Wystawianie faktur w inFakt.pl – Podręcznik użytkownika

Wstęp

inFakt.pl to prosta i szybka aplikacja, która generuje faktury w czytelnych i estetycznych plikach PDF. Program jest pełen przydatnych funkcji, które ułatwią i przyspieszą Ci pracę – wystawianie faktur jeszcze nigdy nie było tak proste. Przeczytaj ten eBook, a dowiesz się dlaczego.eBook „Wystawianie faktur w inFakt.pl” to podręcznik użytkownika Fakturowania w inFakcie. Dzięki niemu nauczysz się korzystać z funkcji serwisu w optymalny sposób oraz uzyskasz podstawową wiedzę o fakturach.Z tego eBooka dowiesz się:
 • Jak szybko zacząć pracę z inFaktem?
 • Jak optymalnie korzystać z funkcji inFaktu?
 • Kiedy faktury elektroniczne są zgodne z prawem?
 • Jakie istnieją rodzaje faktur i kiedy je wystawiać?
Celem inFaktu jest ułatwianie życia polskim przedsiębiorcom. Właśnie dlatego stworzyliśmy Program do Fakturowania oraz wydaliśmy tego eBooka, który pomoże Ci najlepiej z niego korzystać.Zapraszamy do lektury!

1. Jak szybko zacząć pracę z inFaktem?

Program inFakt.pl jest dostępny przez Internet – działa na każdym komputerze z dostępem do Sieci, wyposażonym w przeglądarkę internetową. Oznacza to, że inFaktu nie musisz instalować na komputerze – nie jest dystrybuowany np. na płycie. Aby uruchomić aplikację inFakt, wystarczy otworzyć adres:https://inFakt.pl – a następnie założyć darmowe konto lub zalogować się.Program działa bardzo szybko, a dodatkowo jest nieustannie udoskonalany dzięki pracy zespołu programistów i księgowych. Dzięki temu gotową fakturę uzyskasz w kilkanaście sekund.Co ważne z aplikacji inFakt może korzystać też przy użyciu wyłącznie telefonu. Po ściągnięciu aplikacji, bez problemu możesz wystawić fakturę i od razu wysłać ją do kontrahenta.

Faktura w 5 krokach

inFakt.pl oferuje zaawansowany program do wystawiania faktur pełen przydatnych funkcji. Najprostsza z opcji, to po prostu wystawienie faktury. Gotowy dokument w przejrzystym PDF-ie uzyskasz w ok. 30 sekund. Sprawdź jak!

Faktura w inFakcie w 30 sekund

 1. Logujesz się na inFakt.pl lub zakładasz nowe konto.
 2. Klikasz w przycisk „Nowa faktura”.
 3. Dane Twojej firmy zaczytywane są z ustawień.
 4. Podajesz dane firmy klienta (wystarczy numer NIP – reszta danych pobierze się automatycznie z GUS-u i uzupełni na fakturze).
 5. Wpisujesz dane dotyczące towaru lub usługi – w tym cenę netto i stawkę VAT (pozostałe wartości wyliczane są przez aplikację).
 6. Zapisujesz i drukujesz fakturę.
Gotowe!
Czy wiesz, że…Faktura to podstawowy dokument wystawiany przez przedsiębiorców w celu udokumentowania sprzedaży. Fakturę muszą wystawiać przedsiębiorcy – podatnicy VAT, w następujących sytuacjach:– nabywcą jest inna firma, – nabywcą jest osoba prywatna, która żąda faktury, – transakcja dotyczy eksportu towarów i usług, – transakcja dotyczy sprzedaży wysyłkowej poza granice Polski.Faktury muszą także wystawiać firmy zwolnione z VAT, ale tylko na żądanie nabywcy (niezależenie od tego czy nabywcą jest osoba prywatna czy firma).Faktura jest poprawna, jeżeli zawiera zestaw elementów określonych w ustawie o VAT. Wśród niezbędnych elementów są m.in. pełne dane stron transakcji wraz numerami NIP, data wystawienia i data wykonania usługi / zakończenia dostawy towarów (o ile różni się od daty wystawienia), opis towaru, a zwłaszcza cena wraz ze stawką i kwotą podatku. Dzięki inFaktowi nie musisz znać zestawu wymaganych elementów – program dba o to za Ciebie.Co ciekawe – wśród elementów wymaganych na fakturze nie ma nazwy dokumentu, a zatem jest ona uznawana za fakturę, gdy zawiera wszystkie wymagane elementy. W inFakcie zdecydowaliśmy się jednak pozostawić nazwę „faktura”, dzięki czemu nie ma wątpliwości jakiego rodzaju jest to dokument, a faktura odróżnia się od innych dokumentów sprzedaży.

2. Jak dostarczyć nabywcy fakturę wystawioną w inFakcie?

Faktura wystawiona – czas ją dostarczyć do klienta. Działając z inFaktem masz na to trzy sposoby:

1. Wysyłka faktury e-mailem bezpośrednio z inFaktu

Jeśli korzystasz z inFaktu to możesz dostarczać faktury e-mailem, nie opuszczając swojego konta użytkownika. Wówczas PDF z fakturą zostanie wysłany jako załącznik wiadomości z inFaktu. Aby wysłać fakturę w ten sposób, powinieneś przypisać adres e-mail do wybranego klienta. W tym celu:
 1. kliknij w zakładkę „Klienci”,
 2. wybierz odpowiedniego klienta i kliknij w przycisk „Edytuj”,
 3. wpisz adres e-mail i kliknij „Zapisz zmiany”.
Od teraz możesz wysyłać faktury z inFaktu e-mailem do tego klienta. Wystarczy otworzyć zakładkę „Przychody”, zaznaczyć „tick” przy wybranej fakturze i kliknąć w przycisk „Wyślij e-mailem”. Ten sam efekt uzyskasz, jeśli otworzysz edycję faktury i klikniesz w opcję „Wyślij fakturę e-mailem” (menu po prawej stronie ekranu).

Skonfiguruj wiadomości e-mailowe z inFaktu

Oczywiście w inFakcie masz także kontrolę nad treścią wiadomości, którą klient otrzyma wraz z fakturą. Jeśli jej nie zmienisz, inFakt wyśle wiadomość o domyślnej treści. Możesz ją edytować klikając w „Ustawienia” » „Teksty”.W tym miejscu możesz zmienić:
 • treść wiadomości wysyłanej wraz z fakturą,
 • adres e-mail nadawcy wiadomości.
Treść wiadomości może zawierać znaczniki, które po wysyłce zostaną podmienione na zdefiniowane informacje: np. {{wartosc_brutto}} wyświetla w e-mailu wartość brutto na fakturze.Użytkownicy mogą wysyłać faktury z własnego adresu e-mail, na który założone jest konto w inFakcie. W obu przypadkach nazwą nadawcy jest zapisana w inFakcie nazwa firmy.
wystawianie-faktur-img1 Dostosuj do swoich potrzeb ustawienia wysyłki faktury e-mailem z inFaktu
Aby dokonać zmiany nadawcy w inFakcie, wykonaj następujące kroki:
 1. wybierz zakładkę „Ustawienia”;
 2. kliknij w opcję „Teksty”;
 3. w polu „Nadawca wiadomości” wybierz e-mail, z którego mają być wysyłane faktury.

2. Wysyłka faktury pocztą tradycyjną

Jeżeli Twój klient preferuje otrzymywanie faktur papierowych pocztą tradycyjną, możesz skorzystać z odpowiedniej usługi w inFakcie. Kilka kliknięć wystarczy, aby zlecić wysyłkę faktury pocztą.Korzystanie z tej opcji wymaga wykupienia pakietu przesyłek listowych, co można zrobić w następujący sposób: „Ustawienia” »” Przesyłki listowe”.Następnie wystaw nową fakturę lub wejdź do edycji dowolnej, wcześniej zapisanej faktury i wybierz w bocznym menu: „Wyślij fakturę pocztą”. Pojawi się okno, w którym możesz wybrać wersję faktury do wysyłki pocztą. Dzięki temu faktura zostanie wydrukowana, zapakowana do koperty oraz wysłana do kontrahenta.

3. Zapis faktury jako plik PDF

Oczywiście, istnieje też trzecia opcja – inFakt generuje dla Ciebie plik PDF z fakturą. Po zapisaniu pliku na dysku, możesz go wysłać e-mailem do kontrahenta korzystając z własnej skrzynki e-mailowej lub wydrukować, a następnie dostarczyć osobiście albo wysłać pocztą we własnym zakresie.Zapisu faktury jako PDF można dokonać na 2 sposoby:
 1. W zakładce „Przychody” zaznaczyć „tick” przy wybranej fakturze, a następnie kliknąć „Drukuj”. W ten sposób możesz zapisać jako PDF kilka faktur naraz. Wystarczy, że zaznaczysz „tick” przy wybranej liczbie faktur, a wszystkie jednocześnie zapiszą się jako pliki PDF.
 2. W zakładce „Przychody” kliknąć w dowolną fakturę, a następnie z menu po prawej stronie wybrać opcję „Drukuj fakturę”.
Uwaga: W inFakcie zdecydowaliśmy się umożliwić zapis faktury jako PDF za pomocą przycisku „Drukuj”, aby dzięki temu zwiększyć intuicyjność interfejsu. Nie ma natomiast możliwości bezpośredniego wysyłania treści faktury do drukarki z uwagi na potencjalne różnice pomiędzy wydrukiem, a PDF-em, które mogłyby powstać w ten sposób.
Czy wiesz, że… Fakturę elektroniczną możesz wysłać do kontrahenta e-mailem, nie posiadając pisemnego potwierdzenia jego akceptacji na otrzymywanie faktur drogą elektroniczną. Akceptacja klienta może zostać wyrażona w dowolny sposób, np. ustnie lub przez opłacenie faktury elektronicznej.Ponadto, ustawa o VAT mówi, że wystawca faktury musi zadbać o autentyczność, integralność treści i czytelność faktury. Wymaga to od sprzedawcy określenia sposobu w jaki spełnić te warunki, w tym także jaki format pliku z e-fakturą na to pozwala.Plik PDF utworzony w inFakcie to popularny i bezpieczny format zapisywania faktur, który utrudnia zmienienie treści oraz zapewnia czytelność dokumentu, a zatem jest zgodny z prawem.

3. Wyróżnij się! Unikalne grafiki faktur w inFakcie

Faktura wystawiona w inFakcie może uzyskać standardowy szablon graficzny. Wówczas wygenerowany PDF z fakturą będzie miał czytelny i przejrzysty układ oraz monochromatyczną kolorystykę. Jest to domyślne rozwiązanie. Standardowy szablon można jednak z łatwością zmienić, aby dzięki temu faktura wyróżniała się. Są na to trzy sposoby:

1. Dodanie logo

Najprostszy sposób wzbogacenia faktury to dodanie logo firmy.Aby ustawić logo na fakturze, skorzystaj z następującej opcji: „Ustawienia” » „Szablony” » „Elementy graficzne”.W tym miejscu możesz wgrać logo firmy w formacie JPG lub PNG o maksymalnym rozmiarze 1 MB.

2. Predefiniowane szablony faktur

Ciekawszy sposób wzbogacenia faktury to ustawienie szablonu graficznego, który diametralnie zmieni kolorystykę, czcionki i układ elementów na fakturze. W inFakcie znajdziesz 20 gotowych szablonów faktur. Możesz wybrać jeden z nich jako domyślny – wówczas wszystkie faktury będą korzystały z tego szablonu.Aby ustawić jeden z predefiniowanych szablonów faktur, skorzystaj z następującej opcji: „Ustawienia” » „Szablony”

3. Szablony faktur stworzone samodzielnie w edytorze HTML / CSS

Trzeci sposób na wyróżnienie swojej faktury polega na stworzeniu własnego szablonu. Do tego służy edytor HTML / CSS. Pozwala on dowolnie zaprojektować szablon w HTML i CSS, a także dodawać własne grafiki do szablonu faktury w formatach JPG, PNG lub GIF (maksymalny rozmiar jednego pliku to 500 kB). W trakcie tworzenia projektu możesz wygenerować jego podgląd w pliku PDF.Dostęp do edytora szablonów faktury uzyskasz korzystając z opcji: „Ustawienia” » „Szablony” » „Edytor własnych szablonów”
Czy wiesz, że…Faktura może pełnić funkcję reklamową. Zezwala na to ustawa o VAT definiująca fakturę, która podaje zestaw wymaganych elementów, ale nie zamyka ich katalogu. Oznacza to, że oprócz niezbędnych elementów, na fakturze mogą znaleźć się inne, dowolne. Ponadto, przepisy nie wspominają o wymaganym układzie elementów, kroju czcionek, kolorach i układzie. Mówią tylko o tym, że faktura musi być czytelna.W związku z tym, czytelna faktura zawierająca elementy reklamowe firmy (np. logo i inne znaki towarowe, informacje o ofercie) – jest jak najbardziej zgodna z prawem. Właśnie dlatego zachęcamy do stosowania szablonów faktur w inFakcie.

4. Funkcje inFaktu, które przyspieszają pracę

inFakt oferuje szereg dodatkowych funkcji, które pozwolą Ci skonfigurować program w optymalny sposób. Dzięki temu wystawianie faktur jest jeszcze szybsze i wygodniejsze.

1. Wystaw podobną fakturę

Prosta, a zarazem bardzo przydatna funkcja inFaktu, to wystawianie faktury podobnej do utworzonej wcześniej.Aby skorzystać z tej opcji wystarczy, że klikniesz w dowolną fakturę, a następnie z menu po prawej stronie wybierzesz opcję „Wystaw podobną”. W ten sposób uzyskasz formularz dodawania nowej faktury, wypełniony danymi z wcześniejszej faktury. Wystarczy podmienić dane, które się zmieniają (np. dane klienta), zapisać i wydrukować.

2. Definiowanie faktur

Analogicznie do powyższej funkcji działa opcja definiowania faktur – inFakt pozwala ustalić treść faktury o stałych elementach. Dzięki temu bardzo szybko możesz wystawiać dokumenty posiadające te same elementy. Należy wówczas tylko uzupełnić zmienne fragmenty.Zdefiniowane faktury znajdziesz w zakładce: „Przychody” » „Zdefiniowane faktury”.

3. Zapisywanie klientów

Dane każdego klienta, dla którego wystawiasz fakturę, zapisują się w inFakcie. Podstawowe dane firmowe pobierają się automatycznie z GUS – wystarczy, że podasz numer NIP. Pozostałe informacje można uzupełnić we własnym zakresie, korzystając z zakładki „Klienci”. Ta opcja pozwala również przeglądać dane wszystkich klientów oraz wystawiać szybko faktury dla każdego z nich.Dane kontrahentów możesz przeglądać w zakładce: „Przychody” » „Klienci”.W zakładce „Klienci” możesz także wyświetlić:
 • historię faktur wystawionych dla danego klienta,
 • historię korespondencji (wszystkie e-maile wysłane z inFaktu do odpowiedniego kontrahenta).

4. Zapisywanie produktów

Zakładka „Produkty” działa analogicznie do zakładki „Klienci”. W tym miejscu możesz przeglądać wszystkie sprzedane produkty oraz szybko wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż wybranych towarów czy usług.Dane produktów możesz przeglądać w zakładce: „Przychody” » „Produkty”.

5. Wiele kont bankowych

Przedsiębiorca może korzystać w ramach działalności gospodarczej z dowolnej liczby kont bankowych, inFakt pozwala je wszystkie zapisać. Dzięki temu na fakturze zamieszczony zostanie wybrany numer konta. W tym celu skorzystaj z funkcji: „Ustawienia” » „Konta bankowe”.W tym miejscu możesz:
 • ustawić domyślne konto bankowe,
 • dodać kolejne konto bankowe,
 • przejrzeć listę wszystkich kont bankowych.
Domyślne konto wyświetla się standardowo na każdej fakturze z płatnością przelewem. W oknie edycji faktury można także wybrać dowolne inne konto spośród zapisanych w inFakcie.

6. Ustawianie domyślnych elementów faktur

Oprócz konta bankowego, w inFakcie możesz zdefiniować szereg innych elementów faktur, zgodnie z potrzebami Twojej działalności gospodarczej.

Numeracja faktur

inFakt pozwala wybrać domyślny sposób numeracji faktur, który będzie pojawiał się na dokumentach. Każdy rodzaj faktur może mieć własny, odrębny sposób numeracji. Możliwe jest także wyłączenie automatycznej numeracji.Wybierz rodzaj numeracji faktur korzystając z opcji: „Ustawienia” » „Numeracja”.

Termin płatności i waluta

inFakt daje możliwość wyboru domyślnego terminu płatności, który pojawia się na fakturach. Może to być 0, 7, 14, 21, 30, 45 lub 60 dni.Wybierz termin płatności korzystając z opcji: „Ustawienia” » „Ogólne”.Możesz także ustawić domyślną walutę, która standardowo trafi na Twoje faktury. Więcej o rozliczeniach zagranicznych przeczytasz w Rozdz. 6.Wybierz domyślną walutę korzystając z opcji: „Ustawienia” » „Ogólne”.

Oznaczenie oryginał / kopia

Faktury powinny być wystawiane w dwóch egzemplarzach, których nie trzeba oznaczać już słowami „oryginał” i „kopia”. W inFakcie dajemy jednak taką możliwość, z której użytkownik może korzystać na własną odpowiedzialność.Aby faktury miały domyślnie oznaczenia „oryginał” i „kopia”, skorzystaj z opcji: „Ustawienia” » „Ogólne”.

Metoda kasowa

Jeśli rozliczasz się metodą kasową, pamiętaj, aby na Twoich fakturach pojawiło się odpowiednie oznaczenie, w inFakcie może pojawiać się domyślnie.Dodaj adnotację „Metoda kasowa” korzystając z opcji: „Ustawienia” » „Ogólne”.

Data na fakturze

W zależności od rodzaju Twojej sprzedaży, wybierz w jaki sposób domyślnie będzie opisana data transakcji. Może to być data sprzedaży, wykonania usługi lub zakończenia dostawy towaru.Dokonaj odpowiednich zmian korzystając z opcji: „Ustawienia” » „Ogólne”.

5. Monitoring płatności i analiza finansów

inFakt to nie tylko narzędzie do wystawiania faktur, ale także program pomagający zarządzać przychodami. W tym celu przygotowaliśmy szereg funkcji, które pozwolą w prosty sposób śledzić czy płatności zostały dokonane, motywować do nich klientów, a także analizować stan przychodów firmy.

Ustawianie statusów płatności

W zakładce „Przychody” widoczne są szkice faktur oraz wystawione faktury pogrupowane według statusu płatności. Każda gotowa faktura ma jeden z trzech statusów:
 1. zapłacona,
 2. do zapłaty,
 3. z przekroczonym terminem płatności.
Aby zmienić status, zaznaczasz fakturę, a następnie klikasz: „Oznacz jako zapłacone”. Dzięki temu inFakt daje przejrzysty przegląd stanu płatności wystawionych faktur.

Przypomnienia o dokonaniu płatności

inFakt pozwala również w prosty sposób wysyłać przypomnienia e-mailowe o dokonaniu płatności. Aby wysłać takie przypomnienie do kontrahenta wykonaj następujące czynności:
 1. Kliknij w edycję nieopłaconej faktury.
 2. W menu po prawej wybierz „Wyślij przypomnienie”.
 3. Podaj adres e-mail klienta i treść wiadomości (lub skorzystaj z domyślnej treści).
 4. Potwierdź przyciskiem „Wyślij przypomnienie”.
W ten sposób klient otrzyma e-maila przypominającego o terminie płatności wybranej faktury.

Statystyki

Użytkownik inFaktu może wyświetlać przejrzysty wykres przedstawiający statystki osiąganych przychodów w poszczególnych miesiącach. Statystyki są dostępne w zakładkach „Przegląd” i „Faktury”.Aby uzyskać dostęp do wykresu, należy wybrać „Statystyki”. Dzięki temu wyświetlisz sumę faktur netto, z podziałem na miesiące w wybranym roku.

Faktury z podziałem na rodzaje

Wszystkie faktury wystawione w inFakcie można przeglądać nie tylko z podziałem według statusów płatności (zakładka „Przegląd”), ale także ze względu na ich rodzaj. Kliknij w zakładkę „Faktury”, aby wyświetlić wszystkie dokumenty wystawione w inFakcie podzielone według rodzajów:
 • Faktury,
 • Faktury proforma,
 • Faktury korygujące,
 • Faktury zaliczkowe,
 • Faktury marża,
 • Faktury MOSS,
 • Dowody wewnętrzne.

Ewidencja obrotu

inFakt pozwala w prosty sposób utworzyć ewidencję obrotu, czyli plik PDF lub CSV zawierający wykaz wszystkich faktur przychodowych według wybranych kryteriów. Aby wygenerować ewidencję obrotu, wykonaj następujące kroki:
 1. Kliknij w przycisk „Szukaj” (prawy, górny róg aplikacji).
 2. Wybierz zakładkę „Ewidencja obrotu”.
 3. Dobierz parametry ewidencji np. zakres dat, kwot, czy nazwy produktów lub klientów.
 4. Wygeneruj ewidencję poprzez „Szukaj” (inFakt wyświetli faktury spełniające podane kryteria).
 5. Kliknij przycisk „Pobierz raport CSV” lub „Pobierz raport PDF”.

Zaawansowana wyszukiwarka

Użytkownik inFaktu może w prosty sposób przeszukiwać wszystkie zasoby swojego konta. Do tego służy zaawansowana wyszukiwarka. Aby uzyskać do niej dostęp, kliknij w przycisk „Szukaj”.Wyszukiwarka ma poza ewidencją obrotu jeszcze 5 innych podstron, które pozwalają przeszukiwać według wybranych kryteriów określone sekcje konta użytkownika, a mianowicie:
 • „Przychody”,
 • „Koszty”*,
 • „Klienci i sprzedawcy”*,
 • „Produkty”
 • Opisy kosztów”*
* Dotyczy użytkowników korzystających z Programu do Księgowości inFakt.pl.
wystawianie-faktur-img2 Zarządzaj swoimi finansami efektywniej

6. Rozliczenia z zagranicznymi klientami

inFakt oferuje także funkcje skierowane do firm, które wystawiają faktury dla kontrahentów spoza Polski. Dzięki temu rozliczenia są prostsze i szybsze.

Faktury angielskie i polsko-angielskie

W inFakcie możesz sporządzić fakturę (lub duplikat) po angielsku lub z opisami zarówno po polsku, jak i po angielsku. Takie rozwiązanie ułatwia kontakty z klientami zagranicznymi.Aby wystawić fakturę anglojęzyczną, wykonaj poniższe kroki:
 1. Wystaw fakturę w inFakcie w standardowy sposób (p. Rozdz. 1).
 2. Kliknij w „Drukuj fakturę” (p. Rozdz. 1).
 3. Wybierz odpowiednią opcję: faktura polsko-angielska lub angielska.
Dzięki temu, utworzony plik PDF z fakturą będzie zawierał opisy w języku angielskim.

Automatyczne przeliczenie kwoty VAT na złotówki

inFakt pozwala wystawiać faktury w różnych walutach (p. Rozdz. 4.6). Wygenerowanie dokumentu w walucie obcej sprawia, że na fakturze automatycznie pojawia się kwota VAT przeliczona na złotówki oraz kurs tej waluty z odpowiedniego dnia. Do tego celu inFakt automatycznie pobiera właściwy kurs waluty ze strony NBP.

7. Rodzaje faktur w inFakcie

Ostatni rozdział niniejszego eBooka prezentuje podstawowe informacje o fakturach, które można wystawić w inFakcie. Dzięki temu dowiesz się, którym dokumentem posłużyć się w danej sytuacji oraz jakie będą tego konsekwencje.

1. Faktura

Faktura to standardowy dokument potwierdzający sprzedaż. Zestaw elementów wymaganych na fakturze jest określony w przepisach, ale użytkownik inFaktu nie musi zagłębiać się w przepisy – inFakt dba o to aby faktury wystawiane były zgodnie z prawem. Użytkownik musi tylko wystawić fakturę w odpowiednim terminie.Należy to zrobić nie później niż do 15-stego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce wykonanie usługi lub dostarczenie towaru, ewentualnie otrzymanie zapłaty (o ile nastąpiło wcześniej). Alternatywnie, fakturę można wystawić do 30 dni przed wykonaniem usługi, dostarczeniem towaru lub otrzymaniem zapłaty.Uwaga: Nazwa „Faktura VAT” nie jest wymagana. W inFakcie faktury są oznaczone jako „Faktura”.

Wystaw fakturę

2. Faktura zaliczkowa

Faktura zaliczkowa dokumentuje uzyskanie przedpłaty (zaliczki, zadatku) przed zakończeniem dostawy towaru lub przed wykonaniem usługi. Ten dokument należy wystawić do 15-stu dni od końca miesiąca, w którym otrzymano zaliczkę.Uwaga: Faktura zaliczkowa nie jest brana pod uwagę podczas wyliczania podatku dochodowego – w KPiR zapisuje się dopiero fakturę końcową, na której widnieją także kwoty zaliczek. Faktura zaliczkowa wymaga jednak rozliczenia VAT-u.

Wystaw fakturę zaliczkową

3. Faktura korygująca i nota korygująca

Faktura korygująca (inaczej „korekta”) to dokument, za pomocą którego wystawca faktury może zmieniać (poprawiać) elementy faktury wystawionej wcześniej. Jeżeli wprowadzone zmiany obniżają podstawę opodatkowania, wystawca faktury korygującej musi uzyskać od nabywcy potwierdzenie odbioru takiej faktury (przepisy przewidują jednak zwolnienie od tej zasady).Skorygowanie faktury wystawionej w inFakcie jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć edycję dowolnej faktury, a następnie z menu po prawej stronie wybrać opcję: „Wystaw korektę”.

Wystaw korektę

4. Faktura marża

Faktura marża potwierdza sprzedaż, w której VAT płaci się od marży. Za pomocą faktury marża dokumentuje się sprzedaż towarów używanych, dzieł sztuki, towarów kolekcjonerskich, antyków i usług biur podróży. Faktura marża musi zawierać jedną z czterech poniższych adnotacji:
 • procedura marży dla biur podróży,
 • procedura marży – towary używane,
 • procedura marży – dzieła sztuki,
 • procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki.
Takie opcje są do wyboru podczas wystawiania faktury marża w inFakcie.Faktura marża pozwala wyliczać VAT wyłącznie od marży, czyli różnicy pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną zakupu danego towaru lub wartością kosztów związanych z usługą biura podróży. W praktyce oznacza to, że VAT do zapłaty jest po prostu niższy niż w przypadku standardowych faktur.

Wystaw fakturę marża

5. Faktura proforma

Faktura proforma nie jest dokumentem księgowym, jest to jedynie oferta handlowa. Przedsiębiorcy wystawiają proformy, ponieważ takie faktury stanowią np. wezwanie do zapłaty, informację o przedmiocie transakcji i cenie, czy też propozycję zawarcia transakcji. Jeżeli nabywca opłaci proformę, sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę do 15-stu dni od końca miesiąca, w którym wykonał usługę lub dostarczył towar, ewentualnie otrzymał zapłatę (jeśli nastąpiło to wcześniej).

Wystaw fakturę proforma

6 Faktura MOSS

Faktura MOSS przydatna jest dla przedsiębiorców świadczących usługi elektroniczne, telekomunikacyjne lub nadawcze dla konsumentów z innych państw należących do Unii Europejskiej.

Wystaw fakturę MOSS

 

Wystawiaj faktury w inFakcie – za darmo!

Z opisanych funkcji Programu do Fakturowania inFakt możesz korzystać bez opłat. Załóż darmowe konto i ciesz się estetycznymi fakturami w PDF-ach. Darmowe konto pozwala wystawiać do 3 faktur w miesiącu.
Zapisz się do naszego newslettera Bądź na bieżąco z informacjami księgowymi dotyczącymi Twojej firmy