Deklaracja VAT-5

Rozpoczynając lub prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca może mieć obowiązek albo chcieć rejestracji jako VAT-owiec. Dokonuje się w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-R. Natomiast deklaracja VAT-5, służy jako potwierdzenie rejestracji.

CO TO JEST FORMULARZ VAT-5?


Formularz VAT-5 jest potwierdzeniem zarejestrowania przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT. Przesyłany do podatnika po złożeniu przez niego zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza na druku VAT-5 zarejestrowanie podatnika jako:

 • podatnika VAT czynnego, zobowiązanego do rozliczania podatku VAT,

 • podatnika VAT zwolnionego, korzystającego ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego w podatku VAT.

Deklaracja VAT-5 jest przydatna dla przedsiębiorcy w momencie, gdy z różnych względów musi potwierdzić w danej instytucji fakt, czy jest on podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym. Taki druk dołącza się m.in. do wniosków o dofinansowanie unijne.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KIEDY NALEŻY ZŁOŻYĆ VAT-R?


Każdy przedsiębiorca zobligowany do rejestracji jako VAT-owiec powinien złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenie rejestracyjne składając VAT-R. Należy tego oczywiście dokonać w odpowiednim terminie.

Zgodnie z przepisami rejestracji jako czynny podatnik VAT należy dopilnować przed:

 • dniem sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu z VAT,

 • dniem przekroczenia limitu 150 tys. przychodu,

 • początkiem miesiąca, w którym przedsiębiorca rezygnuje ze zwolnienia.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza to na specjalnym druku. Jest nim właśnie deklaracja VAT-5.

SKORZYSTAJ Z INFAKT.PL I SPRAWNIE ROZLICZAJ PODATEK VAT


Interesuje Cię aplikacja ułatwiająca rozliczanie podatku VAT? Skorzystaj z możliwości, jakie oferuje inFakt.pl. Wystarczy jedynie wystawiać faktury w Programie do Księgowości i regularnie dodawać koszty. Sprawi to, że kwota podatku do zapłaty wyliczy się automatycznie.

Wygenerowany zostanie także gotowy do wydruku PDF z deklaracją VAT-7 lub VAT-7K. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Księgowość” i wybrać dowolny okres w zakładce „Podatek VAT”, aby uzyskać gotowy do wydruku dokument, który można przesłać do urzędu skarbowego. Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z tym, by została wydana deklaracja VAT-5 zawsze możesz zgłosić się do naszych księgowych.

Program do Księgowości można testować przez 30 dniu zupełnie bez żadnych opłat. Wystarczy jedynie założyć darmowe konto i wypełnić dane księgowe. Wypróbuj już dziś – szybko przekonasz się, jak wygodna i intuicyjna to usługa online.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"