Co to jest klasyfikacja kosztów?

 Klasyfikacją kosztów nazwiemy podział kosztów na oddzielne składniki oraz łączenie tychże składników w określone grupy. Wszystko wynika z tego, że koszty ponoszone przez jednostkę gospodarczą w ramach zwykłej działalności operacyjnej są wyjątkowo zróżnicowane, dlatego też można je dzielić podług różnych kryteriów. Pospolitą klasyfikacją kosztów, jest ich podział ze względu na potrzeby produkcji. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Dzieli się je wtedy na koszty produkcyjne oraz koszty nieprodukcyjne. Inną klasyfikacją będzie podział kosztów według celu ich prowadzenia. Wtedy wyróżnić można wyróżnić klasyfikację przygotowaną dla celów tylko i wyłącznie sprawozdawczych, lub tez klasyfikację dokonaną dla celów wewnętrznych jednostki gospodarczej. W przedostatniej klasyfikacji chodzi o to, że obowiązek taki będzie wynikać z przepisów prawa bilansowego, prawa podatkowego, a także statystyki GUS. Ostatnia klasyfikacja zaś dotyczy dostarczenia koniecznych informacji, które są potrzebne do efektywnego zarządzania daną jednostką, do skutecznego podejmowania właściwych decyzji oraz do przeprowadzenia kontroli kosztów. Prócz tego istnieją jeszcze inne podziały kosztów jednostek gospodarczych.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"