Jakie elementy zawiera formularz VAT-5 UE?

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie całej Unii Europejskiej mają obowiązek rejestracji jako podatnicy VAT-UE, aby uzyskać europejski NIP.Fakt rejestracji jest potwierdzony na formularzu VAT-5 UE, który naczelnik urzędu skarbowego przekazuje podatnikowi.

Czym jest i do czego służy deklaracja VAT-5 UE?

Formularz VAT-5 UE jest dokumentem potwierdzającym zarejestrowanie danego podmiotu jako podatnika VAT UE. Naczelnik danego urzędu skarbowego przekazuje to potwierdzenie podatnikowi, który dokonał rejestracji VAT UE i dzięki temu może on posługiwać się numerem NIP zaczynającym się od „PL” oraz dokonywać m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i usług.Formularz VAT-5 UE trzeba zachować w dokumentacji swojej firmy, aby w razie potrzeby (np. kontroli) szybko móc udowodnić fakt zarejestrowania i uzyskania europejskiego NIP-u. Formularz ten zawiera ponadto datę, od której dany podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE, co również może okazać się istotne w toku rozliczeń.Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Konstrukcja deklaracji VAT-5 UE

Formularz VAT-5 UE powinien zawierać następujące dane:
 • oznaczenie, iż jest to formularz VAT-5 UE,
 • nazwę miejscowości i datę wypełnienia deklaracji,
 • nazwę firmy podatnika,
 • numer NIP,
 • własnoręczny podpis podatnika z podaniem jego imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego,
 • wypełnione pole Nadawcy i Odbiorcy deklaracji VAT-5 UE.
W formularzu powinna znaleźć się nazwa dokumentu, czyli sformułowanie „Potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE” oraz zdanie „Na podstawie art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie z dniem …. Podatnika o nazwie ….”.Na końcu deklaracji znajduje się jeszcze informacja o tym, że podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE musi przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw, a także przy nabywaniu usług, posługiwać się Numerem Identyfikacji Podatkowej poprzedzonym kodem PL.Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"