Leasing jest umową cywilnoprawną, w ramach której jedna ze stron umowy oddaje do odpłatnego używania albo używania i czerpania pożytków z określonej rzeczy zwanej przedmiotem leasingu na pewien uzgodniony w umowie leasingu czas, w zamian za ustalone opłaty.
Oprócz stałych rat leasingowych istnieją zazwyczaj koszty dodatkowe ponoszone w momencie zawarcia umowy np. wpłata własna (często jest wymagana i zazwyczaj płacona na początku okresu leasingowego). Ponadto zdarza się, że leasingobiorca ponosi dodatkowe koszty związane z transportem danego przedmiotu w miejsce użytkowania, czy z jego montażem. Pojawiają się wówczas wątpliwości, jak należy takie koszty rozliczyć.
Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
O sposobie rozliczania kosztów leasingu decyduje charakter umowy:
Leasing operacyjny
W przypadku leasingu operacyjnego opłaty ustalone w umowie są przychodem finansującego, czyli leasingodawcy, a kosztem leasingobiorcy. Są jednak warunki konieczne, aby wydatki te mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu przez leasingobiorcę:
- umowa leasingowa musi być zawarta na czas oznaczony, wynoszący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeśli przedmiotem leasingu są wartości niematerialne i prawne lub rzeczy ruchome albo na okres co najmniej 10 lat, gdy umowa dotyczy nieruchomości; np. w przypadku samochodów osobowych normatywny okres amortyzacji wynosi 5 lat, więc 40% to będzie okres 24 miesięcy,
- suma opłat zawartych w umowie po odjęciu podatku VAT jest wyższa lub równa wartości początkowej przedmiotu leasingu,
- odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca (to on jest właścicielem przedmiotu leasingu do momentu jego całkowitego wykupu).
Leasing finansowy
W tym przypadku do kosztów nie można zaliczyć dodatkowych opłat leasingowych, a tylko odsetkową część rat leasingowych oraz odpisy amortyzacyjne. Umowa leasingu finansowego spełnia następujące warunki:
- zawarta jest na okres oznaczony,
- suma opłat zawartych w umowie po odjęciu podatku VAT jest wyższa lub równa wartości początkowej przedmiotu leasingu,
- odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca (w tym przypadku od strony księgowej jest on traktowany jako właściciel przedmiotu leasingu, dlatego ma prawo dokonywać odpisów).
- Wpłata początkowa (tzw. inicjalna) jest ponoszona w momencie zawarcia umowy leasingowej lub otrzymania przedmiotu do użytkowania. Opłatę tę można określić jako wkład własny. Im jest ona wyższa, tym raty będą niższe, a my możemy wynegocjować lepsze warunki przy zawarciu umowy.
- Wartość wykupu przedmiotu leasingu jest to kwota, za jaką po zakończeniu okresu leasingu możemy wykupić daną rzecz na własność (w okresie leasingowym właścicielem jest finansujący).
- Ubezpieczenie jest również wymaganym kosztem dodatkowym i w większości przypadków obciążany jest nim leasingobiorca.
- Depozyt gwarancyjny jest często stosowaną opłatą, która jest pewnego rodzaju kaucją i podlega zwrotowi na koniec okresu leasingu. Zazwyczaj zwrot ten polega na tym, że depozyt jest zaliczany na poczet ostatnich rat lub wartości wykupu.
- Rodzaj dysponowania – w przypadku leasingu należy oczywiście wybrać drugą pozycję z listy rozwijanej, czyli leasing; pozycję pierwszą, czyli własność wybieramy, gdy firma zakupiła dany samochód.
- Nazwa pojazdu – w tym miejscu wpisujemy markę i model auta.
- Numer rejestracyjny.
- Rodzaj dokumentu – określamy dokument, na podstawie którego samochód został wprowadzony do Ewidencji Środków Trwałych firmy np. umowa kupna – sprzedaży, umowa leasingowa.
- Numer dokumentu – dotyczy dokumentu wpisanego w punkcie poprzednim.
- Data nabycia.
- Okres leasingu – wybieramy z listy rozwijanej okres trwania umowy leasingowej wyrażony w ilości miesięcy.
- Następnie określamy, czy opłatę wstępną wliczamy jednorazowo w koszty na początku, czy chcemy ją rozłożyć w czasie na cały okres leasingu. Jeśli zaznaczymy, że chcemy ją rozłożyć, to pojawi się dodatkowe okno służące do wpisania wysokości tej kwoty.
- Kwota odliczonego podatku VAT – tu wpisujemy daną kwotę, jeżeli już odliczyliśmy od momentu rozpoczęcia umowy leasingowej.
- Wybór z rozwijanej listy numeru rejestracyjnego naszego pojazdu, którego dotyczy faktura.
- Określenie rodzaju dokumentu – faktura VAT, czy korekta.
- Numer otrzymanego dokumentu.
- Wybór wystawcy faktury (jeżeli jeszcze nie mamy sprzedawcy w bazie kontrahentów, dodajemy za pomocą linku „Dodaj sprzedawcę”).
- Określenie dat dotyczących faktury – data wystawienia, data wpływu dokumentu do naszej firmy, termin płatności.
- Wpisujemy kwoty z faktury – netto, kwota podatku VAT, brutto. Należy pamiętać, że od pojazdu możemy odliczyć tylko 60% podatku VAT w wysokości nie przekraczającej 6000 zł w całym okresie leasingowym.
- Na koniec wybieramy, czy fakturę już opłaciliśmy, czy jeszcze nie i klikamy „Zapisz”.
Przedmiotem umów leasingowych mogą być środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające odpisom amortyzacyjnym oraz grunty.
Dokumentem pozwalającym zaksięgować koszty leasingu jest faktura otrzymana od strony finansującej. Na fakturze rata leasingowa powinna być rozdzielona na część kapitałową i odsetkową w przypadku leasingu finansowego, aby można było zaliczyć do kosztów tylko odsetki. Natomiast w przypadku umowy spełniającej warunki leasingu operacyjnego na fakturze zwykle jest rata wykazana jako jedna kwota (jeśli są dwie, i tak sumujemy i całość zaliczamy do kosztów). Moment zaksięgowania kosztów to data faktycznego ich poniesienia, nawet w przypadku, gdy spłacamy najpierw kilka rat, po czym dostajemy do użytkowania przedmiot leasingu. Również w przypadku kosztów dodatkowych wykazanych w umowie leasingowej powinniśmy zaliczyć wydatki te w momencie ich poniesienia, a nie rozliczać proporcjonalnie do trwania całego okresu leasingu.
Oprócz regularnych rat leasingowych, które są podstawowym kosztem leasingu występują koszty dodatkowe. Są to między innymi:
Aby rozpocząć księgowanie kosztów leasingu samochodu w InFakt, należy w pierwszej kolejności dodać pojazd. Wchodzimy w tym celu w zakładkę „Koszty”, następnie wybieramy z listy „Dodaj koszt leasingu”. Ponieważ nie mamy jeszcze pojazdu w firmie, otwiera się okno służące jego dodaniu, klikamy więc w przycisk „Dodaj pojazd”. Następnie musimy wybrać rodzaj auta, po czym uzupełnić jego szczegółowe dane, czyli:
Gdy już mamy dodany pojazd, kolejnym krokiem będzie księgowanie kosztów co miesiąc. W momencie, gdy otrzymamy fakturę VAT, ponownie wchodzimy w zakładkę „Koszty” i wybieramy z listy „Dodaj koszt leasingu”, po czym musimy wypełnić kilka pól:
Jak widać księgowanie kosztów leasingu nie jest skomplikowane w programie InFakt. Wystarczy dodać pojazd i wprowadzać do systemu kolejne faktury, jakie otrzymamy od leasingodawcy. Program rachunkowy InFakt jest stosunkowo prosty w obsłudze, dodatkowym atutem są dodane opisy przy poszczególnych polach do wypełnienia. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy specjalistów (telefon, email, czat).
Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.