PIT-5

Deklaracja PIT-5 służyła w przeszłości do wykazywania szczegółów wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy przedsiębiorcy. Mimo że od kilku lat nie trzeba jej już wypełniać i składać, zaliczki nadal wylicza się i wpłaca według zasad dawnego PIT-5. Konieczność składania deklaracji pit-5 zniesiono w celu ograniczenia biurokracji i uproszczenia formalności.

PO CO PRZEDSIĘBIORCY SPORZĄDZAJĄ JESZCZE PIT-5?


Choć PIT-5 nie trzeba już sporządzać to wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu to czyni. Dlaczego tak się dzieje? Otóż taka deklaracja umożliwia wykazanie sposobu wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy w danym okresie, w tym m.in.:
  • ustalenia kwoty dochodu (lub straty),
  • wykazania odliczeń od dochodu,
  • wykazania odliczeń od podatku.
Co więcej wypełniony druku PIT-5 był i jest obecnie dowodem potwierdzającym sposób wyliczenia należnej kwoty w razie kontroli.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAK WYLICZA SIĘ PODATEK DOCHODOWY?


Generalnie, podatek dochodowy przy korzystaniu z zasad ogólnych jest wyliczany jako procent od podstawy opodatkowania. Podstawa opodatkowania zaś to kwota przychodów w danym okresie pomniejszona o koszty.

Oprócz tego, do wyliczenia podatku dochodowego pod uwagę bierze się także kwotę zmniejszającą podatek i składki ZUS – społeczne mogą stanowić koszty lub zmniejszać podstawę opodatkowania (z wyjątkiem opłaty na Fundusz Pracy, która może być wyłącznie kosztem). Z kolei większą część składki zdrowotnej odejmuje się wprost od podatku (7,75% podstawy wymiaru).

Większość przedsiębiorców może wybrać miesięczny lub kwartalny system wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Pierwszy sposób oznacza, że zaliczkę na podatek dochodowy należy wyliczyć i wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. Kwartalny sposób zaś działa analogicznie, przy czym zaliczkę wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po danym kwartale.

DEKLARACJA PIT-5 – JAK I KIEDY WYBRAĆ TERMIN OPŁACANIA ZALICZEK?


Najprostszy sposób wyboru miesięcznego lub kwartalnego sposobu wyliczania i opłacania zaliczek na podatek dochodowy polega na odpowiednim wypełnieniu formularza CEIDG-1 w pkt. 19. Następnie, wniosek ten należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Osoby posiadające tzw. profil zaufany mogą także złożyć wniosek przez Internet. Przejścia na kwartalny lub miesięczny podatek dochodowy można dokonać tylko raz w roku, do 20 lutego.

Podatek dochodowy kwartalnie mogą wpłacać tylko przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika lub rozpoczynający działalność gospodarczą (o ile nie prowadzili działalności w ciągu 2 lat poprzedzających założenie firmy). Małym podatnikiem określa się firmy generujące sprzedaż o wartości do 1,2 mln euro rocznie.

Kwota limitu jest niższa m.in. dla przedsiębiorstw maklerskich i zarządzających funduszami inwestycyjnymi.

WYGENERUJ PIT-5 W INFAKT.PL


Jeśli chcesz mieć w dokumentacji firmowej PIT-5 (L), nie musisz tworzyć tego dokumentu samodzielnie, ani znać zasad wyliczania podatku dochodowego. Możesz do tego wykorzystać prosty Program do Fakturowania, który utworzy dla Ciebie PIT-5 automatycznie. Jak to działa?

Wystarczy zapisać w aplikacji kwoty przychodów, a także dodać koszty uzyskania przychodów. W oparciu o te dane program sam utworzy dokument wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy, czyli dawny PIT-5 lub PIT-5L. Następnie wystarczy, że zapiszesz dokument w formacie PDF, wydrukujesz i zachowasz w swojej dokumentacji. W razie potrzeby bez problemu przedstawisz PIT-5 urzędnikom.

Możliwości Programu do Księgowości można sprawdzić zakładając darmowe konto na inFakt.pl. Po wypełnieniu danych księgowych otrzymasz bezpłatny 30-dniowy okres testowy. Od tego momentu możesz wystawiać faktury i dodawać koszty, które zostaną automatycznie uzupełnione w zakładce „Księgowość”.

Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować Program do Księgowości. Szybko się przekonasz jak wygodna i intuicyjna to usługa online.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"