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy.

Co istotne PIT ZG wypełnia się osobno dla każdego kraju, z którego uzyskiwało się przychody. W przypadku małżonków, druk składać należy odrębnie, nawet przy łącznym rozliczeniu podatkowym.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAK PRZELICZYĆ ZAGRANICZNE DOCHODY?

Po wykonaniu usługi dla kontrahenta z zagranicy przedsiębiorca powinien przeliczyć kwotę przysługującego mu wynagrodzenia na złotówki według średniego kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego osiągnięcie przychodu. Gdy zapłata wpłynie na rachunek bankowy konieczne jest rozliczenie różnic kursowych.

W dniu otrzymania zapłaty, przedsiębiorca powinien przeliczyć kwotę wynagrodzenia w walucie obcej jeszcze raz, ale tym razem według kursu z dnia poprzedzającego wpływ na konto. Różnica między kursem z dnia wpływu na rachunek a kursem zastosowanym na potrzeby przeliczenia przychodu stanowi różnicę kursową. Wynik ujemny powinien być zaksięgowany jako koszt, dodatni jako przychód.

Warto skrupulatnie i na bieżąco dokonywać przeliczeń, gdyż pomoże to prawidłowo i bez problemów wypełnić załącznik PIT ZG.

ZEZNANIA ROCZNE BEZ BŁĘDÓW RAZEM Z INFAKTEM

Jeżeli rozliczenie zagranicznych dochodów sprawia Ci kłopot lub masz problem z wypełnieniem innych deklaracji podatkowych skorzystaj z programu księgowego inFakt.pl. Znajdziesz w nim specjalny kreator, dzięki któremu w prosty sposób wygenerujesz formularze niezbędne do rocznego rozliczenia PIT.

Do twojej dyspozycji pozostają ponadto nasi księgowi i eksperci podatkowi. Najlepiej po prostu założyć konto na inFakt.pl, wypełnić dane księgowe i przetestować wszystkie możliwości, jakie daje aplikacja. Program do Księgowości możesz sprawdzić przez 30-dni w darmowym teście.

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości. Szybko się przekonasz jak wygodna i intuicyjna to usługa online.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"