Przedsiębiorcy kupujący środki trwałe mogą wybierać pomiędzy wieloma źródłami finansowania zakupu. Coraz popularniejszą formą jest tutaj leasing. Nie tylko w kontekście zakupu samochodu osobowego do firmy. Pojawia się jednak pytanie – jak księgować leasing?
Spis treści
JAK WYGLĄDA UMOWA LEASINGOWA?
Leasing to najprościej ujmując pewna forma wypożyczenia konkretnego sprzętu (np. samochodu) przez przedsiębiorcę od firmy leasingowej na uzgodnionych warunkach. Cały proces wymaga oczywiście podpisania odpowiedniej umowy.
Standardowymi elementami umowy leasingowej są m.in.:
wskazanie stron umowy,
okres, na który jest zawierana umowa,
określenie przedmiotu umowy,
określenie wysokości opłat – rat leasingowych (czynszu),
zasady przeniesienia prawa własności przedmiotu leasingu.
Czas trwania umowy jest najczęściej określany w miesiącach, a przedmiot leasingu opisany ze szczegółami ze wskazaniem właściwości technicznych oraz wartości początkowej. Często w celu uruchomienia umowy leasingowej wymagane jest wniesienie pierwszej wpłaty, zwanej często opłatą wstępną.
Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
Z JAKIMI RODZAJAMI LEASINGU MOŻE SIĘ SPOTKAĆ PRZEDSIĘBIORCA?
Najczęściej występującymi rodzajami leasingu są leasing operacyjny i finansowy. W przypadku tego pierwszego przez cały okres trwania umowy właścicielem przedmiotu pozostaje finansujący. Korzystający, po wykonaniu kontraktu, ma prawo do wykupu użytkowanej rzeczy (nie musi jedna tego robić). Wcześniej jest jedynie użytkownikiem przedmiotu, co czyni umowę leasingu operacyjnego podobną do umowy najmu.
Inaczej jest w przypadku leasingu finansowego. Tutaj korzystający od razu staje się właścicielem użytkowanego przedmiotu, a czynsz stanowi formę zapłaty, co czyni umowę leasingu finansowego podobną do zakupu na raty.
JAK KSIĘGOWAĆ LEASING – SKORZYSTAJ Z INFAKTU
Zasady księgowania faktur dotyczących zawartej umowy leasingowej, szczególnie gdy dotyczy on samochodu, mogą być skomplikowane. Trzeba kolejno określać jaki jest rodzaj leasingu, jaki typ pojazdu jest jego przedmiotem, w jakiej wysokości zaksięgować koszty i czy odliczyć podatek VAT.
Przepisy regulujące zasady rozliczania leasingu są umieszczone w wielu aktach prawnych, a wyszukiwanie zmian ich treści czasochłonne i żmudne. Cały proces może być znacznie prostszy – wystarczy skorzystać z oprogramowania inFakt.
Dzięki Programowi do Fakturowania księgowanie leasingu ogranicza się dosłownie do kilku kliknięć myszką. Dodanie rodzaju kosztu, wybór auta, którego dotyczy wydatek, wskazanie kwot i dokumentu zakupu jest niezwykle proste. Aplikacja, w oparciu o aktualne przepisy, wyliczy prawidłowe wartości i uwzględni je przy określaniu zobowiązań podatkowych. W razie wątpliwości zawsze można poprosić o poradę ekspertów – telefonicznie, na czacie czy też e-mailem.
Program jest niezwykle prosty w obsłudze, a interfejs intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Oprogramowanie jest systematycznie aktualizowane, zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami i nie trzeba go instalować.
Chcesz wypróbować możliwości, jakie daje inFakt.pl? Jeszcze dzisiaj bezpłatnie zarejestruj swoje konto. Po uzupełnieniu danych księgowych możesz testować Program do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo! Sprawdź już dziś!
Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.