Stawka ryczałtu

Zarezerwowany wyłącznie dla pewnej grupy przedsiębiorców ryczałt, kusi przedsiębiorców uproszczonymi formalnościami podatkowymi. Dla wielu najistotniejszą rolę odgrywa jednak często niska stawka ryczałtu, która zależy od rodzaju wykonywanej działalności.

NIEWIELKIE FORMALNOŚCI EWIDENCYJNE PRZY RYCZAŁCIE

Ryczałt jest bardzo prostą metodą rozliczania z urzędem skarbowym. Podatek wylicza się jako procent od przychodu, bez uwzględniania kosztów. Zgłoszenie chęci stosowania ryczałtu następuje poprzez złożenie pisemnego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Uwagę zwracają niewielkie formalności w kontekście prowadzenia ewidencji podatkowych w kontekście tej formy opodatkowania. Trzeba jedynie prowadzić ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencję wyposażenia. Ważną rolę odgrywa stawka ryczałtu, która zależy od rodzaju wykonywanej działalności.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

OGRANICZENIA W STOSOWANIU RYCZAŁTU

Z powyższych zalet ryczałtu nie skorzystają jednak wszyscy przedsiębiorcy, jako że to forma opodatkowania dostępna tylko dla części z nich. Prawo do jej stosowania mają przykładowo osoby prowadzące lokale gastronomiczne, lekarze dentyści, pośrednicy handlowi, czy też pracownicy branży budowlanej.

Ryczałt jest bezwzględnie wykluczony w kontekście pośrednictwa finansowego, działalności reklamowej, wytwarzania wyrobów, które opodatkowane są podatkiem akcyzowym (wyjątek dotyczy wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych), wykonywania fotografii reklamowych, prowadzenia apteki. To forma opodatkowania niedostępna również dla przedsiębiorców świadczących pracę na rzecz byłego pracodawcy.

Co ważne prawo do stosowania ryczałtu można stracić. To możliwe jeżeli przedsiębiorca wykona transakcję, która nie pozwala na opodatkowanie w tej formie albo też przekroczy limit 150 tys. euro przychodów w minionym roku podatkowym.

STAWKA RYCZAŁTU – UZALEŻNIONA OD RODZAJU PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI

Niewysoka stawka ryczałtu jest tym co przekonuje wielu przedsiębiorców do wyboru tej formy opodatkowania. Istnieje 7 stawek ryczałtu:

 • 20% – stosowana w odniesieniu do wolnych zawodów,
 • 17% – przeznaczona dla świadczących usługi fotograficzne, prowadzących wynajem samochodów,
 • 10% – dotyczy odpłatnego zbycia praw majątkowych lub niektórych nieruchomości,
 • 8,5%  – m.in. dla przedsiębiorców prowadzących punkty gastronomiczne, uzyskujących przychody z najmu,
 • 5,5% – przychody z robót budowlanych, prowizja ze sprzedaży biletów, znaczków pocztowych,
 • 3% – odnosi się przedsiębiorców prowadzących firmy gastronomiczne (bez uwzględnienia przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu),
 • 2% – dla sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu (przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy).

Przedsiębiorca ma 2 sposoby rozliczania ryczałtu: miesięczny i kwartalny. W obu przypadkach odpowiednio wyliczony podatek należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie. System kwartalny dostępny jest wyłącznie dla przedsiębiorców, których przychód w ubiegłym roku wyniósł nie więcej niż 25 tys. euro.

INFAKT UŁATWIA ROZLICZANIE RYCZAŁTU

Warto wybrać narzędzie, które maksymalnie ułatwi rozliczanie ryczałtu. Tak właśnie działa Program do Księgowości inFakt.pl. W aplikacji stawka ryczałtu ustawiana jest domyślnie dla każdego rodzaju produktu. Co więcej ewidencja przychodów generuje się automatycznie – wystarczy wystawianie faktur przychodowych.

Żeby przekonać się o tych zaletach inFaktu, a także poznać kolejne, załóż darmowe konto i uzupełnij dane księgowe. Jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT i chcesz samodzielnie prowadzić swoją księgowość? Zdecyduj się na inFakt, a dostaniesz możliwość testowania naszej aplikacji przez 30 dni bez żadnych opłat.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"