Deklaracja NIP-1

Deklaracja NIP-1 to deklaracja, na podstawie której dokonywało się zgłoszenia identyfikacyjnego (bądź zgłoszenia aktualizacyjnego) osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą – niebędącej przedsiębiorcą.Wcześniej deklarację NIP-1 składały osoby, które rejestrowały swoją działalność gospodarczą i nie posiadały nadanego Numeru Identyfikacji Podatkowej. Jednak wraz z kolejnymi zmianami procedur rejestrowania działalności gospodarczej – nie ma już obowiązku osobnego składania deklaracji NIP-1 do naczelnika urzędu skarbowego. Najpierw zaczął obowiązywać formularz EDG i zasada „jednego okienka”. Od dnia 1 lipca 2011 roku weszły w życie obecnie aktualne przepisy dotyczące sposobu rejestrowania działalności gospodarczej. Rejestracji dokonuje się od tego czasu poprzez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek rejestracyjny można złożyć poprzez Internet lub w Urzędzie Miasta / Gminy.Obecny wniosek rejestracyjny przewiduje także wystąpienie za jego pomocą o nadanie numeru NIP. Nie ma już obowiązku składania osobnej deklaracji NIP-1 do naczelnika urzędu skarbowegoWarto jeszcze nadmienić, że od początku roku 2012 NIP nie będzie już nadawany osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ani nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Pomoc przy rejestracji firmyOsoby, które planują zarejestrować działalność gospodarczą, mogą skorzystać z pomocy inFakt, aby prawidłowo wypełnić formularz rejestracyjny.Aby założyć firmę z inFakt wystarczy wejść na adres: https://www.infakt.pl/zaloz_firme i uzupełniać wszystkie informacje w takiej kolejności, jak wskazuje to formularz. Aplikacja została stworzona w taki sposób, by maksymalnie ułatwić przedsiębiorcy rejestracje firmy. Obok aktywnych pól, które należy wypełnić, znajdują się informacje instruktażowe ułatwiające poprawne wypełnianie formularza.KROK I – dane wystawcyW części pierwszej formularza uzupełniamy wszystkie nasze dane. Podajemy Imię, Nazwisko, datę urodzenia, numery PESEL i NIP oraz imiona rodziców. Jeśli nie posiadamy numeru NIP, powinniśmy zaznaczyć to w odpowiednim miejscu. Należy jednak pamiętać, że jeśli już raz został nadany nam numer – nie możemy występować o nadanie nowego. Numer Identyfikacji Podatkowej nadawany jest tylko raz i obowiązuje przez całe życie. Tak więc przy rejestrowaniu firmy – dotychczas prywatny NIP staje się numerem firmowym.Jeśli natomiast numer NIP był nam nadany, nie pamiętamy go ani nie mamy potwierdzenia jego nadania należy wystąpić o wystawienie duplikatu dokumentu potwierdzającego jego nadanie.KROK II – dane teleadresoweWprowadzamy nasze dane adresowe oraz dane zamieszkania jeśli są inne niż dane zameldowania.KROK III – dane firmoweW tej części uzupełniamy dane naszej nowozakładanej firmy. Podajemy nazwę oraz nazwę skróconą, planowaną ilość zatrudnionych pracowników, kody prowadzonej działalności gospodarczej oraz datę rozpoczęcia działalności.KROK IV – dane ZUS i USW tej części uzupełniamy dane potrzebne do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychKROK V – rachunek bankowyKROK VI to podsumowanieRejestrowanie firmy z inFakt jest szybkie i wygodne. Tak samo wygląda współpraca z inFakt przy prowadzeniu księgowości swojej firmy.Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"