Jakie mogą być przykłady środków trwałych w firmie? Na czym polega jednorazowa amortyzacja?

Prowadzenie firmy wiąże się z wprowadzaniem rozmaitych zakupów do majątku firmowego. Część z nich można wprowadzać do firmy jako środki trwałe – są to np. pojazdy, komputery, czy meble. Przedsiębiorca może zaliczyć takie wydatki do kosztów jednorazowo lub rozliczać ich wartość przez dłuższy okres, dokonując odpisów amortyzacyjnych.

Co można zaliczyć do środków trwałych?

W myśl przepisów środki trwałe to składnik majątku firmowego przewidziany do użytkowania powyżej jednego roku. Mogą nim być np. maszyny, sprzęt biurowy, środki transportu czy nieruchomości. Przedsiębiorca może zaliczyć do środków trwałych przedmioty, które posiadał jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej lub rzeczy, które specjalnie zakupił na potrzeby firmy. Przy zakupie towarów, których wartość nie przekracza 10 tys. zł, przedsiębiorca może zdecydować, czy chce zaliczyć ten wydatek do kosztów jednorazowo, czy woli regularnie odliczać odpisy amortyzacyjne. W przypadku towaru, którego cena jest wyższa niż 10 tys. zł, przedsiębiorca nie ma wyboru – zgodnie z prawem musi wprowadzić przedmiot do ewidencji środków trwałych, a następnie odliczać koszty amortyzacji.  Jeśli właściciel firmy posiada fakturę za dany zakup, może również odliczyć VAT. Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji. Nie wiesz jak rozliczać środki trwałe w firmie? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! Sprawdź już dziś. 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jednorazowa amortyzacja – kto może z niej skorzystać?

W przypadku amortyzacji jednorazowej przedsiębiorca zamiast systematycznie dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ma możliwość jednorazowego ujęcia w kosztach wydatku. W praktyce sprowadza się to do natychmiastowego zaliczenia wydatku do kosztów. Co za tym idzie nie trzeba się martwić o odpisy amortyzacyjne w przyszłych latach. Możliwość skorzystania z amortyzacji jednorazowej dostępna jest nowym przedsiębiorcom oraz małym podatnikom. Aby z niej skorzystać przedsiębiorca samodzielnie sprawdza czy ten przywilej mu przysługuje – nie jest konieczny żaden wniosek do urzędu skarbowego. Trzeba mieć na uwadze, że jednorazowej amortyzacji nie podlegają samochody osobowe.

Jak wygląda ewidencja środków trwałych?

Przedsiębiorca posiadający w firmie środki trwałe, wpisuje je do specjalnej ewidencji – niezależnie od tego, czy są amortyzowane. Zgodnie z przepisami ewidencja środków trwałych musi zawierać:
 • liczbę porządkową (numer ewidencyjny),
 • datę nabycia składnika majątku,
 • datę przyjęcia do używania (w przypadku sprzętów wymagających naprawy, data przyjęcia do używania będzie inna, niż data nabycia),
 • określenie dokumentu stwierdzającego nabycie,
 • określenie środka trwałego (chodzi tutaj np. o nazwę sprzętu – warto rozszerzyć ją o specyfikację techniczną, numer seryjny itp.),
 • symbol Klasyfikacji Środków Trwałych,
 • wartość początkową,
 • stawkę amortyzacyjną,
 • zaktualizowaną wartość początkową (jeśli wystąpiła aktualizacja wyceny),
 • datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.

Jak prowadzić ewidencję środków trwałych w inFakt?

Szukasz prostego i wygodnego programu księgowego, który pozwala prowadzić ewidencję środków trwałych? Świetnie – wypróbuj inFakt, który w automatyczny sposób pomaga rozliczać środki trwałe, w tym ujmuje w kosztach amortyzację według podanej stawki oraz tworzy zgodną z prawem ewidencję środków trwałych.  By dodawać kolejne środki trwałe wymaga po prostu na wypełnienia przejrzystego formularza. Po jego uzupełnieniu środek trwały zostaje zapisany w inFakcie. Możliwe jest również załączenie skanu dokumentu potwierdzającego zakup. Aplikacja pozwala również wydrukować ewidencję środków trwałych. W tym celu należy zaznaczyć wybrany okres, w którym środki trwałe podlegają amortyzacji, a następnie kliknąć w przycisk „Drukuj”. Dokument zapisze się jako PDF, który następnie można wydrukować. Załóż darmowe konto w inFakt.pl i prowadź ewidencję środków trwałych w programie księgowym online. Każdy użytkownik może testować Program do Księgowości aż przez 30 dni zupełnie za darmo. Środki trwałe w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"