Z rejestracją jako VAT-owiec wiążą się pewne zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Jedną z takich powinności jest konieczność składania okresowych deklaracji podatkowych. Firmy, które nie są małymi podatnikami, a wybrały kwartalny sposób rozliczenia podatku dochodowego, zobowiązane są do składania co kwartał deklaracji VAT-7D. Z czym się wiąże deklaracja VAT-7D?
Spis treści
DLA KOGO DEKLARACJA VAT-7D?
W myśl przepisów przedsiębiorcy mają możliwość składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. Chęć rozliczania się z fiskusem w okresach kwartalnych musi zostać zgłoszona do naczelnika urzędu skarbowego pisemnie, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.
W przypadku firm, które nie kwalifikują się do statusu małego podatnika, pojawia się konieczność comiesięcznego wpłacania zaliczek na VAT. Można jednak wykazywać je w deklaracji VAT-7D, którą składa się w okresach kwartalnych. Formularz ten należy złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po każdym rozliczanym kwartale.
Nie orientujesz się z czym wiąże się deklaracja VAT-7D? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!
KIM JEST MAŁY PODATNIK?
Jak zostało zaznaczone, deklaracja VAT-7D przeznaczona jest dla firm, które nie mogą korzystać ze statusu małego podatnika. Małymi podatnikami nie są firmy, które:
Wykazują wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) przekraczającą w poprzednim roku 1,2 mln euro.
Prowadzą działalność w zakresie: maklerstwa, zarządzania funduszami inwestycyjnymi lub działają jako agent, zleceniobiorca czy inna osoba świadcząca usługi o podobnym charakterze.
Podatnicy rozliczający się kwartalnie z podatku VAT w ramach deklaracji VAT-7D nie mogą wpłacać podatku tylko raz na kwartał. Są zobowiązani do wpłacania zaliczek co miesiąc.
KONSTRUKCJA DEKLARACJI VAT-7D
Na deklaracji VAT-7D podatnik podaje w niej swój numer NIP oraz określa, za jaki kwartał, którego roku jest ona składana. Druk deklaracji VAT-7D składa się z następujących części:
A – Miejsce i cel składania deklaracji,
B – Dane podatnika,
C – Rozliczenie podatku należnego,
D – Rozliczenie podatku naliczonego,
E – Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu (w zł),
F – Informacje dodatkowe,
G – Informacja o załącznikach,
H – Oświadczenie podatki lub osoby reprezentującej podatnika,
I – Adnotacje urzędu skarbowego.
REZYGNACJA Z DEKLARACJI KWARTALNYCH
Jeśli podatnik uzna, że nie chce już rozliczać się z urzędem skarbowym z podatku VAT za pośrednictwem deklaracji kwartalnych VAT-7D, może złożyć odpowiednią rezygnację do naczelnika urzędu. Nie ma jednak możliwości dokonania takiego kroku wcześniej, niż po upływie 4 kwartałów korzystania z systemu kwartalnego.
O zmianie sposobu rozliczania się z podatku VAT z kwartalnego na miesięczny, podatnik winien powiadomić naczelnika urzędu skarbowego na piśmie, w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy.
W INFAKCIE ROZLICZAMY MAŁYCH PODATNIKÓW
Prowadzisz firmę i posiadasz status małego podatnika? W takim przypadku przy rozliczeniach kwartalnych konieczna jest nie deklaracja VAT-7D, ale VAT-7K. Dołącz do inFaktu i sprawdź jak łatwo można wygenerować deklarację kwartalną.
Jedyne co musisz zrobić to wystawiać faktury i dodawać koszty. Trzeba jeszcze ustawić w Programie do Księgowości kwartalne rozliczenie VAT. Sprawi to, że aplikacja automatycznie obliczy kwotę VAT do zapłaty oraz wygeneruje odpowiednią deklarację.
Użytkownicy inFaktu szybko i sprawnie mogą zmienić w aplikacji miesięczne na kwartalne rozliczanie podatków. W tym celu wystarczy jedynie:
wejść w „Ustawienia”,
kliknąć „Deklaracje VAT i PIT”,
przy opcji „Okres rozliczenia podatku dochodowego” kliknąć w link „miesięczny”,
zmienić system z miesięcznego na kwartalny i ustawić datę od której obowiązuje zmiana,
przy opcji „Okres rozliczenia VAT-7” zmienić link „miesięczny” na „kwartalny”, a także ustawić datę od której obowiązuje zmiana.
Już dziś możesz przekonać się o wachlarzu udogodnień, jakie niesie z sobą korzystanie z inFaktu. W jaki sposób? Wystarczy jedynie założyć konto i wypełnić dane księgowe. Każdy użytkownik dostaje możliwość testowania Programu do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo.
Deklaracja VAT 7 w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!