VAT 7

VAT 7 to deklaracja podatkowa, którą przedsiębiorca sporządza i składa w urzędzie skarbowym w ciągu roku. Ten obowiązek najlepiej przekazać wykwalifikowanym księgowym, którzy dbają o poprawność zapisów w formularzu VAT 7 i składają deklarację w określonych terminach. Dzięki przedsiębiorca ma pewność, że podejmowane działania są w pełni zgodne z obowiązującymi regulacjami.


CO TO JEST DEKLARACJA VAT?


Prosta kalkulacja matematyczna pozwala na ustalenie różnicy pomiędzy podatkiem VAT należnym (wynikającym ze sprzedaży) oraz naliczonym (ustalonym na podstawie kosztów). Deklaracja VAT natomiast, określa wysokość kwoty podatku VAT, jaką na podstawie tej kalkulacji należy zapłacić do Urzędu Skarbowego, albo jaka przysługuje do zwrotu. 

Wypełnioną deklarację VAT należy złożyć w Urzędzie Skarbowym do 25 dnia miesiąca, następującego po miesiącu rozliczeniowym. Jeżeli jednak ostateczny termin przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się kolejny dzień roboczy. W tym samym terminie należy zapłacić podatek VAT wynikający z tej deklaracji.

Deklaracja VAT 7 w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów! 

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

KTO SKŁADA DEKLARACJE VAT?


Obowiązek składania deklaracji VAT mają przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Rodzaj deklaracji zależy od tego, w jakich okresach rozliczany jest podatek VAT, co można ustalić za pomocą odpowiedniego wypełnienia deklaracji VAT-R (służącej do rejestracji VAT i aktualizacji danych). Przedsiębiorcy mogą rozliczać VAT:
  • miesięcznie – wówczas składają deklarację VAT 7,
  • kwartalnie – wówczas składają deklarację VAT 7K (jeśli mają status małego podatnika).
Ponadto, firmy które nie mają statusu małego podatnika również mogą składać deklarację co kwartał i jest do deklaracja VAT 7D. Przy czym tacy przedsiębiorcy wpłacają VAT co miesiąc, mimo tego, że deklarację składają co kwartał.

W JAKI SPOSÓB ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ VAT?


Deklarację VAT należy przekazać do urzędu skarbowego do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie. Można tego dokonać osobiście – odwiedzając właściwy urząd skarbowy, pocztą lub przez Internet. Trzecia opcja, czyli internetowa, jest najciekawsza, ponieważ od jesieni 2012 r. nie ma konieczności podpisywania deklaracji VAT 7 bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Aby złożyć deklarację VAT 7 droga elektroniczną wystarczy pobrać odpowiedni druk oraz powiązane z nim aplikacje ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Formularz zawiera zarówno dane standardowe, jak np. okres rozliczeniowy, właściwy urząd, czy informacje na temat podatnika, jak również informacje charakterystyczne dla potrzeb podatku VAT, z których wynika kwota do zapłaty lub do zwrotu. 
 

W INFAKCIE DEKLARACJA VAT 7 UTWORZY SIĘ AUTOMATYCZNIE


Nie musisz znać zasad tworzenia deklaracji VAT 7 – wystarczy, że korzystasz inFakt.pl. W aplikacji stworzenie odpowiedniego dokumentu jest niezwykle proste i intuicyjne. W tym celu wystarczy:
  • wystawiać faktury przychodowe,
  • dodawać koszty firmowe.
Na podstawie tych danych, inFakt automatycznie stworzy zgodną z prawem deklarację VAT 7, na której znajdą się wyliczenia podatku VAT, w tym kwoty do zapłaty lub do zwrotu. Tak wygenerowaną deklarację można wydrukować i złożyć w urzędzie skarbowym.

Jak wypróbować wspominane opcje? Po prostu załóż darmowe konto, a przyznamy Ci 30-dniowy okres próbny korzystania z Programu do Księgowości w inFakcie. W tym czasie przekonasz się, jak szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. 

Deklaracja VAT 7 w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź za darmo!

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!


Poleć artykuł:
2015-10-30

Podobne artykuły

Refakturowanie mediów a stawka VAT
Nasza firma świadczy usługi najmu lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych
Jakie mamy stawki podatkowe i na podstawie jakich przepisów są ustalone?
Podatki to bardzo nieprzyjemny obowiązek, z którym najchętniej nie mielibyśmy nic do czynienia ale uniknąć się ich niestety nie da
Rozliczenie VAT – jak dokonywać go w ramach zawartego konsorcjum?
Konsorcjum, to najprościej mówiąc porozumienie i połączenie kilku firm
Załaduj więcej artykułów
Kiedy należy zarejestrować się jako płatnik VAT kiedy obroty zaczynają przekraczać poziom uprawniający do zwolnienia podmiotowego?
Każdy przedsiębiorca o rocznych obrotach nie przekraczających określonego w ustawie o podatku od towarów i usług poziomu (na rok 2011 jest to suma 150
Kiedy stosuje się w szczególnych przypadkach stawkę VAT 0 %?
Zerowa stawka opodatkowania podatkiem VAT stosowana w przypadku importu środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego oraz statków ratowniczych morskich.
Czy wszyscy są zobowiązani do płacenia podatku VAT i ile wynosi limit zwolnienia z VAT?
W poniższym tekście dowiecie się kto i dlaczego jest zobowiązany do płacenia podatku.
W jakim terminie można odliczyć podatek VAT naliczony na fakturze za najem?
Rozpatrzmy następujący przykład: faktura za najem została wystawiona przez wynajmującego 30 listopada 2010 roku
Co to jest podatek VAT ?
Czym jest podatek VAT? Kiedy go wprowadzono? Jakie cele wyznacza podatek VAT w sprzedaży?
Rejestr zakupów VAT
Jak stworzyć rzetelny rejestr zakupów VAT? To proste! Załóż darmowe konto w inFakt.pl, uzupełnij dane i wygeneruj rejestr zakupów VAT. Za darmo.
Rejestr sprzedaży VAT
Znajdziesz tu informacje o rejestrze sprzedaży dla swojej firmy. Stwórz swój własny rejestr sprzedaży VAT.
Deklaracja VAT 7
Deklaracja VAT 7. Co zawiera Deklaracja VAT 7. Kogo dotyczy? Jakie są rodzaje i kiedy składać Deklaracje VAT 7. Sprawdź! Wygeneruj Deklarację VAT 7 za darmo!
Deklaracja VAT-7K
Deklaracja VAT-7K. Jeśli nie masz mozłwiości rozliczać się co miesiąc sprawdź jak składać deklarację VAT-7k.
Zwrot VAT
Dzięki zmianom w przepisach podatkowych, zwrot VAT może być dla firmy formą pomostowego finansowania lub pomóc w spłacie kredytu. Kiedy przedsiębiorca może uzyskać zwrot naliczonego podatku?
VAT kasowy 2015
Przedsiębiorcy, którzy często nie otrzymują swoich należności w wyznaczonym terminie powinni pomyśleć nad wyborem metody kasowej. Pozwoli im to rozliczać VAT dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta. Dowiedzcie się z czym wiąże się VAT kasowy 2015 r.
Rejestr VAT
Każdy zarejestrowany, czynny podatnik VAT ma obowiązek dokonywania rejestrów VAT
Deklaracja VAT-7D
Co to jest deklaracja vat-7 d, oraz kto jest zobowiązany ją złożyć? Gdzie można zaopatrzyć się w formularz vat-7 d? Deklaracja VAT-7 D jest deklaracją podatkową, którą zobowiązany jest złożyć podatnik VAT jako deklarację podatku od towarów i usług
Deklaracje kwartalne
Na stronie zostały opisane warunki na jakich można składać deklaracje VAT kwartalnie. Zobacz co zmieniło się w przepisach!
VAT kasowy 2013
VAT kasowy zmienił się od początku 2013 r. Wprowadzono korzystne rozszerzenie metody kasowej dla małych podatników, dzięki któremu ma one obecnie bardzo niewielkie ograniczenia.
VAT 7 2014
Składanie odpowiednio wypełnionej deklaracji VAT-7 to jeden z podstawowych obowiązków, jakie wynikają z bycia VAT-owcem. Z czym wiąże się deklaracja VAT-7 w 2014 r.?

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak składki ZUS zmniejszają podatek dochodowy?

Dla sporej części polskich przedsiębiorców składki ZUS to jedyne zobowiązanie na rzecz państwa, które nie ma związku z przychodami firmy. Przez pierwsze 24 miesiące przedsiębiorca płaci za siebie przeszło 400 zł, a później nawet ponad 1000 zł miesięcznie. Warto wobec tego wiedzieć, że kwota dla ZUS-u ma wyraźny wpływ na podatek dochodowy – obniża go.

Składki ZUS przedsiębiorcy - kto nie musi płacić?

Prowadzenie firmy nieodłącznie kojarzy się z obowiązkiem opłacania składek ZUS, który dotyczy zdecydowanej większości przedsiębiorców. Są jednak takie osoby, które mimo prowadzenia działalności gospodarczej nie muszą opłacać składek ZUS w całości. Co więcej, istnieje też wąska grupa przedsiębiorców, którzy nie płacą ZUS-u w ogóle.

Czy można zapłacić podatek lub składki ZUS za kogoś?

W niektórych przypadkach zdarza się, że zobowiązanie podatkowe lub składki ZUS chce zapłacić za podatnika ktoś inny. Najczęściej dotyczy to współmałżonków, czy członków rodziny, a niekiedy także wspólników, współpracowników, czy wręcz znajomych. Czy jednak takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?