VAT R

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i będący czynnymi podatnikami VAT zobligowani są do złożenia stosownej deklaracji, tak zwanego zgłoszenia rejestracyjnego. Służy temu formularz VAT R. O jakich kwestiach należy wiedzieć w tym kontekście?

KTO JEST CZYNNYM PODATNIKIEM VAT?


Rejestracja jako VAT-owiec wymaga złożenia formularza VAT R. Niektórzy przedsiębiorcy nie mają żadnego wyboru i zobligowani są do tego, by zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT już na samym starcie prowadzenia działalności. Dotyczy to m.in. firm, które:
 • dostarczają wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali (np. biżuteria),
 • sprzedają towary opodatkowane akcyzą (np. alkohol, papierosy),
 • dostarczają nowe środki transportu (np. samochody),
 • świadczą usługi prawnicze, doradztwa, a także jubilerskie.
Oczywiście lista działalności, które wymagają rejestracji VAT bez względu na inne przepisy jest jeszcze dłuższa. 

Nie wiesz z czym wiąże się złożenie VAT R? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

REJESTRACJA VAT CZASEM NIE JEST KONIECZNOŚCIĄ


Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą nie zdaje sobie sprawy z tego, że mimo, iż nie rozliczają podatku VAT, to w świetle przepisów są uważani za jego podatników. Mogą oni jednak skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT, dzięki czemu nie muszą rozliczać się z tego podatku nawet przez długie lata swojej działalności. 

Zwolnienie to dotyczy firm, których sprzedaż za poprzedni rok nie przekroczyła 150 tys. zł. W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku limit ten ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego jest wyborem przedsiębiorcy i jeśli tylko spełnia odpowiednie warunki. 

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z podatku VAT nie muszą (ale mogą) dokonywać zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym.

KIEDY PRZEDSIĘBIORCA POWINIEN ZŁOŻYĆ ZGŁOSZENIE DO PODATKU VAT?


Każdy przedsiębiorca, który nie może lub nie chce korzystać z żadnego zwolnienia z podatku VAT powinien złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne składając VAT R w odpowiednim terminie. 

Przepisy szczegółowo określają terminy rejestracji VAT w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność, a stracili zwolnienie lub z niego zrezygnowali. Należy to zrobić przed:

 • dniem sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu z VAT,
 • dniem przekroczenia limitu 150 tys. przychodu,
 • początkiem miesiąca, w którym przedsiębiorca rezygnuje ze zwolnienia.
Rejestracji jako podatnik VAT należy dokonać za pomocą formularza VAT R w urzędzie skarbowym ustalonym ze względu na miejsce wykonywania sprzedaży opodatkowanej VAT-em.

JAK WYGLĄDA ZGŁOSZENIE REJESTRACYJNE VAT R?


Oprócz danych osobowych, przedsiębiorca wpisuje do VAT R istotne informacje dotyczące sposobu rozliczenia podatku VAT. Najważniejsze kwestie dla właściciela firmy dotyczą tu m.in:
 • terminów, od których będzie rozliczał podatek VAT lub korzystał z określonych zwolnień w podatku,
 • wyboru lub zakończenia rozliczania podatku metodą kasową,
 • wyboru lub rezygnacji z kwartalnego rozliczania się z podatku,
 • korzystania ze szczególnych procedur podatkowych (np. opodatkowaniu ryczałtem usług taksówkowych).
W zgłoszeniu należy też podać rodzaj deklaracji, którą przedsiębiorca będzie składał w związku z dokonanym wyborem sposobu rozliczania podatku VAT (miesięcznym lub kwartalnym).

ROZLICZAJ PODATEK VAT Z INFAKT.PL


Zgłoszenie VAT R jest bardzo ważnym dokumentem dla wszystkich przedsiębiorców, którzy z wyboru lub z konieczności rozliczają się z podatku VAT. Przy rozpoczynaniu działalności należy pamiętać o jego terminowym złożeniu do urzędu skarbowego niezależnie od formularza CEIDG-1, na podstawie którego następuje rejestracja działalności gospodarczej. 

Samo rozliczanie podatku nie należy do najłatwiejszych, jednak skorzystanie z dobrego programu księgowego pozwala na sporą oszczędność czasu.  inFakt.pl ułatwia rozliczanie podatku VAT. W tym celu należy wystawiać faktury VAT w Programie do Księgowości i regularnie dodawać koszty. Dzięki temu kwota podatku do zapłaty wyliczy się automatycznie. 

Wygenerowany zostanie także gotowy do wydruku PDF z deklaracją VAT-7 lub VAT-7K. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Księgowość” i wybrać dowolny okres w zakładce „Podatek VAT”, aby uzyskać gotowy do wydruku dokument, który można przesłać do urzędu skarbowego.

Potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych ze złożeniem VAT R? Skorzystaj z pomocy księgowych inFaktu. Dajemy Ci możliwość przetestowania aplikacji przez 30 dni zupełnie za darmo. Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby wypróbować Program do Księgowości. Szybko przekonasz się, jak wygodna i intuicyjna to usługa online. 

VAT R złożony? Wybierz program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy. Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"