Deklaracja VAT-7D

Z rejestracją jako VAT-owiec wiążą się pewne zobowiązania wobec urzędu skarbowego. Jedną z takich powinności jest konieczność składania okresowych deklaracji podatkowych. Firmy, które nie są małymi podatnikami, a wybrały kwartalny sposób rozliczenia podatku dochodowego, zobowiązane są do składania co kwartał deklaracji VAT-7D. Z czym się wiąże deklaracja VAT-7D?

DLA KOGO DEKLARACJA VAT-7D?


W myśl przepisów przedsiębiorcy mają możliwość składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. Chęć rozliczania się z fiskusem w okresach kwartalnych musi zostać zgłoszona do naczelnika urzędu skarbowego pisemnie, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.

W przypadku firm, które nie kwalifikują się do statusu małego podatnika, pojawia się konieczność comiesięcznego wpłacania zaliczek na VAT. Można jednak wykazywać je w deklaracji VAT-7D, którą składa się w okresach kwartalnych. Formularz ten należy złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po każdym rozliczanym kwartale.

Nie orientujesz się z czym wiąże się deklaracja VAT-7D? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i bez żadnych limitów kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Przetestuj już dziś!


Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KIM JEST MAŁY PODATNIK?


Jak zostało zaznaczone, deklaracja VAT-7D przeznaczona jest dla firm, które nie mogą korzystać ze statusu małego podatnika. Małymi podatnikami nie są firmy, które:

 • Wykazują wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) przekraczającą w poprzednim roku 1,2 mln euro.

 • Prowadzą działalność w zakresie: maklerstwa, zarządzania funduszami inwestycyjnymi lub działają jako agent, zleceniobiorca czy inna osoba świadcząca usługi o podobnym charakterze.

Podatnicy rozliczający się kwartalnie z podatku VAT w ramach deklaracji VAT-7D nie mogą wpłacać podatku tylko raz na kwartał. Są zobowiązani do wpłacania zaliczek co miesiąc.

KONSTRUKCJA DEKLARACJI VAT-7D


Na deklaracji VAT-7D podatnik podaje w niej swój numer NIP oraz określa, za jaki kwartał, którego roku jest ona składana. Druk deklaracji VAT-7D składa się z następujących części:

 • A – Miejsce i cel składania deklaracji,

 • B – Dane podatnika,

 • C – Rozliczenie podatku należnego,

 • D – Rozliczenie podatku naliczonego,

 • E – Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu (w zł),

 • F – Informacje dodatkowe,

 • G – Informacja o załącznikach,

 • H – Oświadczenie podatki lub osoby reprezentującej podatnika,

 • I – Adnotacje urzędu skarbowego.

REZYGNACJA Z DEKLARACJI KWARTALNYCH


Jeśli podatnik uzna, że nie chce już rozliczać się z urzędem skarbowym z podatku VAT za pośrednictwem deklaracji kwartalnych VAT-7D, może złożyć odpowiednią rezygnację do naczelnika urzędu. Nie ma jednak możliwości dokonania takiego kroku wcześniej, niż po upływie 4 kwartałów korzystania z systemu kwartalnego.

O zmianie sposobu rozliczania się z podatku VAT z kwartalnego na miesięczny, podatnik winien powiadomić naczelnika urzędu skarbowego na piśmie, w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy.

W INFAKCIE ROZLICZAMY MAŁYCH PODATNIKÓW


Prowadzisz firmę i posiadasz status małego podatnika? W takim przypadku przy rozliczeniach kwartalnych konieczna jest nie deklaracja VAT-7D, ale VAT-7K. Dołącz do inFaktu i sprawdź jak łatwo można wygenerować deklarację kwartalną.

Jedyne co musisz zrobić to wystawiać faktury i dodawać koszty. Trzeba jeszcze ustawić w Programie do Księgowości kwartalne rozliczenie VAT. Sprawi to, że aplikacja automatycznie obliczy kwotę VAT do zapłaty oraz wygeneruje odpowiednią deklarację.

Użytkownicy inFaktu szybko i sprawnie mogą zmienić w aplikacji miesięczne na kwartalne rozliczanie podatków. W tym celu wystarczy jedynie:

 • wejść w „Ustawienia”,

 • kliknąć „Deklaracje VAT i PIT”,

 • przy opcji „Okres rozliczenia podatku dochodowego” kliknąć w link „miesięczny”,

 • zmienić system z miesięcznego na kwartalny i ustawić datę od której obowiązuje zmiana,

 • przy opcji „Okres rozliczenia VAT-7” zmienić link „miesięczny” na „kwartalny”, a także ustawić datę od której obowiązuje zmiana.

Już dziś możesz przekonać się o wachlarzu udogodnień, jakie niesie z sobą korzystanie z inFaktu. W jaki sposób? Wystarczy jedynie założyć konto i wypełnić dane księgowe. Każdy użytkownik dostaje możliwość testowania Programu do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo.

Deklaracja VAT 7 w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"