Na czym polega opodatkowania na zasadach ogólnych (skali podatkowej)? Jakie są progi podatkowe?

Forma opodatkowania ma wpływ na wysokość podatku dochodowego i sposób prowadzenia rozliczeń. Podstawowa opcja to tzw. skala podatkowa posiadającą dwa progi – 17 i 32%. Jest ona dostępna dla wszystkich przedsiębiorców bez żadnych ograniczeń. Pozwala także korzystać z wielu ulg podatkowych.

SKALA PODATKOWA – JAKIE ZALETY?

Polskie przepisy pozwalają na wybór jednej z czterech form opodatkowania: zasady ogólne (skala podatkowa), podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa. Najczęściej stosowana jest pierwsza z nich.W przypadku zasad ogólnych stawka podatku zależy od kwoty dochodu. Gdy mieści się on w pierwszym progu podatkowym (do 85 528 zł), podatek wylicza się według stawki 17%. Kiedy jednak przekroczy on ten pułap konieczne jest zastosowanie stawki 32%. Wylicza się ją od nadwyżki ponad 85 528 zł. Zalety zasad ogólnych są następujące:
 • możliwość korzystania z ulg podatkowych (np. na dzieci, rehabilitacyjnej),
 • obniżanie dochodu do opodatkowania przez rozliczanie kosztów,
 • rozliczanie wspólnie z małżonkiem (żadna z pozostałych metod nie daje takiej możliwości),
 • podatek płaci się tylko, jeśli uzyskuje się dochód.
Skala podatkowa w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! Przetestuj koniecznie. 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

SKALA PODATKOWA W JEDNOOSOBOWYCH FIRMACH ZWYKLE WYMAGA KPIR

Przedsiębiorca, który rozlicza się z fiskusem za pomocą skali podatkowej, zobowiązany jest do prowadzenia dokumentacji przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to prosta tabelka, w której:
 • zapisane są wszystkie przychody i wydatki firmy wraz z datami, kwotami i opisami,
 • wszystkie wartości wyrażone są w złotówkach,
 • wszystkie operacje księgowane są w wartościach netto (za wyjątkiem paliwa do samochodu osobowego).
Dane zawarte w KPiR pozwalają wyliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy. KPiR należy drukować za każdy miesiąc, niezależnie od formy rozliczania się z podatku dochodowego (miesięcznie/kwartalnie).

JAK WYLICZYĆ PODATEK DOCHODOWY?

Skala podatkowa posiada określone zasady – zgodnie z nimi podatek dochodowy dla dochodu niższego lub równego 85 528 zł oblicza się mnożąc dochód (zaokrąglony do pełnych złotych) przez 17%. Dochód to przychód minus koszty uzyskania przychodu (wydatki „na firmę”), w tym składki społeczne ZUS i opłata na Fundusz Pracy. 
Od wyniku można także odjąć większą część składki zdrowotnej oraz kwotę zmniejszającą podatek wynoszącą 556,02 zł (tę ostatnią czynność można dokonać raz w ciągu roku podatkowego, w pierwszym okresie rozliczeniowym). Nadwyżkę dochodu ponad 85 528 zł należy opodatkować stawką 32%.Każdy przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy obliczony według powyższych zasad w formie zaliczek wpłacanych co miesiąc lub co kwartał. Zaliczkę na podatek podatek dochodowy wpłaca się na konto urzędu skarbowego 20. dnia danego miesiąca lub kwartału za miesiąc lub kwartał poprzedni.
Nie trzeba składać żadnej deklaracji. Okresy rozliczania podatku dochodowego można wybrać. Warto to dobrze przemyśleć, bo ewentualnej zmiany można dokonać tylko raz do roku – do 20 lutego.

SKALA PODATKOWA – ROZLICZAJ SIĘ W INFAKT.PL

Kwestia podatku dochodowego niesie ze sobą konieczność prowadzenia szeregu księgowych wyliczeń, na które wielu przedsiębiorców może nie mieć czasu. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z aplikacji inFakt maksymalnie upraszczającej te czynności.Program automatycznie wylicza zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej lub podatku liniowego i wysyła e-mailowe powiadomienia, które pozwalają opłacić je w terminie. Wystarczy się zalogować i sprawdzić wysokość podatku do zapłaty. W inFakcie można także wydrukować formularz odpowiadający treścią dawnemu PIT-5 i zachować go w dokumentacji firmy jako potwierdzenie wyliczenia kwoty zaliczki na podatek dochodowy.Z pomocą inFaktu prowadzenie KPiR to nie trudnego. Samodzielne dokonywanie wpisów przez przedsiębiorcę może stanowić duże wyzwanie. Niezbędna jest tutaj znajomość przepisów dotyczących prowadzenia KPiR oraz bieżące śledzenie zmian jakie w nich zachodzą. inFakt jest na bieżąco aktualizowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów.
Dane do Księgi pobierane są automatycznie na podstawie wystawionych faktur i dodanych kosztów. KPiR można wygenerować w bardzo prosty sposób. Wystarczy:
 • otworzyć zakładkę „Księgowość”,
 • w sekcji „Księga przychodów i rozchodów” kliknąć w wybrany okres, np. czerwiec 2013,
 • kliknąć „Drukuj KPiR”.
Dzięki temu KPiR zapisze się jak PDF. Można ją wydrukować w dowolnym momencie.Skala podatkowa to wybrana przez Ciebie forma opodatkowania? Dołącz do inFaktu i z powyższych funkcji korzystaj za darmo – po prostu załóż bezpłatne konto i wypełnij dane swojej firmy. Otrzymasz darmowy 30-dniowy okres próbny inFaktu. Ten czas wystarczy, by przekonać się jak wygodna i intuicyjna jest obsługa aplikacji.Skala podatkowa w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź już dziś!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"