Jak wylicza się zaliczkę na PIT? Kiedy rozlicza się VAT i jaki jest termin na złożenie deklaracji?

Polskie przepisy nakładają na przedsiębiorców wiele obowiązków. Wśród najważniejszych jest konieczność rozliczania z podatku dochodowego i VAT-u, a także odprowadzania podatków we właściwych kwotach. Wiąże się z tym kilka istotnych kwestii. Jak wygląda rozliczenie podatkowe?

PROWADZENIE ROZLICZEŃ ZA POMOCĄ KPIR

Przedsiębiorcy korzystający z opodatkowania na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym mogą prowadzić KPiR. Jest to ewidencja, w której zapisują sprzedaż, a także koszty poniesione w celu uzyskania przychodu i związane z prowadzoną działalnością.
Księga służy przede wszystkim do prawidłowego rozliczania się z urzędem skarbowym. Jest bowiem podstawą określającą zobowiązania wynikające z tytułu podatku dochodowego. Na podstawie zawartych w niej zapisów wyliczana jest wysokość podatku od uzyskanych dochodów.Nie wiesz z czym wiąże się rozliczenie podatkowe? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!
    

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

WYLICZENIE ZALICZKI NA PODATEK DOCHODOWY

Dochodem z działalności gospodarczej, stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jeżeli:
 • przedsiębiorca osiągnął dochód, który nie przekracza 85 528 zł, stawka podatku wynosi 18% podstawy opodatkowania,
 • nadwyżka ponad 85 528 zł opodatkowana jest stawką 32%.
W podatku liniowym stawka jest stała i wynosi 19%. Podczas rozliczania działalności za pomocą KPiR, podstawowa zasada obliczania podatku dochodowego jest bardzo prosta. Jeśli przedsiębiorca osiąga dochód to musi zapłacić od niego podatek. W przypadku, gdy nie ma żadnego dochodu, nie ma również podatku. Podatek dochodowy można opłacać miesięcznie albo kwartalnie. Przedsiębiorca powinien wywiązać się z tego do 20 dnia następnego miesiąca lub kwartału. Niezależnie od wyboru konkretnego okresu rozliczania podatku dochodowego, nie trzeba wypełniać w ciągu roku żadnych dodatkowych formularzy związanych z tym podatkiem – wystarczy złożyć deklarację roczną PIT.

ROZLICZANIE PODATKU VAT

Początkujący przedsiębiorca może dokonać wyboru, czy chce być podatnikiem VAT czy nie, o ile nie prowadzi działalności, która to nakazuje (np. sprzedaż towarów akcyzowych – alkoholu, papierosów, paliw). W przeciwnym razie taka konieczność pojawia dopiero, gdy firma przekroczy roczny obrót w wysokości 150 tys. zł. Podatek VAT wliczony jest w cenę sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi.Przedsiębiorca wystawiając fakturę dodaje do kwoty netto podatek VAT (według konkretnej stawki), a cały doliczony w ten sposób podatek w danym okresie wpłaca do urzędu. Przed zapłatą może jednak od niego odejmować VAT od zakupów dokonanych w tym samym okresie. 
Tym sposobem przedsiębiorca kupuje rzeczy na firmę nie płacąc za nie VAT. Jest to możliwe pod warunkiem, że dany zakup wiąże się z prowadzoną działalnością.

SKŁADANIE DEKLARACJI VAT

Rozliczanie VAT wiąże się z koniecznością składania deklaracji VAT. Trzeba to robić co miesiąc lub co kwartał (zależnie od wyboru okresu rozliczania). Można to zrobić:
 • osobiście w urzędzie bądź przez wyznaczonego pełnomocnika,
 • pocztą tradycyjną,
 • w formie elektronicznej przez Internet.
Deklarację VAT należy przekazać do urzędu skarbowego do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie. Jeśli przedsiębiorca rozlicza się miesięcznie składa deklarację VAT-7. Kiedy robi to kwartalnie składa VAT-7K (trzeba posiadać status małego podatnika).Firmy, które go nie posiadają również mogą składać deklarację co kwartał (VAT-7D). VAT muszą wpłacać do urzędu skarbowego jednak co miesiąc. Wówczas nie jest istotne, że deklaracje składają kwartalnie.

ROZLICZENIE PODATKOWE Z INFAKTEM – TO PROSTE!

W rozliczaniu podatku dochodowego nieodzownym narzędziem dla każdego przedsiębiorcy może okazać się Program do Księgowość inFakt. Aplikacja potrafi w znaczący sposób usprawnić działanie firmy. Przy niewielkiej pomocy użytkownika generuje KPiR, deklaracje podatkowe, a także rejestry VAT. 
Wystarczy, że przedsiębiorca wprowadzi do systemu wystawione faktury i doda koszty. inFakt dopilnuje nawet terminów opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Co więcej inFakt.pl co miesiąc wysyła swoim użytkownikom e-mailowe przypomnienie o konieczności wydrukowania KPiR i dopełnienia innych obowiązków.Na podstawie wprowadzonych danych aplikacja generuje także deklaracje VAT-7 albo VAT-7K. Od razu znajdą się w niej wyliczenia VAT łącznie z kwotami do zapłaty bądź zwrotu. Taką deklarację wystarczy wydrukować i złożyć w urzędzie skarbowym. Wprawdzie dokument można wypełnić samodzielnie grozi to jednak pomyłką. Z inFaktem nie trzeba się tym przejmować.Żeby skorzystać z wymienionych możliwość wystarczy założyć konto i wprowadzić dane firmy, o które aplikacja sama prosi. Użytkownik nie musi się zastanawiać jakich dokumentów potrzebuje. Dodatkowo otrzymuje 30 dni na przetestowanie Programu do Księgowości. I to absolutnie za darmo. inFakt sprawi, Że nawet początkujący przedsiębiorca bez problemu poprowadzi księgowość własnej firmy.Rozliczenie podatkowe przy pomocy programu do księgowości idealnie dopasowanego do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź!  

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"