Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice. Jak wykupić samochód z leasingu?

Leasing to świetny sposób na sfinansowanie firmowego zakupu. Umowa leasingu dotyczy transakcji, w której jedna ze stron zakupuje rzeczy lub prawa majątkowe, a następnie użycza ich w zamian za regularne płatności (tzw. raty leasingu). Przedmiotem leasingu mogą być zarówno nowe, jak i używane towary, np. specjalistyczne urządzenia, maszyny, sprzęt komputerowy czy samochody.

PRZY LEASINGU OPERACYJNYM ODLICZYSZ CAŁOŚĆ RATY

Leasing operacyjny polega na udostępnianiu przedsiębiorcy samochodu, maszyn itp. bez przeniesienia prawa własności. W czasie jego trwania nie następuje pełna spłata ceny towaru. To oznacza, że po wygaśnięciu umowy jej przedmiot zwracany jest właścicielowi, czyli leasingodawcy. Przedsiębiorca ma jednak możliwość jego wykupienia po zakończeniu umowy za określony procent wartości.Wszystkie płatności związane z leasingiem operacyjnym przedsiębiorca może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem leasingu operacyjnego są zazwyczaj towary, które mogą być używane przez kolejnych użytkowników i których wartość początkowa jest wysoka – np. specjalistyczne maszyny do produkcji.Zastanawiasz się jak rozliczyć leasing? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! Przetestuj już dziś.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

LEASING FINANSOWY UMOŻLIWIA ODLICZENIE KOSZTÓW AMORTYZACYJNYCH

W przypadku, gdy przedsiębiorca korzysta z leasingu finansowego, jego przedmiot jest wliczany do firmowego majątku. Przedsiębiorca może wprowadzić dany przedmiot do ewidencji środków trwałych, a raty związane z amortyzacją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Gdy spłaci ostatnią ratę, staje się prawnym właścicielem danego przedmiotu.Rata w leasingu finansowym podzielona jest na część kapitałową, stanowiącą spłatę wartości przedmiotu i odsetkową, która jest wynagrodzeniem leasingodawcy. Dla przedsiębiorcy korzystającego z takiej opcji, kosztem uzyskania przychodów jest część odsetkowa raty.

LEASING A PODATEK VAT

Korzystanie z leasingu daje także możliwość odliczenia podatku VAT od samochodu osobowego (jego masa nie może przekraczać 3,5 tony). Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 50% lub 100% VAT od każdej raty leasingowej.Istotną rolę odgrywa tu sposób użytkowania pojazdu. Jeżeli przedsiębiorca używa auta zarówno w firmie, jak i prywatnie może odliczyć 50% VAT. Z kolei, gdy samochód wykorzystuje wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, może odliczyć pełne 100% VAT. Niezbędne jest tu jednak spełnienie jeszcze dodatkowych warunków.

WYKUP SAMOCHODU Z LEASINGU – NA JAKI SIĘ ZDECYDOWAĆ?

Osoba korzystająca z leasingu może auto z niego wykupić – na firmę albo prywatnie. Wykupienie samochodu na firmę po zakończeniu leasingu operacyjnego ma pewne zalety. Wśród nich należy wymienić choćby prawo do wrzucenia wydatku związanego z taką operacją do kosztów oraz odliczenia podatku VAT po raz drugi, a także możliwość wprowadzenia w koszty całości wydatków związanych z użytkowaniem auta bez uwzględniania limitu wynikającego z kilometrówki (w przypadku, gdy wykupiony pojazd jest zaliczony do majątku firmowego).W sytuacji wykupu prywatnego nie da się odliczyć podatku VAT z faktury wykupu. Przedsiębiorca nie ma też szans, żeby zaliczyć w koszty wydatków związanych z wykupem. Z kolei koszty eksploatacji prywatnego pojazdu na potrzeby firmowe da się rozliczać do limitu kilometrówki.

ROZLICZ LEASING W INFAKT.PL. TO PROSTE I WYGODNE!

Nie musisz samodzielnie rozliczać leasingu – wystarczy, że skorzystasz z wygodnej aplikacji do księgowości online inFakt.pl. Jak to działa?Zaczynasz po prostu wypełniając dane księgowe, dodając koszty i wystawiając faktury – na tej podstawie generują się KPiR, deklaracje podatkowe i inne ewidencje. Następnie możesz dodać w inFakt.pl nowy pojazd (lub inny składnik majątku) wzięty w leasing. Wystarczy, że ustawisz „leasing” jak rodzaj dysponowania.Teraz wystarczy już dodawać koszty związane z pojazdem wypełniając prosty formularz. Wśród nich mogą być oczywiście raty leasingowe – wówczas program automatycznie rozlicza taką kwotę VAT-u, jaka przysługuje Ci według przepisów. Oprócz tego, w łatwy sposób dodajesz wydatki na paliwo, części zamienne, czy serwis.Jeśli masz wątpliwości związane z rozliczaniem leasingu, to też nie problem. inFakt.pl to nie tylko program do księgowości online, ale także zespół księgowych, który służy Ci wsparciem merytorycznym. Możesz dzwonić do księgowych od poniedziałku do niedzieli w godz. 7-22.Najlepiej załóż konto i wypełnij dane księgowe Twojej firmy, a uzyskasz 30-dniowy bezpłatny test Programu do Księgowości. W tym czasie przekonasz się, jak proste może być rozliczanie leasingu!Rozlicz leasing w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy. Dołącz do przeszło 390 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"