Czym są eDeklaracje?

E-deklaracje to serwis online, który umożliwia przedsiębiorcom przesyłanie dokumentów do urzędu skarbowego przez Internet. Są to m.in. niektóre formularze PIT, VAT i PCC. Co istotne, część dokumentów można złożyć online przez e-deklaracje bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Czym są e-deklaracje?

WARTO WIEDZIEĆ CZYM SĄ E-DEKLARACJE

Serwis e-Deklaracje to popularna platforma elektroniczna, z której korzystają zarówno przedsiębiorcy, jaki i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. System uruchomiono 1 stycznia 2008 roku.

Początkowo składanie deklaracji wymagało posiadania podpisu elektronicznego, ale od kwietnia 2009 roku taki podpis nie jest wymagany w przypadku najważniejszych formularzy, zwłaszcza zeznań rocznych PIT.

Dzięki temu rośnie liczba dokumentów składanych przez e-deklaracje. Według statystyk za 2012 rok do systemu napłynęła rekordowa ilość PIT-ów – ponad 3,5 miliona. I do tego właśnie służy platforma – do łatwego składania PIT-ów przez Internet, ale nie tylko.

Platforma umożliwia także złożenie deklaracji VAT (zwłaszcza popularne VAT-7 i VAT-7K) oraz PCC (deklaracja dla podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zastanawiasz się jak działają e-deklaracje? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAK DZIAŁAJĄ E-DEKLARACJE?

Do korzystania z systemu e-Deklaracje wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Dane podawane w deklaracji muszą być autoryzowane przed podatnika. Pozwala to wyeliminować sytuacje, kiedy ktoś chce się pod niego podszyć.

Po przesłaniu formularza użytkownik otrzymuje potwierdzenie poprawnego przebiegu całej operacji w postaci wygenerowanego Urzędowego Poświadczenia Odbioru. UPO jest traktowane tak samo jak dowód nadania listu poleconego – jest oficjalnym dowodem na złożenie e-deklaracji podatkowej np. w sytuacji kontroli urzędu skarbowego.

Deklaracja elektroniczna ma taką samą rangę ważności jak dokument złożony przez podatnika osobiście.

Złóż PIT, VAT-7 i PCC w serwisie e-Deklaracje

Poza wiedzą o tym czym są e-deklaracje warto wiedzieć, że aby złożyć PIT, VAT i PCC za pomocą platformy, nie trzeba mieć ani podpisu elektronicznego (chociaż można się nim posłużyć) ani nawet profilu zaufanego. W jaki sposób więc potwierdza się składanie tych deklaracji?

1. Elektroniczny PIT.

Platforma e-Deklaracje umożliwia wysłanie deklaracji podatkowej drogą elektroniczną. Wystarczy wejść na stronę systemu e-Deklaracje, a następnie uzupełnić formularz w aplikacji wraz z kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za poprzedni rok. Następnie podpisać i przesłać dokument do systemu.

Ostatnim krokiem jest pobranie i zachowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest to dowód traktowany w świetle prawa tak samo jak potwierdzenie nadania listu poleconego. Stanowi potwierdzenie złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

2. Interaktywny formularz VAT-7.

Podczas zakładania firmy lub w trakcie jej prowadzenia przedsiębiorca może podjąć decyzję o zostaniu VAT-owcem. Wymaga to złożenia deklaracji VAT-R w urzędzie skarbowym (rejestracji nie można dokonać przez e-deklaracje). Od tego momentu przedsiębiorca ma obowiązek opłacania podatku VAT co miesiąc lub kwartał.

Deklaracja VAT określa wysokość kwoty podatku VAT, jaką przedsiębiorca powinien zapłacić do urzędu skarbowego, albo jaka przysługuje do zwrotu.

W przypadku złożenia deklaracji VAT-7 za pomocą platformy e-Deklaracje uwierzytelnienie wymaga podania kwoty przychodu wskazanego w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o 2 lata wcześniejszym niż rok, w którym składana jest deklaracja.

3. Elektroniczna deklaracja PCC

Deklarację PCC-3 składają wszyscy podatnicy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, bez względu na to czy są przedsiębiorcami, czy też nie. Po dokonaniu czynności wymienionych w ustawie (umowa sprzedaży, zamiany, pożyczki lub depozytu, darowizny) należy ten podatek zapłacić.

Do października 2012 r. osoby te były zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej PCC w tradycyjnej papierowej formie lub za pomocą e-Deklaracji – jednak warunkiem było posiadanie podpisu elektronicznego.

Od tamtego momentu Ministerstwo Finansów wprowadziło ułatwienie, które polega na możliwości wysłania przez Internet e-deklaracji PCC-3 bez konieczności opatrzenia podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego, kwalifikowanego podpisu.

DEKLARACJE ELEKTRONICZNE W PROGRAMIE DO KSIĘGOWOŚCI INFAKT

E-deklaracje umożliwiają wygodne składanie deklaracji, ale tak naprawdę nie pomagają w ich wypełnieniu, zwłaszcza gdy chodzi o deklaracje VAT i zeznanie roczne PIT. W tym może pomóc wygodny program do księgowości, taki jak inFakt.

Korzystając z inFakt.pl nie musisz znać zasad tworzenia deklaracji VAT ani samodzielnie wyliczać kwoty podatku do deklaracji PIT, ponieważ aplikacja generuje je automatycznie. Gotowe formularze można pobrać jako PDF-y, a następnie wydrukować i złożyć w wersjach papierowych lub przenieść dane do e-deklaracji i złożyć online.

Na tym nie koniec zalet inFakt.pl. Oprócz tego, pozwala wystawiać faktur, sprawdzać składki ZUS, a także generuje KPiR. Rozliczenia są dostępne w każdej chwili – wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

Możesz przekonać się jak to działa zupełnie bez opłat. Po prostu załóż darmowe konto i przez 30 dni okresu próbnego zapoznaj się z Programem do Księgowości. Szybko się przekonasz, że to usługa świetnie dopasowana do potrzeb Twojej firmy.

E-deklaracje z pomocą programu do księgowości idealnie dopasowanego do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 390 tys. przedsiębiorców, którzy wybrali inFakt.pl. Sprawdź już dziś!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"