Progi podatkowe

Progi podatkowe dotyczą tylko zasad ogólnych opodatkowania zwanych też skalą podatkową. Oznacza to, że funkcjonują różne stawki podatku dochodowego uzależnione od kwoty dochodu. Obowiązuje zasada mówiąca, że im wyższy dochód, tym wyższa stawka.

JAKIE MOŻLIWE SĄ FORMY OPODATKOWANIA?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce ma do wyboru następujące formy opodatkowania, które określają sposób rozliczania podatku dochodowego:

  1. zasady ogólne (skala podatkowa) – 12 lub 32% od dochodu,
  2. podatek liniowy – 19% od dochodu,
  3. ryczałt – procent od przychodów (różny w zależności od kryteriów określonych w przepisach),
  4. karta podatkowa – stała kwota (różna w zależności od kryteriów określonych w przepisach).

Najpopularniejsza z tych form to zasady ogólne (skala podatkowa). Jest to jedyna forma opodatkowania, z której korzystać może każdy przedsiębiorca – nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń.

Nie wiesz z czym wiążą się progi podatkowe? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

CZYM SĄ PROGI PODATKOWE?

Skala podatkowa pozwala określić wysokość podatku, jaki podatnik zapłaci od dochodu w danym roku. W Polsce dotyczy ona tylko osób i firm rozliczających się na zasadach ogólnych.

Przedziały w skali podatkowej nazywane są progami podatkowymi. To procent od dochodu, który oddaje się państwu jako podatek. Obecnie w Polsce występują dwa progi podatkowe – 12 i 32%. 

Granica pomiędzy progami podatkowymi wynosi obecnie 120 000 zł. Do tej kwoty podatek wynosi 12%. Dochód powyżej tej kwoty opodatkowany jest stawką 32%. Z obowiązku zapłaty podatku dochodowego zwolnione są osoby, które nie osiągnęły dochodu powyżej 30 000 zł w skali roku. Nie zmienia to jednak faktu, że zobligowane są one do złożenia zeznania rocznego.

Zdecydowana większość polskich podatników korzysta z pierwszego progu podatkowego (12%). Należy pamiętać, że próg podatkowy dotyczy tylko zasad ogólnych. Inne metody rozliczeń nie mają różnych stawek zależnych od osiągniętego dochodu, najczęściej – tak jak podatek liniowy – są stałe.

CO W SYTUACJI, KIEDY PRZEDSIĘBIORCA PRZEKROCZY DRUGI PRÓG PODATKOWY?

Po przekroczeniu kwoty dochodu 120 000 zł sprawia, że wyższą stawkę podatku trzeba zapłacić tylko od nadwyżki ponad tę kwotę. 

Z uwagi na wysoką stawkę, firmy, które wyraźnie przekraczają kwotę pierwszy próg mogą rozważyć skorzystanie z podatku liniowego. Ta forma opodatkowania daje możliwość zapłaty stałej stawki podatku dochodowego bez progów podatkowych, w wysokości 19%. Podatek oblicza się podobnie jak w przypadku zasadach ogólnych, tzn. dochód ustala się odejmując koszty od przychodów. 

Jednak podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy jako formę opodatkowania nie mogą korzystać z takich opcji, jak kwota wolna od podatku, czy z ulg podatkowych np. na dzieci. 

ROZLICZAJ SWOJĄ FIRMĘ W INFAKT.PL

Na szczęście przedsiębiorca nie musi samodzielnie dbać o właściwe stawki podatku związane z progami podatkowymi. Może do tego skorzystać z programu inFakt.pl, który rozliczy dla niego podatek dochodowy w sposób automatyczny. Jak to działa?

Po prostu wystawiasz faktury i dodajesz koszty. Do tego służą proste formularze, w których ustawiasz kwoty, stawki podatków, daty, czy opisy. Na tej podstawie, inFakt automatycznie generuje KPiR, która służy jako podstawa do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Do kwoty dochodu 120 000 zł inFakt oblicza podatek dochodowy według stawki 12%, natomiast powyżej tej kwoty, automatycznie zastosuje stawkę 32%.

Jeśli chcesz przejść na podatek liniowy – nie ma problemu. W inFakcie możesz ustawić formę opodatkowania jako podatek liniowy, a wówczas inFakt zastosuje zasady związane z tym sposobem obliczania podatku. Gdy nie masz pewności, która forma jest dla Ciebie optymalna, możesz skonsultować ją z księgowymi – przez telefon, e-maila, czat lub forum. Możesz dzwonić nawet do 22 oraz w soboty.

Najlepiej załóż konto na inFakcie i sprawdź jak to działa. Za darmo otrzymasz 30-dniowy test Programu do Księgowości, abyś mógł przekonać się, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. 

Rozliczenie podatkowe w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"