Część jednoosobowych przedsiębiorców prowadzi taki rodzaj działalności, który wiąże się z koniecznością częstych podróży po całej Polsce. Ważne aby rozliczenie delegacji krajowej zrobić prawidłowo, gdyż tylko wtedy będzie można ująć ją w kosztach podatkowych.
Spis treści
DOKUMENT ROZLICZENIA DELEGACJI
Oczywiście nikt nie zwróci właścicielowi firmy wydatków poniesionych w czasie wyjazdu. Istnieje jednak możliwość, aby zaliczyć je do kosztów działalności, co pozwoli na obniżenie podatku dochodowego.
Na rozliczenie delegacji krajowej przedsiębiorca ma 14 dni od daty powrotu. Zapisów w KPIR dotyczących delegacji dokonuje się na podstawie wszelkiej dokumentacji związanej z podróżą. Warto sporządzić sobie dokument na potrzeby rozliczenia delegacji zawierający m.in :
imię i nazwisko osoby odbywającej podróż służbową,
cel podróży,
miejsce wyjazdu,
nazwę miejscowości docelowej,
liczbę godzin i dni przebywania w podróży służbowej,
datę i godzinę wyjazdu oraz powrotu,
stawkę i wartość przysługujących podróżującemu diet krajowych (o ile przysługują w danej sytuacji),
informacje o stosowanych podczas podróży środkach lokomocji,
sumę poniesionych kosztów.
Nie wiesz jak powinno wyglądać rozliczenie delegacji krajowej? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy Ci w tym pomogą!
ISTOTNE DOWODY KSIĘGOWE POTWIERDZAJĄCE WYDATEK
Do takiego dokumenty dobrze jest dołączyć wszystkie dowody księgowe mogące potwierdzić dany wydatek i jego związek z delegacją służbową. Mogą to być m.in.:
faktury,
zawarte umowy,
materiały ze spotkań biznesowych,
inne materiały – korespondencja z klientem dot. wyjazdu, umowy podpisane podczas podróży, foldery reklamowe, notatki, e-maile, wizytówki, itp.
Brak dowodów na powiązanie delegacji z działalnością może sprawić, że urzędnicy w trakcie kontroli zakwestionują koszty służbowego wyjazdu, dlatego wszelką dokumentację związaną z rozliczeniem delegacji krajowej trzeba skrupulatnie przechowywać.
WĄTPLIWOŚCI ZWIĄZANE Z ROZLICZENIEM DELEGACJI KRAJOWEJ
Wydatki związane z noclegiem np. w hotelu, rozlicza się na podstawie faktury bądź rachunku. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest możliwe rozliczenie VAT-u z otrzymanego od hotelu dokumentu, a w kosztach ujmuje się kwotę brutto.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca w podróż służbową udał się pociągiem do rozliczenia w niektórych przypadkach wystarczy bilet. Dotyczy to tras, których długość przekracza 50 km. Bilet musi zawierać informacje na temat długości trasy, kwoty podatku, danych firmy transportowej (wraz z NIP-em). Jeśli wymienione informacje znajdują się na bilecie, a długość trasy to ponad 50 km, to może być on potraktowany jako faktura.
Z INFAKTEM ROZLICZYSZ KOSZTY SŁUŻBOWEGO WYJAZDU
Rozliczenie kosztów delegacji krajowej? Skorzystaj z możliwości jakie daje inFakt.pl. W celu dodania kosztu w Programie do Księgowości wystarczy wypełnić prosty formularz, a także załączysz jego skan. Aplikacja automatycznie wykona wszelkie konieczne obliczenia, w tym:
zapisze wydatek w KPiR,
zapisze wydatek w rejestrze VAT zakupów,
ujmie właściwe kwoty w VAT-7 i PIT-5.
Użytkownik po dodaniu kosztu ma do niego stały dostęp. Dzięki temu w każdej chwili może sprawdzić koszty analizując firmowe finanse, czy też pobrać skany faktur kosztowych.
Jeśli chcesz swobodnie korzystać z Programu do Księgowości załóż darmowe konto i wypełnij dane księgowe. Każdy użytkownik dostaje możliwość wypróbowania tej usługi przez 30 dni bez żadnych opłat.
Rozliczenie delegacji krajowej? Najlepiej w programie do księgowości dopasowanym do Twoich potrzeb. Dołącz do przeszło 350 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.