Księgowanie środków trwałych

Środki trwałe to właściwie nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. W końcu można do nich zaliczyć choćby samochód, laptopa czy meble. Z jakimi zasadami wiąże się księgowanie środków trwałych?

CO MOŻE BYĆ UZNANE ZA ŚRODEK TRWAŁY?

Aby można było mówić o środkach trwałych, dany zakup musi mieć przewidywany czas wykorzystania w firmie dłuższy niż rok, a także być kompletny i zdatny do użytku. Możliwość zaliczenia do środków trwałych odnosi się m.in. do:

  • nieruchomości,
  • maszyn,
  • środków transportu,
  • mebli i wyposażenia.

W myśl przepisów księgowanie środków trwałych wymaga dokonania wpisu do ewidencji środków trwałych w miesiącu przekazania konkretnego składnika do użytkowania.

Nie wiesz z czym wiąże się księgowanie środków trwałych? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów. Sprawdź koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

CO TO JEST CENA EWIDENCYJNA?

Materiały, a także towary zakupione przez przedsiębiorcę zazwyczaj ewidencjonowane są według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Jako cenę nabycia określa się wartość zakupu powiększoną o jego koszty i pomniejszoną o ewentualne uzyskane rabaty i upusty. Koszt wytworzenia to z kolei wysokość środków przeznaczonych na wyprodukowanie danego materiału czy towaru.

Przedsiębiorcy mogą spotkać się również z pojęciem ceny ewidencyjnej. Co to takiego? Otóż cena ewidencyjna to zaokrąglona średnia cena zakupu danego materiału lub towaru. Służy ona do ewidencji aktywów na dzień ich nabycia lub wytworzenia.

ZAKUP MOŻE WYMAGAĆ AMORTYZACJI

Księgowanie środków trwałych wymaga często ich amortyzacji, czyli stopniowego zaliczania do kosztów. Jak to wygląda w praktyce? Otóż odpisy amortyzacyjne dokonywane są w kontekście tych wydatków, których wartość przekracza 3 500 zł. Najczęściej robi się to w oparciu o jedną z dwóch metod amortyzacji: liniową lub degresywną. Cały proces trwa tak długo, aż cała wartość środka trwałego zostanie zaliczona do kosztów.

W przypadku, gdy cena zakupu jest niższa niż 3 500 zł, a jest spełnia on definicję środka trwałego lub należy do wartości niematerialnych i prawnych to także istnieje możliwość jego amortyzacji.

Możliwa jest tu również tzw. amortyzacja jednorazowa. Pozwala ona przedsiębiorcy na jednorazowe ujęcie w kosztach firmowego zakupu przy wykorzystaniu stawki 100%. W praktyce oznacza to natychmiastowe zaliczenie wydatku w koszty. Co za tym idzie przedsiębiorca nie musi się martwić o odpisy amortyzacyjne w kolejnych latach.

Jednorazowego odpisu należy dokonać się w miesiącu, w którym przekazano wydatek do użytku lub w miesiącu następnym. Warto pamiętać, że amortyzacja jednorazowa nie jest możliwa w kontekście nabycia samochodu osobowego.

KSIĘGOWANIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH – PRZEKONAJ SIĘ JAK DZIAŁA INFAKT.PL

Idealną aplikacją pozwalającą na sprawne księgowanie środków trwałych jest inFakt.pl. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę. Jak się do tego zabrać? Wystarczy jedynie zalogować się w programie, a następnie wejść w zakładkę „Koszty”, link „Środki trwałe” i kliknąć „Nowy środek trwały”.

Po uzupełnieniu krótkiego formularza, środek trwały zostaje zapisany w inFakcie. Użytkownik może również załączyć skan dokumentu, który potwierdza dany zakup. Sporym ułatwieniem jest, że aplikacja automatycznie wylicza kwoty odpisów amortyzacyjnych i włącza je do kosztów firmowych przez odpowiedni okres. Przedsiębiorca może również wydrukować ewidencję środków trwałych.

Jeśli chcesz skorzystać z wymienionych możliwości, jak również poznać kolejne wystarczy, że założysz darmowe konto i wypełnisz dane księgowe. W zamian testujesz Program do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo. Przekonaj się, że z inFaktem księgowanie środków trwałych jest proste i szybkie.

Księgowanie środków trwałych w programie idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 390 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już dziś – to nic nie kosztuje!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"