Co to jest wydatek?

 Wydatkiem nazywamy każdego rodzaju rozchód środków pieniężnych, niezależnie od celu jak i przeznaczenia tego rozchodu. Niektórzy oczywiście mogą zadać kolejne pytanie, które będzie brzmiało, czy pomiędzy kosztami a wydatkami zachodzą określone związki. Faktycznie tak jest. Do takich relacji zalicza się na pewno taki fakt, że każdy koszt był, jest bądź będzie się wiązał z wydatkiem. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Nie każdy wydatek musi się wiązać z określonym kosztem. I ostatnia bardzo ważną relacja jest fakt, że koszty mogą te występować wcześniej, równolegle lub też dużo później niż sam wydatek. W ostatnim przykładzie można jeszcze dodatkowo rozróżnić kilka sytuacji, kiedy taka relacja będzie zachodzić. Mianowicie przy gotówkowym zakupie materiałów, które zostały wydane bezpośrednio do zużycia, wtedy wydatek i koszt będą równoległe. W momencie gdy następuje gotówkowy zakup materiałów składowych w magazynie, to wtedy mamy pewność, że najpierw występuje wydatek a potem koszt. Natomiast gdy zakupione materiały zostaną wydane do zużycia, ale zapłata nie została jeszcze dokonana, to wydatek następuje dopiero po koszcie. Warto jeszcze pamiętać, że do wydatków nie będących kosztami zalicza się miedzy innymi spłacane raty kredytowe, czy też wpłaty do budżetu podatków nie posiadających znamion kosztów.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"