Kiedy rozliczanie podatkiem liniowym jest opłacalne? Czy opodatkowani liniówką mogą odliczać ulgi?

Każdy przedsiębiorca może rozliczać podatek dochodowy na zasadach ogólnych, ale nie każdemu się to opłaca – wówczas warto rozważyć inne formy opodatkowania. W niektórych przypadkach możliwy i opłacalny jest podatek liniowy, czyli jednolita stawka 19%. Na czym polegają zalety tej formy opodatkowania i kiedy warto z niej skorzystać?

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy pozwala opodatkować całość dochodów osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką 19%. Wysokość stawki podatku jest podstawową różnicą pomiędzy podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi.W przypadku zasad ogólnych, stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów:
 • do kwoty 120 000 zł wynosi 12%,
 • ponad kwotę 120 000 zł wynosi 32% (tzw. drugi próg podatkowy)
W przypadku podatku liniowego stawka wynosi 19% niezależnie od osiągniętego dochodu.Nie wiesz jakie są wady i zalety podatku liniowego? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości! Sprawdź już dziś.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Minusy podatku liniowego

Sam mechanizm obliczania podatku pozostaje niezmieniony, ponieważ podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem, a kosztami jego uzyskania. Przychody oraz koszty, ustala się na podstawie prowadzonej KPiR lub ksiąg rachunkowych (np. w przypadku spółek posiadających os. prawną).Niestety w odróżnieniu od skali podatkowej, rozliczający się w oparciu o podatek liniowy przedsiębiorca nie może skorzystać z m.in.:
 • ulg podatkowych, np. ulgi na internet, czy ulgi na dzieci, w przypadku, gdy jego jedynym źródłem przychodu jest działalność gospodarcza,
 • możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem, gdzie podatek liczony jest od połowy sumy wspólnych dochodów, a następnie uzyskaną kwotę podwaja się.
Brak jest również kwoty wolnej od podatku, czyli ustalonej wysokości dochodu (w roku 2023 – 30 000 zł), od którego ustawodawca postanowił nie pobierać podatku. Opodatkowanie w sposób liniowy rodzi również konieczność składania specjalnej deklaracji PIT-36L.W przypadku, gdy oprócz prowadzonej działalności, pracuje on na etat bądź działa osobiście, do rozliczenia rocznego konieczne będzie złożenie dwóch odrębnych deklaracji.

Dla kogo podatek liniowy?

Z możliwością skorzystania z podatku liniowego wiążą się pewne wymagania. Pierwsze ograniczenie dotyczy źródła przychodu, które może zostać opodatkowane w sposób liniowy. Zgodnie z przepisami, stawką 19% opodatkowuje się wyłącznie przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.Przychody z pozostałych źródeł, co do zasady, podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oprócz tego, wybierając podatek liniowy, przedsiębiorca nie może świadczyć na rzecz byłego pracodawcy usług o tym samym charakterze, co praca wykonywana dla niego na etacie w tym samym roku podatkowym.Tak jak w przypadku każdej z form opodatkowania, podatek liniowy może zostać wybrany przy zakładaniu działalności gospodarczej lub do 20. stycznia nowego roku podatkowego. Wyboru dokonuje się poprzez złożenie odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1. 
Złożony do urzędu miasta lub gminy wniosek zostanie automatycznie przekazany do właściwego urzędu skarbowego. Nie ma zatem potrzeby aby powiadamiać organ podatkowy we własnym zakresie.

Jakie są zalety podatku liniowego?

Podatek liniowy posiada jednak pewne korzyści, na które uwagę powinna zwrócić część przedsiębiorców. Przemawia za nim przede wszystkim:
 • Jedna stawka podatkowa w wysokości 19%, która stosowana jest niezależnie od osiągniętego dochodu.
 • Prostota rozliczania. Podatek liniowy wyłącza możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz ulg podatkowych. Przedsiębiorca nie musi także pamiętać o skali podatkowej i wynikających z niej dwóch stawkach. Brak ulg przy rozliczeniu rocznym oznacza z kolei mniej skomplikowanych załączników, jakie powinny być w takim przypadku złożone wraz z deklaracją.
 • Identyczny jak przy skali mechanizm wyliczania dochodu. Przedsiębiorca ma zatem możliwość rozliczania w działalności kosztów poniesionych celem uzyskania, zabezpieczenia przychodów lub zachowania ich źródła w przyszłości.

Rozliczaj podatek liniowy – z księgowymi inFaktu

Nie jesteś pewien, czy podatek liniowy jest dla Ciebie? To nic – księgowi mogą Ci pomóc w wyborze. Przejdź na Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe w inFakcie, a uzyskasz aktywne wsparcie merytoryczne, które polega na regularnym proponowaniu takich rozwiązań, dzięki którym podatki są mniejszym obciążeniem.Do takich rozwiązań może zaliczać się podatek liniowy. Księgowi inFaktu obliczą dla Ciebie opłacalność podatku liniowego, a także dokonają dla Ciebie zmiany, jeśli się na nią zdecydujesz.
Oczywiście, księgowość w inFakcie to znacznie więcej. Oprócz świetnej obsługi księgowej, otrzymujesz w cenie program księgowy, w którym wystawiasz faktury i pobierasz skany kosztów. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Przetestuj nas!Podatek liniowy w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do grona zadowolonych przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"