Podatek liniowy korzyści

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak prawo do skorzystania z innej formy opodatkowania. W przypadku niektórych firm możliwym i opłacalnym rozwiązaniem jest podatek liniowy, czyli jednolita stawka 19%. Jakie są korzyści z tej metody i kto może z niej skorzystać?

Podatek liniowy czy skala podatkowa?

Podatek liniowy pozwala opodatkować całość dochodów osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej stawką 19%. Wysokość stawki podatku jest podstawową różnicą pomiędzy podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi. W przypadku skali podatkowej, stawka podatku zależy od wysokości uzyskanych dochodów:
 • 18% – w przypadku dochodów do 85 528 zł,
 • 32% – w przypadku dochodów powyżej 85 528 zł (tzw. drugi próg podatkowy).

W przypadku podatku liniowego stawka wynosi 19% niezależnie od wielkości osiąganego dochodu. W związku z tym opłacalność takiego sposobu podatkowego uwidacznia się po przekroczeniu przez podatnika drugiego progu podatkowego. Jednak ze względu na ulgi, z których w podatku liniowym nie można skorzystać, warto pomyśleć o zmianie sposobu opodatkowania na podatek liniowy dopiero po uzyskaniu dochodu w granicach 100 tys. zł rocznie.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jak obliczyć podatek liniowy?

W przypadku obliczania podatku liniowego podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania. Przychody oraz koszty, ustala się na podstawie książki przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych (np. w przypadku spółek posiadających osobowość prawną). Niestety w odróżnieniu od skali podatkowej, rozliczający się podatnik nie może skorzystać z udogodnień takich jak.:
 • ulgi podatkowe, np. na dzieci, za internet lub darowiznę,
 • możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Podatek liczy się od połowy sumy wspólnych dochodów, a uzyskaną kwotę podwaja.
Ponadto, w podatku liniowym nie ma kwoty wolnej od podatku, czyli ustalonej wysokości dochodu (w roku 2013 to 3091 zł), od którego nie płaci się podatku. Opodatkowanie według sposobu liniowego rodzi również konieczność składania specjalnej deklaracji PIT-36L. W przypadku, gdy przedsiębiorca oprócz prowadzonej działalności pracuje na etacie, do rozliczenia rocznego konieczne będzie złożenie dwóch odrębnych deklaracji.

Dla kogo podatek liniowy?

Żeby korzystać z z podatku liniowego, należy spełnić pewne wymagania. Pierwsze ograniczenie dotyczy źródła przychodu, które może zostać opodatkowane w sposób liniowy. W świetle przepisów stałą stawką 19% opodatkowuje się wyłącznie przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wszelkie przychody z innych źródeł podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Kolejnym kryterium, które należy spełnić jest takie, że przedsiębiorca, których chce rozliczać podatek liniowo nie może świadczyć na rzecz byłego pracodawcy usług o tym samym charakterze, co praca wykonywana dla niego na etacie w tym samym roku podatkowym.

Korzyści z podatku liniowego

Oczywiście, wybór podatku liniowego może być kuszącą alternatywą dla zasad ogólnych, zwłaszcza dla osób, które przechodzą na samozatrudnienie i cieszą się wysokimi zarobkami. Do największych zalet zaliczają się:
 • Jest jedna, niezależna od wysokości dochodu, stawka podatkowa w wysokości 19%,
 • Rozliczenia cechuje prostota. Podatek liniowy wyłącza możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz ulg podatkowych, co jest ogólnie minusem, ale znacznie ułatwia rozliczenie. Podatnik nie musi także pamiętać o skali podatkowej, czyli dwóch stawkach podatku zależnych od kwoty dochodu.
 • Można rozliczać koszty i dzięki temu obniżać podatek dochodowy – tak jak w przypadku zasad ogólnych.

Jak zmienić formę opodatkowania?

Na podatek liniowy można się zdecydować już w momencie zakładania działalności gospodarczej. Jeśli jednak przedsiębiorca wybrał inną formę opodatkowania, a teraz chce zmienić na metodę liniową, to powinien to zgłosić do 20-tego stycznia nowego roku podatkowego. Zmianę zgłasza się na formularzu CEIDG-1. Zaktualizowany dokument należy przesłać do ewidencji w wersji elektronicznej lub złożyć papierowy egzemplarz do urzędu miasta lub gminy.

Rozliczaj podatek liniowy w Programie do Księgowości inFakt.pl

Zdecydowałeś się na podatek liniowy i szukasz sposobu na rozliczanie go w firmie? Świetnie, skorzystaj z Programu do Księgowości inFakt. To innowacyjna usługa pozwalająca prowadzić księgowość w aplikacji online. Program generuje KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry na podstawie wprowadzonych przychodów i kosztów. Jeśli ustawisz podatek liniowy jako formę opodatkowania, inFakt automatycznie prawidłowo rozliczy dla Ciebie podatek dochodowy. Po prostu opłacisz zaliczkę w terminie i sprawa z głowy.

Rozliczenia w inFakcie dostępne są w każdym momencie, przez 24 godziny na dobę – wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu. Najlepiej po prostu załóż konto, wypełnij dane księgowe i przetestuj możliwości Programu do Księgowości. W ciągu 30 dni przekonasz się jak szybka, wygodna i intuicyjna to usługa online. 

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"