Jakie są rodzaje leasingu? Jak rozlicza się VAT, mając firmowy pojazd w leasingu?

Leasing to jeden ze sposobów nabycia pojazdy, który umożliwia zakup bez nadwyrężania budżetu przedsiębiorstwa. Taki krok należy jednak odpowiednio przeanalizować. Na co zwrócić uwagę decydując się na samochód w leasingu?

LEASING OPERACYJNY I FINANSOWY

Firmy decydujące się na samochód w leasingu najczęściej wybierają leasing operacyjny. W tym modelu przedsiębiorca w pewnym sensie wynajmuje samochód od leasingodawcy, który pozostaje jego właścicielem i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Z kolei przedsiębiorca otrzymuje faktury na podstawie, których dokonuje płatności i zalicza do kosztów wartość opłaty wstępnej oraz rat leasingowych. Kosztem są również wydatki poniesione na eksploatację (np. paliwo, naprawy). Leasing operacyjny traktowany jest jak usługa.Przedsiębiorca może także zdecydować się na leasing finansowy, w którym samochód zalicza się do majątku przedsiębiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W tym kontekście warto jednak wiedzieć, że właścicielem samochodu w dalszym ciągu jest jednak firma leasingowa. Przedsiębiorca staje się właścicielem pojazdu z dniem opłacenia ostatniej raty (chyba że umowa przewiduje inne opcje).Zastanawiasz się jak rozliczyć samochód w leasingu? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów  kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

SAMOCHÓD W LEASINGU – JAK WYGLĄDAŁO ODLICZENIE VAT?

Jeszcze do końca marca 2014 r. samochód w leasingu pozwalał odliczyć 60% VAT-u, przy czym suma odliczeń nie mogła przekroczyć 6 tys. zł. Możliwe było więc odliczenie od czynszu inicjalnego i każdej kolejnej raty, aż do limitu 6 tysięcy złotych. Zgodnie z regulacjami jeśli suma odliczeń przekroczyła wspomniany limit to VAT naliczony powyżej tej kwoty stanowił koszt uzyskania przychodów. Odliczanie 60% VAT-u dotyczyło tylko VAT-u od rat leasingowych i opłat związanych z leasingiem. W przypadku części zamiennych, akcesoriów i serwisu odliczało się 100% VAT, zaś od paliwa 0%. Wspomniane tu zasady uległy jednak pewnej zmianie 1 kwietnia 2014.

MOŻLIWOŚĆ ODLICZANIA VAT OD LEASINGOWANEGO SAMOCHODU

Aktualnie to ile VAT-u odliczy przedsiębiorca zależy od sposobu użytkowania samochodu osobowego. Możliwe są tu dwie opcje:
 • Samochód do użytku mieszanego – służy zarówno potrzebom prywatnym, jak i firmowym.
Pozwala odliczyć 50% VAT od zakupu samochodu, jak również od części zamiennych i serwisu.Możliwość odliczenia połowy VAT-u od zakupu paliwa pojawi się dopiero w 2015 r. (obecnie VAT-u od paliwa nie odlicza się w ogóle).
 • Samochód tylko do użytku firmowego – wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej.
Pozwala odliczyć 100% VAT od zakupu samochodu, a także nabycia paliwa, części zamiennych i serwisu.Przedsiębiorca musi być jednak w stanie udowodnić, że pojazd służy wyłącznie w działalności. W tym celu należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT, która musi zawierać m.in. stan licznika samochodu, a także szczegóły każdej z przejechanych tras. Fakt wykorzystania takiego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego.

SAMOCHÓD W LEASINGU – KOSZTY DODAWAJ W INFAKCIE

Obawiasz się o poprawność rozliczeń pojazdów? Załóż darmowe konto w inFakcie. W aplikacji możesz z łatwością dodać pojazd), który zostanie automatycznie zapisany w ewidencji środków trwałych. Po dodaniu samochodu, w inFakcie swobodnie rozliczysz takie koszty jak:
 • raty leasingowe,
 • wydatki na paliwo,
 • wydatki na części zamienne,
 • amortyzacja.
Program do Księgowości możesz testować aż przez 30 dni za darmo. Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby wypróbować możliwości jakie oferuje. Rozlicz samochód w leasingu w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy. Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"