Zmiany w odwrotnym obciążeniu – na co się przygotować?

Już od 1 lipca 2015 r. kolejni przedsiębiorcy zetkną się z mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT. Nietypowe rozliczenie tego podatku będzie obowiązywało m.in. także przy krajowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Modyfikacji jest jednak więcej…  

Czym jest odwrotne obciążenie VAT?

Szykują się zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT. Nowości należy się spodziewać przede wszystkim w kontekście tzw. odwrotnego obciążenia. Mechanizm ten polega na przerzuceniu obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę towaru lub usługi. Z takim systemem najczęściej można się spotkać przy transakcjach z zagranicznymi kontrahentami.  Ale funkcjonuje też przy dostawie na terenie Polski. Najczęściej w przypadku wyrobów ze stali, z miedzi oraz odpadów szklanych, surowców wtórnych z papieru, tektury, tworzyw sztucznych i gumy.

Sprzedając towar objęty tą procedurą przedsiębiorca wystawia fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”, a do naliczenia VAT od transakcji i zapłaty należnego podatku do fiskusa, zobligowany jest kupujący. Nabywca dostanie więc fakturę bez kwot podatku i musi go odpowiednio rozliczyć. Sama adnotacja „odwrotne obciążenie” pełni jednak wyłącznie funkcję informacyjną. Oznacza to, że tak naprawdę nie decyduje o konieczności rozliczenia VAT przez kupującego. Istotne jest tylko to, czy transakcja spełnia warunki dla zastosowania tego mechanizmu. I odwrotnie – brak tych dwóch wyrazów nie zwalnia z obowiązku rozliczenia VAT przez nabywcę, jeśli wymagają tego przepisy. Spora liczba przedsiębiorców powinna się przygotować na nowości w tym zakresie, które wejdą w życie 1 lipca 2015 r.

Zmiany w odwrotnym obciążeniu – na co się przygotować_

Elektronika objęta nowymi zasadami rozliczenia VAT

Najważniejszą zmianą jaka pojawi się już za kilka tygodni jest rozszerzenie listy towarów objętych odwrotnym obciążeniem. Od początku przyszłego miesiąca ta procedura będzie stosowana przede wszystkim przy sprzedaży elektroniki:

 • telefonów komórkowych (w tym smartfonów),
 • laptopów, tabletów, notebooków, komputerów kieszonkowych,
 • konsoli do gier wideo,
 • pozostałych urządzeń do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem.

Mechanizm ma się odnosić ponadto do niektórych postaci złota i nowych rodzajów wyrobów ze stali (nieobrobionych plastycznie aluminium, cynku, niklu i ołowiu). Procedura odwrotnego obciążenia VAT będzie więc dotyczyła kolejnej grupy towarów, które w ostatnich latach były przedmiotem działalności grup przestępczych specjalizujących się w wyłudzeniach podatkowych. 

Będzie limit transakcji – 20 tys. zł netto

Rozszerzenie listy towarów objętych procedurą niestandardowego rozliczenia VAT to nie jedyna nowość, którą przyniesie nowelizacja. Jedną z ważniejszych jest wprowadzenie limitu sprzedaży dla transakcji objętych odwrotnym obciążeniem w wysokości 20 tys. zł netto. Po jego przekroczeniu sprzedaż będzie kwalifikowała się do rozliczenia zgodnie z tym mechanizmem. Trzeba wiedzieć, że ten zapis odnosi się do jednolitych gospodarczo transakcji, czyli m.in. takich, w których w ramach umowy występuje kilka dostaw towarów (nawet jeśli dokonane zostały na podstawie odrębnych zamówień lub wystawianych jest więcej faktur je dokumentujących). 

Ponadto od 1 lipca przepisy zawężą stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia wyłącznie do sytuacji, gdy nabywcą towarów jest czynny podatnik VAT. Tym samym z tej procedury zostaną wyłączone transakcje dokonywane na rzecz zwolnionych z VATDodatkowo, sprzedawcy zostaną zobligowani do składania informacji podsumowujących dla transakcji krajowych objętych odwrotnym obciążeniem, z tytułu których podatek powinien rozliczyć nabywca. 

Jakie dane zamieścić w informacji o transakcjach krajowych?

Głównym celem wprowadzenia obowiązku sporządzania i składania krajowych informacji podsumowujących jest zwiększenie kontroli nad transakcjami objętymi mechanizmem odwrotnego obciążenia. Ma się to przyczynić do ograniczenia nadużyć w zakresie zwrotu podatku VAT. 

W informacji podsumowującej przedsiębiorca powinien zawrzeć następujące dane:

 • imię i nazwisko lub nazwę oraz NIP podatnika składającego informację,
 • imię i nazwisko lub nazwę oraz NIP podatnika nabywającego towary lub usługi,
 • łączną wartość dostawy towarów oraz świadczonych usług.

Deklarację VAT wraz z informacją podsumowującą trzeba będzie złożyć do 25. dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale). Nowe regulacje przewidują opcję złożenia korekty informacji podsumowującej – tak samo, jak jest przy deklaracjach VAT-7, VAT-7K oraz VAT-UE. 

Chcesz rozliczać VAT w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
 • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

 

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu