Jakim kosztem jest amortyzacja?

 Amortyzacja należy do grupy kosztów rodzajowych. Wyraża zużycie zasobów aktywów trwałych jednostki gospodarczej. Tak więc amortyzacja są to jednym słowem koszty z tytułu planowych odpisów zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych jak i prawnych. 

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Amortyzacja zatem będzie ewidencjonowana na zupełnie osobnym koncie 408 – „Amortyzacja”. Będzie ona na tym koncie księgowana jako planowe odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, ulepszeń w obcych środkach trwałych, jak i wartości niematerialnych oraz prawnych. Konto to podsumowując jest przeznaczone do ewidencji księgowej kosztów amortyzacji planowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz nie pomijając tutaj ulepszeń w obcych środkach trwałych. Amortyzację nalicza się w taki sposób, że od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych oraz prawnych, przeprowadza się na podstawie tak zwanego planu amortyzacyjnego. Plan amortyzacyjny zaś jest opracowywany w oparciu o zobowiązujące przepisy, które na swój sposób określają zasady, stawki ich amortyzacji. Plan ten również uwzględnia zarówno postanowienia znowelizowanej ustawy o rachunkowości, oraz przepisy w zakresie amortyzacji podatkowej.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"